Prezentujemy poniżej wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace w tegorocznej edycji konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 23 prace, w tym 17 ze szkół podstawowych i 6 ze szkół średnich. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 49 uczestników - 32 ze szkół podstawowych i 17 ze szkół średnich. Zadanie polegało n opracowaniu 2 tematów wybranych z następujących trzech:
- Mieczysław Jałowiecki - patriota z Kamienia
- Aleksandra Piłsudska - jej związki ze Szczypiornem i Kaliszem
- Bracia Kościelniakowie - artyści rodem z Kalisza
W tegorocznej edycji największą popularnością cieszył się temat związany z Aleksandrą Piłsudską - opracowano go 19 razy. 15 prac dotyczyło Mieczysława Jałowieckiego, a 12 braci Kościelniaków. Forma prac była zróżnicowana - obok niemalże profesjonalnych nagrań filmowych, zdarzały się tradycyjne opracowania pisemne, albumy i makiety. Wszystkie złożone prace spełniały wymagania regulaminowe i zostały dopuszczone do oceny. Prace można było składać w dwóch kategoriach wiekowych: uczniów szkół podstawowych i uczniów szkół średnich. Jury postanowiło przyznać w każdej z kategorii Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza, Nagrodę Starosty Kaliskiego, Nagrodę Dyrektora Archiwum Państwowego w Kaliszu, Nagrody Główne sponsorowane przez lokalne instytucje kultury i nauki oraz wyróżnienia.
Liczymy na to, że ekspozycja posłuży jako inspiracja dla wszystkich tych, którzy planują złożyć pracę konkursową w kolejnej edycji konkursu.
Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii I otrzymali: Maja Gierak, Antoni Matczak i Mateusz Chojnacki ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu, opiekun: Marzena Peruga-Malińska, dyrektor szkoły: Wioletta Bartosik.
Uczniowie zrealizowali z dużym rozmachem film dotyczący Mieczysława Jałowieckiego i Aleksandry Piłsudskiej. Wcielili się w role głównych bohaterów - Mieczysława Jałowieckiego i Aleksandry Piłsudskiej. Sceny kręcono m.in. w dworku w Kamieniu i w Szczypiornie. Całość okraszono dokumentami z zasobu Archiwum. Aktorzy doskonale wczuli się w role, ich praca wymagała dużego zaangażowania i pomysłowości. Dołączono bogatą bibliografię.
Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii II otrzymały: Klaudia Baran, Martyna Kowalczyk Oliwia Miłek z V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Paulina Marciniak, dyrektor szkoły: Beata Szulc.
Uczennice przygotowały dużych rozmiarów makietę obozu w Szczypiornie z okresu, gdy przebywała w nim Aleksandra Piłsudska. Do tego dołączono portret żony Marszałka. Na temat braci Kościelniaków przygotowano grę planszową wypalaną w drewnianych płytach z instrukcją i pytaniami. Obydwie prace wymagały ogromnego zaangażowania i dokładności. Doskonale połączono oryginalny pomysł z właściwą realizacją.
Nagrodę Starosty Kaliskiego w kategorii I otrzymał: Filip Waszak z Prywatnej Szkoły Podstawowej "Jagiellończyk" w Kaliszu, opiekun: Jakub Marciniak, dyrektor szkoły: Weronika Biała.
Uczeń przygotował profesjonalne plansze wystawiennicze nawiązujące do działalności braci Kościelniaków i Aleksandry Piłsudskiej. Stworzył przy tym komiksowe opowieści, udokumentował nawiązanie kontaktu z artystą Michałem Mąką. Autor pracy miał śmiałą wizję i konsekwentnie ją zrealizował.
Nagrodę Starosty Kaliskiego w kategorii II otrzymały: Paulina Przybyłek, Iwona Kupaj, Aleksandra Szoll z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja, dyrektor szkoły: Agnieszka Korotczuk.
Uczennice w czarnym neseserze zgromadziły zestawy akt przewiązanych sznurkiem na temat braci Kościelniaków i Mieczysława Jałowieckiego. Skupiono się na przedstawieniu biografii bohaterów, starych zdjęć rodzinnych, dokumentów z zasobu APK. Nawiązano kontakt z wnukiem Mieczysława Jałowieckiego - Andrzejem. Praca dokładna i przejrzysta.
Nagrodę Dyrektora Archiwum Państwowego w Kaliszu w kategorii I otrzymali: Wiktor Pior i Filip Pior z Prywatnej Szkoły Podstawowej "Jagiellończyk w Kaliszu, opiekun: Jakub Marciniak, dyrektor szkoły: Weronika Biała.
Bracia zbudowali stronę internetową poświęconą braciom Kościelniakom i Aleksandrze Piłsudskiej. Przygotowali m. i. impresje na temat wybranej techniki graficznej braci Kościelniaków. W oparciu o "Wspomnienia" A. Piłsudskiej nagrali film na dawnym przejściu granicznym w Szczypiornie.
Nagrodę Dyrektora Archiwum Państwowego w Kaliszu w kategorii II otrzymali: Szymon Niegowski, Piotr Jeżyk, Agata Adamska z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Remigiusz Przybył, dyrektor szkoły: Urszula Janczar.
Uczniowie przygotowali film poświęcony Mieczysławowi Jałowieckiemu. Przedstawiono jego biogram oraz wybrane dokumenty m. in. nekrolog. Sporządzono także makietę z odlewami twarzy braci Kościelniaków z masy plastycznej. Połączono ze sobą kilka form przekazu.
Nagrodę Główną kaliskiej Delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu w kategorii I otrzymali: Ernest Mazurczak, Wiktor Janiszewski, Anna Kominkiewicz ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Tadeusz Karczewski, dyrektor szkoły: Beata Zalewska.
Grupa nagrała film dokumentalny na temat braci Kościelniaków i A. Piłsudskiej. Rozmawiają między sobą m. in. na temat kaliskiego sgrafitti. Uczniowie osobiście weszli w rolę braci Kościelniaków i A. Piłsudskiej.
Nagrodę Główną Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu w kategorii I otrzymały: Julia Witczak, Maja Sztrompf, Wiktoria Turalska ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu, opiekun: Arleta Pleśnierowicz, dyrektor szkoły: Wioletta Bartosik.
Uczennice przygotowały bogaty w informacje album na temat Mieczysława Jałowieckiego, opisujący m. in. przebieg uroczystości pogrzebowych i nadania imienia szkole w Kamieniu Mieczysława Jałowieckiego. Drugi album zawiera informacje na temat związków A. Piłsudskiej z Kaliszem. Uczennice wykorzystały archiwalia z zasobu APK.
Nagrodę Główną Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu w kategorii I otrzymali: Jan Kołodziejczyk, Laura Szczupak, Jakub Kocerka ze Szkoły Podstawowej Nr 21 w Kaliszu, opiekun: Elżbieta Kovacs, Anna Janicka, dyrektor szkoły: Jacek Konopczyński.
Uczniowie nakręcili film na temat Aleksandry Piłsudskiej i Mieczysława Jałowieckiego. Nagrania zamieścili na stronie internetowej w formie reportażu pt. "Patriotyczny brydż". Jest to rodzaj wywiadu, gdzie prowadzący losuje karty z pytaniami. Nagranie zrealizowano m. in. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu.
Nagrodę Główną Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu w kategorii I otrzymali: Jakub Woźny-Urbański i Jakub Frankowski ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Tadeusz Karczewski, dyrektor szkoły: Beata Zalewska.
Uczniowie złożyli na płycie CD zestaw grafik dotyczących A. Piłsudskiej i M. Jałowieckiego. Przygotowano ich dialog w tzw. dymkach - jest to forma komiksu namalowanego w programie graficznym. Korzystano m. in. z książek wydanych przez APK.
Nagrodę Główną Stowarzyszenia Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu w kategorii I otrzymała: Małgorzata Olkiewicz z Prywatnej Szkoły Podstawowej "Jagiellończyk" w Kaliszu, opiekun: Jakub Marciniak, dyrektor szkoły: Weronika Biała.
Uczennica przygotowała makietę z głowami braci Kościelniaków z masy plastycznej. Na osobnych kartach wklejono ich biogramy. Przygotowano także kartę pocztową poświęconą Aleksandrze Piłsudskiej.
Nagrodę Główną Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów w kategorii I otrzymała: Julia Gmyrek ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał-Gałdusińska, dyrektor szkoły: Dagmara Zimoch.
Uczennica przygotowała odlewy głów braci Kościelniaków i fiszki z informacjami o ich życiu i działalności. Temat Aleksandry Piłsudskiej reprezentuje plakat pt. "Ola bohaterka minionych czasów". Praca czasochłonna, zważywszy na fakt, iż wykonała ją jedna osoba.
Wyróżnienie Dyrektora Delegatury w Kaliszu Kuratorium Oświaty w Poznaniu w kategorii I otrzymała: Amelia Rynkowska z Prywatnej Szkoły Podstawowej "Jagiellończyk" w Kaliszu, opiekun: Jakub Marciniak, dyrektor szkoły: Weronika Biała.
Wyróżnienie Rektora Akademii Kaliskiej w kategorii I otrzymały: Lena Knop, Cassandra Gago z Prywatnej Szkoły Podstawowej "Jagiellończyk" w Kaliszu, opiekun: Jakub Marciniak, dyrektor szkoły: Weronika Biała.
Wyróżnienie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu w kategorii I otrzymały: Amelia Rynkowska, Julia Klajbert ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Tadeusz Karczewski, dyrektor szkoły: Beata Zalewska.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Wyróżnienie Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w kategorii II otrzymały: Zuzanna Włodarczyk, Natalia Olejnik z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Anna Torz, dyrektor szkoły Joanna Dolna.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Wyróżnienie Archiwum Państwowego w Kaliszu w kategorii II otrzymały: Nikola Lewandowska, Katarzyna Latawska, Karolina Stępień z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Anna Torz, dyrektor szkoły: Joanna Dolna.
- O Archiwum
- Załatw swoją sprawę
- Gdzie znajdziesz dokumentację pracowniczą
- Czym się zajmujemy
- Ewidencja zasobu archiwum
- Chcę skorzystać z biblioteki
- Możesz nam pomóc!
- Poradnik genealoga
- Zidentyfikuj fotografie
- 70 lat AP w Kaliszu
- Wydawnictwa
- Archiwa Rodzinne Niepodległej
- Deklaracja dostępności
- Informacja w sprawie przetwarzania danych osobowych