Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii szkół podstawowych:
Szymon Wypych, Julia Wałęsiak, Jakub Napierała ze Szkoły Podstawowej Nr 17 w Kaliszu, opiekun: Iwona Lindner i Katarzyna Gąsiorowska, dyrektor szkoły: Kinga Pisula.
Uczniowie Opracowali tematy: Szczypiorna, Stefana Szolca-Rogozińskiego i prasy kaliskiej. Sporządzili m. in. makietę obozu w Szczypiornie przedstawiającą mecz w piłkę ręczną. Spisano też list legionisty jako wspomnienie ciężkich dni niewoli oraz zredagowano pocztówkę do Prezydenta Miasta Kalisza z podróży Stefana Szolca-Rogozińskiego. Temat prasy kaliskiej opracowano w formie wielkiego słupa ogłoszeniowego, na którym widnieją artykuły i anonse prasowe. Praca jest pomysłowa, oryginalna, solidnie wykonana.
Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii gimnazjów:
Julia Nowak z Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu, opiekun: Wioletta Janiszewska, dyrektor szkoły: Beata Prus.
Uczennica sporządziła miniaturę czarnego obelisku ku czci żołnierzy polskich. Jako dodatek służy publikacja pt. "Za drutami Szczypiorny i Łomży". Na płycie nagrano prezentację multimedialną m. in. z planem obozu i fragmentami twórczości legionistów. Na temat Stefana Szolca-Rogozińskiego wykonano album z elementami graficznymi charakterystycznymi dla Czarnego Lądu. Treść podzielono na rozdziały zgodnie z poszczególnymi etapami życia podróżnika. Zgromadzono także artykuły prasowe. Temat cmentarza żydowskiego został opracowany w formie albumu w kolorystyce czerni i bieli. Treść oparto m. in. na artykułach z czasopisma "Kalisia Nowa". Praca jest niezmiernie rzetelna, dokładna i estetyczna.
Prezentacja
Pobierz plik w formacie PDF
Nagroda Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:
Agata Adaszak, Zuzanna Rutkowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja, dyrektor szkoły: Magdalena Mocna.
Uczennice sporządziły 2 albumy w twardej oprawie na temat Szczypiorna i cmentarza żydowskiego. Praca jest niezwykle dojrzała, opracowania bardzo obszerne, bazujące głównie na archiwaliach z zasobu APK oraz wywiadach z Haliną Marcinkowską, Maciejem Błachowiczem i Andrzejem Matysiakiem. Świetnym rozwiązaniem było zbudowanie historii wokół eksponatu muzealnego - misia, należącego do dziewczynki ocalałej z Holocaustu. Na temat Stefana Szolca-Rogozińskiego uczennice przygotowały bardzo nietypową prezentację multimedialną, świetnie rozwiązaną pod względem graficznym. Sporządzono profesjonalną bibliografię. Pracę wykonano na bardzo wysokim poziomie.