Nagroda Główna Dyrektora Archiwum Państwowego w Kaliszu w kategorii szkół podstawowych:
Zbigniew Kędzierski, Mateusz Bielak, Bartosz Mewald ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał, dyrektor szkoły: Dagmara Zimoch.
Uczniowie stworzyli album pt. "Od Dziennika Departamentu Kaliskiego po Ziemię Kaliską". Składają się na niego m. in. skany artykułów prasowych z archiwum redakcji "Ziemi Kaliskiej". Na temat Szczypiorna sporządzono prezentację multimedialną, ciekawie zaprojektowaną graficznie. Wykorzystano w niej m. in. zdjęcia z zasobu NAC. Również w formie cyfrowej przygotowano pracowanie na temat Stefana Szolca-Rogozińskiego. Zawarto biogram i przebieg podróży. Uczniowie wykorzystali ciekawe źródła w bibliografii.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagroda Główna Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu w kategorii szkół podstawowych:
Julia Sotek, Kacper Górski, Aleksandra Mrozińska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kaliszu, opiekun: Agnieszka Fiechowska, dyrektor szkoły: Beata Zalewska.
Uczniowie wykonali makietę cmentarza z macewami i napisami w języku jidysz. Dodatkiem jest album ze skanami materiałów archiwalnych z zasobu APK. Praca ładna, dopracowana w szczegółach. Odnośnie obiektów sportowych nakręcono film. Uczniowie odwiedzają w nim poszczególne obiekty sportowe, m. in. Aquapark, tor kolarski i przystań KTW. Na temat Szolca-Rogozińskiego przygotowano prezentację multimedialną z biogramem podróżnika, całość okraszono zdjęciami.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagroda Główna Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu w kategorii szkół podstawowych:
Adam Mokras ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Kaliszu, opiekun: Ewa Bezener, dyrektor szkoły: Ewa Zegler.
Uczeń ulepił samodzielnie z gliny miniaturę pomnika ku czci legionistów, Wykonał też plakat z mapą Kalisza, na której zaznaczono ważniejsze obiekty sportowe. Na dużym kawałku drewna naszkicował podobiznę Stefana Szolca-Rogozińskiego. Uczeń zastosował różne techniki, włożył dużo pracy w opracowanie 3 tematów konkursowych.
Nagroda Główna Dziekana Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu w kategorii gimnazjów:
Wiktoria Borowiak, Oliwia Korzańska, Aleksandra Stępień z Gimnazjum w Brzezinach, opiekun: Alicja Krajewska, dyrektor szkoły: Małgorzata Błaszczyk.
Temat obiektów sportowych opracowano w formie rozkładanego folderu. Opisano m. in. halę OSiR, Aquapark, stadion przy ul. Łódzkiej. Przy redagowaniu korzystano z publikacji Piotra Sobolewskiego. Biografię Stefana Szolca-Rogozińskiego opracowano w formie haseł do słownika. Każde hasło jest w jakiś sposób związane z działalnością podróżnika. Prezentacja multimedialna przedstawia dzieje cmentarza żydowskiego przy ul. Podmiejskiej. Bazowano m. in. na archiwaliach z zasobu APK. Praca nietuzinkowa, oryginalna.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagroda Główna Książnicy Pedagogicznej w Kaliszu oraz Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w kategorii gimnazjów:
Zuzanna Kranc, Wiktoria Szulc, Jan Jopek z Niepublicznego Gimnazjum KSO "Edukator" w Kaliszu, opiekun: Wioletta Janiszewska, dyrektor: dr Małgorzata Górska.
Na temat cmentarza żydowskiego wykonano piękną makietę z odwzorowaniem większości detali. Odnośnie obiektów sportowych zredagowano wielkoformatową gazetę pt. "Kalisz na sportowo". Opisano m. in. stadion miejski, halę Arena. Dodatkiem jest wywiad z młodym sportowcem Marcinem Antczakiem. Wykonano też prezentację multimedialną z biogramem Stefana Szolca-Rogozińskiego.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagroda Główna Naczelnika Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w kategorii gimnazjów:
Julia Gaczyńska, Maria Jakubek, Kamila Strzałka z Gimnazjum w Rajsku, opiekun: Małgorzata Burdelak, dyrektor szkoły: Honorata Wolniaczyk.
Uczennice zaprojektowały grę planszową i narysowały portret Szolca-Rogozińskiego, oprawiony w złotą ramę. W albumie oprawionym w drewno opracowano biogram podróżnika, obiekty sportowe w Kaliszu i dzieje cmentarza żydowskiego przy ul. Podmiejskiej. Praca zawiera bibliografię. Gra planszowa pt. "Kaliska przygoda" dotyczy wszystkich trzech tematów.
Nagroda Główna Stowarzyszenia "Szczypiorniak" w kategorii gimnazjów:
Filip Przybył, Karolina Bartoszczyk z Niepublicznego Gimnazjum KSO "Edukator" w Kaliszu, opiekun: Wioletta Janiszewska, dyrektor szkoły: dr Małgorzata Górska.
Uczniowie wykonali makietę z konturami Afryki. W skrzynce zdeponowano kartę zwiniętą w rulon z biogramem Stefana Szolca-Rogozińskiego. Na temat obiektów sportowych uczniowie sporządzili grę planszową. By przesunąć się pionkiem w kierunku mety, należy odpowiedzieć na pytania dotyczące kaliskich obiektów sportowych. Wszystkie drobne elementy gry zamknięto w drewnianej szkatułce. Uczniowie nagrali też reportaż na terenie Szczypiorna. Omówili problem kryzysu przysięgowego. Przeprowadzili także rozmowę z miejscowym proboszczem na temat kaplicy św. Barbary. W założeniu nie ograniczyli się tylko do obozu dla legionistów - przedstawili ogólny obraz Szczypiorna sprzed 100 lat
Nagroda Główna Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
Martyna Krzemień, Paulina Szymczak, Gabriela Wojciechowska z IV Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Anna Torz, dyrektor szkoły: Izabela Kotkowska.
Uczennice oddały mały albumik, w którym przypomniano m. in. o obwieszczeniach politycznych z 1945 r. Opisano historię "Głosu Wielkopolskiego", osobach Eligiusza Kor-Walczaka i Władysława Kościelniaka. Na temat Stefana Szolca-Rogozińskiego nakręcono film, w którym dziewczyny cofają się w czasie i spotykają podróżnika, gdy ten czyta na swój temat artykuł w prasie. Temat cmentarza żydowskiego opracowano w formie prezentacji multimedialnej.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagroda Główna "Ziemi Kaliskiej" i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
Kinga Ratajczyk, Weronika Haraś, Bogumiła Góra z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja, dyrektor: Magdalena Mocna.
Pracę na temat Szolca-Rogozińskiego i cmentarza żydowskiego tworzy zbindowany i zalaminowany album. Przeprowadzono 3 wywiady: z Maciejem Błachowiczem, Robertem Papuzińskim i Andrzejem Matusiakiem. Dodatkiem są dwie makiety: jedna z konturami lądu afrykańskiego; druga przedstawiająca cmentarz przy ul. Podmiejskiej. Z technicznego papieru uczennice zrobiły model maszyny do pisania. Na drewnianym stojaku zawieszono opracowanie pisemne na temat prasy z lat 1945-1989. Praca czasochłonna, składająca się z różnych form wykonania.