Już za życia nazywano go wyjątkowym. Jan Paweł II, właściwie Karol Józef Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w Wadowicach, zmarł 2 kwietnia 2005 r. w Watykanie. Był synem Karola Wojtyły i Emilii z Kaczorowskich. Polski biskup rzymskokatolicki, arcybiskup metropolita krakowski, 264 papież na tronie piotrowym, błogosławiony Kościoła katolickiego. Człowiek, który cieszył się największym uznaniem i szacunkiem ludzi na całym świecie. Jest wiele publikacji, które mówią, kim był Jan Paweł II, ale jakim był człowiekiem, zostanie w pamięci każdego z nas.
Głównym celem pontyfikatu Jana Pawła II były pielgrzymki. Meksyk był pierwszym miejscem wizyty papieża (styczeń 1979 r.), tego samego roku przyjechał do Polski. W 1997 r. zawitał do Kalisza. Była to jego 78 podróż apostolska, a 5 do Polski, która przebiegała pod hasłem: Chrystus wczoraj, dziś i na wieki (Hbr 13, 8). Pielgrzymka ta na życzenie papieża związana była z 46. Międzynarodowym Kongresem Eucharystycznym, który przebiegał we Wrocławiu pod takim samym hasłem. Wizyta związana była także z europejskimi obchodami tysiąclecia śmierci św. Wojciecha w Gnieźnie oraz z obchodami 600-lecia utworzenia Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W tym czasie (31 maj-10 czerwiec) papież odwiedził 12 miejscowości: Wrocław, Legnicę, Gorzów Wielkopolski, Gniezno, Poznań, Kalisz, Częstochowę, Zakopane, Ludźmierz, Duklę, Krosno i Kraków.
Kalisz był szóstym punktem pielgrzymki Jana Pawła II. Wizyta miała miejsce 4 czerwca, ale nie była pierwszą. Gościa powitał biskup kaliski ks. Stanisław Napierała, który towarzyszył Ojcowi Świętemu podczas pobytu w Bazylice Świętego Józefa, Katedrze Kaliskiej i we Wyższym Seminarium Duchownym. Na placu św. Józefa papież odprawił uroczystą mszę świętą, a podczas wygłoszonej homilii nawiązał do patrona miasta i jego roli jako przybranego ojca Jezusa. Msza była koncelebrowana z księżmi-więźniami obozu koncentracyjnego w Dachau.
Sama rocznica pontyfikatu w dniu 16 października jest uroczyście obchodzona w polskich miastach i kościołach, dlatego w hołdzie papieża Polaka Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił w tym dniu Dzień Papieża (27 lipiec 2005 r.). Równolegle Kościół Katolicki obchodzi Dzień Papieski, aby uczcić wybór Karola Wojtyły na następcę św. Piotra. Święto przypada w każdą niedzielę poprzedzającą rocznicę tego wyboru. Każdy Dzień Papieski ma swój temat, który nawiązuje do posłannictwa Jana Pawła II, a w jego trakcie zbierane są stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych rodzin.
Niewielu jest wyjątkowych ludzi w historii świata, którzy tak bardzo zmienił świat siłą słowa. Świadkowie jego życia, do jakich należymy, są o tej wyjątkowości przekonani.
W rok po śmierci Ojca Świętego w bazylice św. Józefa rozpoczęły się obchody I rocznicy jego śmierci. Pod pomnikiem papieża, w godzinę Apelu Jasnogórskiego zgromadziło się wiele osób. Uroczystość zakończyła się koncertem symfonicznym "Tryptyk Rzymski cz. III. Wzgórze w Krainie Moria", który wykonała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Kaliskiej w kościele garnizonowym. Non omnis moriar, nie wszystek umrę, tak powiedział Horacy. Ojca Świętego zatrzymała wśród nas pamięć, która jest ciągle żywa.