Archiwum Państwowe w Kaliszu serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy on-line pt. Kalisia 18,5. Wystawa ta została przygotowana na podstawie ekspozycji plenerowej z okazji jubileuszu osiemnastu i pół wieków Kalisza, rozmieszczonej na najczęściej uczęszczanych ulicach naszego miasta. 15 tematów dotyczących historii Kalisza zostało opracowanych przez pracowników Archiwum Państwowego w Kaliszu: Edytę Pietrzak, Marię Doktór, Annę Bestian-Zając, Grzegorza Walisia pod kierunkiem Pani Dyrektor kaliskiego Archiwum Państwowego dr Grażyny Schlender. Przekładu angielskiego dokonała Caryl Swift. Wystawa została przygotowana przy współpracy Pani Iwony Dudy z Biura Promocji i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miejskiego w Kaliszu oraz Pani Agaty Wierzejskiej-Holewskiej z Biura Obsługi Jubileuszu 18,5. Stroną graficzną zajął się Tomasz Wolff, a projektem Wojciech Stefaniak.
Wystawa plenerowa składa się z 12 tablic znajdujących się w różnych punktach miasta, opisuje historię Kalisza od czasów najdawniejszych po współczesne. Przemierzając ulice Kalisza można zapoznać się z dziejami najstarszego miasta w Polsce. Najdawniejsza historia została wyeksponowana przy ratuszu, gdzie znajdują się 3 gabloty. Prezentujemy tam następujące tematy: Pradzieje Kalisza, Kalisz celtycki, Kalisia Ptolemeusza, Od pierwszych Słowian do pierwszych Piastów, Kalisz wczesnolokacyjny. Na Złotym Rogu przedstawiono tematy: Kalisz oczami Długosza i innych dziejopisów, Wizyta papieża Jana Pawła II w Kaliszu, Teatr kaliski, Aleja Wolności, Sławni Kaliszanie, Kalisz wielonarodowościowy. Przy kaliskim Empiku można zaczerpnąć wiedzy historycznej z kolejnych dwóch tablic pt. Zburzenie Kalisza, Odbudowa Kalisza, Odzyskanie niepodległości. Przy pomniku Adama Asnyka z kolei zaprezentowano sylwetki kaliskich literatów w gablocie zatytułowanej Kalisz literacki.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą wystawą on-line. W celu obejrzenia danej planszy, należy kliknąć w interesujący nas temat, po czym można cieszyć się urokami dawnego Kalisza.