Przez cały czas Archiwum Państwowe w Kaliszu aktywnie zabiega o pozyskiwanie interesujących materiałów archiwalnych od osób fizycznych. W 2011 r. łącznie przejęto 507 j.a. darów (1,44 m.b.), czyli prawie tyle samo co w 2010 r. (598 j.a.; 1,53 m.b.).
Pokaźną kolekcję (282 j.a. z lat 1971-2011) dotyczącą działalności Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego przekazał długoletni działacz organizacji - Zdzisław Uczkiewicz. Wśród przekazanych materiały uwagę zwracają zwłaszcza kroniki koła zakładowego PTTK przy ZPDz "Polo" w Kaliszu, materiały dotyczące Klubu Turystów Górskich "Parzenica" w Kaliszu, Oddziału Miejskiego i Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Kaliszu. Dużą część zbioru tworzą fotografie - kilkadziesiąt pozytywów oraz kilka tysięcy negatywów, głównie z wędrówek po kraju. Liczną grupą w kolekcji są plakietki, proporczyki, emblematy, naszywki, chusty, dyplomy uczestnictwa itp. z różnych imprez turystycznych: zjazdów, rajdów, jubileuszy, spotkań przewodników. Dla badaczy regionalnego i ogólnopolskiego ruchu krajoznawczo-turystycznego interesująca będą zapewne bogato ilustrowana dokumentacja służącą do zdobywania kolejnych odznak i uprawnień krajoznawczo-turystycznych (np. Odznaka Regionalna "Turysta Dolnego Śląska" zdobyta 10 razy).
Owocnie dla Archiwum przedstawia się współpraca ze Stanisławem Perlińskim i Mieczysławem Wiśniewskim z Kalisza, którzy przekazali kolejne już dary. Pierwszy z nich sukcesyjnie przekazuje swoje autorskie zdjęcia uroczystości kościelnych i państwowych, imprez kulturalnych i sportowych, scen rodzajowych mających miejsce głównie w Kaliszu od lat 60. do 90. XX w. (łącznie 280 pozytywów). Spośród nich można wymienić: uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod budowę klasztoru karmelitanek bosych w Niedźwiadach k. Kalisza w dniu 21 VI 1971 r. z udziałem prymasa S. Wyszyńskiego, odsłonięcie pomnika ks. Kordeckiego w Szczytnikach w dniu 19 IX 1982 r., uroczystość odznaczenia miasta Kalisza Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski w dniu 1 IX 1978 r., prywatny prom na Zawodziu, uruchamiany podczas odpustu w kościele św. Wojciecha, park miejski, panoramy Kalisza, pochody 1-majowe, czy spotkanie przedwyborcze Lecha Wałęsy w Kaliszu w dniu 13 X 1990 r. przed wyborami prezydenckimi.
Mieczysław Wiśniewski swoją spuściznę uzupełnił m.in. o materiały dotyczące Zlotu Młodych Przodowników Budowniczych Polski Ludowej w Warszawie w dniach 20-22 VII 1952 r. (karta uczestnictwa, tekst ślubowania, karta kolejowa, wycinki prasowe, teksty piosenek ułożonych na zlot i o Warszawie, fotografie), fotografie pochodów 1-majowych z lat 50. XX w. i Wystawy Ogrodniczej w Kaliszu w 1954 r., dokumenty i fotografie z działalności harcerskiej. Ciekawymi materiałami są fotografie, zaproszenia i katalogi wyrobów Kaliskiej Fabryki Fortepianów i Pianin "Calisia" z lat 1968-1978.
Archiwum otrzymało także różnego rodzaju materiały wyborcze komitetów z wyborów do Sejmu i Senatu z października 2011 r.
W I kwartale br. dary przekazało już 9 osób. Rozmiarowo co prawda przedstawiają się one, w porównaniu z rokiem poprzednim, skromnie - 59 j.a. (0,03 m.b.), ale nie znaczy to oczywiście, że są mniej wartościowe. Warte podkreślenia jest to, że w części są to dopływy do przekazanych już wcześniej spuścizn.
Kolejne zdjęcia przekazał Waldemar Pol z Kalisza, a wśród nich widok drewnianych chałup z Dobrzeca z lat 50. XX w., wiatrak z okolic Kalisza z 1968 czy tablicy pamiątkowej poświęconej legionistom uwięzionym w Szczypiornie w 1917 r. z tamtejszego kościoła, zrobione tuż po jej odsłonięciu w 1989 r.
Zdzisław Samulak z USA podarował Archiwum numer specjalny tygodnika "Life" z 25 IX 1939 r. W gazecie zamieszczono dużo fotografii z walk toczonych w Polsce, jak również analizy sytuacji międzynarodowej w momencie wybuchu II wojny światowej.
Andrzej Gierosz przekazał druk kaliski "Pamiątka jubileuszowa 50-lecia ogłoszenia św. Józefa patronem diecezji włocławskiej (kujawsko-kaliskiej) 1880-1930".
Ciekawy dokument przekazał Alfred Kaczmarek z Kalisza. Jest to apel "Do Młodzieży m. Kalisza" z listopada (?) 1956 r. sygnowany "Grupa aktywu skupionego przy ZM ZMP w Kaliszu", do której należał m.in. A. Kaczmarek. Grupa ta nawoływała, na fali odwilży popaździernikowej, do odnowy ruchu młodzieżowego w mieście i czynnego włączenia się do "czystego nurtu demokratyzacji socjalistycznej".
Bardziej zróżnicowane materiały przekazał Marcin Białożyt z Kalisza. Są tam fotografie dotyczące straży pożarnej w Kaliszu z lat 50. XX w., współczesnych imprez sportowych (np. 6 Pielgrzymka Biegowa Ostrzeszów-Kalisz-Częstochowa z 2002 r.), programy rajdów turystyczno-krajoznawczych, czy fotografie pochodów 1-majowych pracowników FWR "Runotex" z lat 60. XX w.
Nowy zespół utworzono z materiałów przyniesionych przez Mariusza Pawlaka z Żelazkowa. Ochotnicza Straż Pożarna "Bielarnia" przy firmie W. i H. Bracia Müller w Kaliszu obejmuje 2 teczki z lat 1938-1939 zawierające głównie okólniki, wykaz członków i ekwipunku, a także sprawozdania i informacje o jednostce.
Kolejne materiały rodzinne przekazał Jerzy Dembny z Kalisza. Pierwsza część dotyczy służyby Ignacego Dembnego w wojsku pruskim w czasie I wojny światowej, m.in. fotografie z frontu zachodniego. Druga to dokumenty i fotografie związane z jego uczestnictwem w powstaniu wielkopolskim i później w ruchu kombatanckim.
Nową spuściznę utworzono z daru Henryka Drapińskiego z Kalisza. Przekazał on kaliskiemu Archiwum swoje wspomnienia dotyczące Żydów kaliskich i pierwszego dnia wolności w styczniu 1945 r. Uzupełnieniem są listy zastawne i kupony Towarzystwa Kredytowego miasta Kalisza z 1925 r.
Z kolei dary Wandy Stasiak składają się głównie ze zdjęć m.in. z prywatnego przedszkola w Kaliszu z 1931 r. czy fotografii znanego fabrykanta kaliskiego Edmunda Gaedego.
Korzystając z okazji chcielibyśmy podziękować wszystkim darczyńcom, a także zachęcić innych do przekazywania wszelkiego rodzaju dokumentów obrazujących życie polityczne, społeczne, kulturalne, gospodarcze itp., bez względu na formę (tj. dokumenty urzędowe, prywatne, fotografie, plany i mapy, czasopisma, plakaty, afisze i inne druki ulotne). Ponieważ Archiwum działa i gromadzi archiwalia z terenu byłego województwa kaliskiego, chętnie przyjmie dokumenty dotyczące nie tylko Kalisza i regionu kaliskiego, ale także jarocińskiego, kępińskiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego, pleszewskiego, wieruszowskiego czy też sycowskiego. Do tej pory swoje zbory ofiarowali nam: Marcin Białożyt, Irena Bujewska, Jerzy Dembny, Henryk Drapiński z Kalisza, Andrzej Gierosz z Kalisza, Andrzej Genstwa, Józef Gola, Leszek Grynda, Mirosława Grzegorek, Mariusz Harendarz, Zenon Jóźwiak, Alfred Kaczmarek, Maria Kowalewska, Stanisław Kuczyński, Zdzisław Kulawinek, Andrzej Kurzyński, Elżbieta Łuczak, Jan Mak, Katarzyna Mielcarek, Nawrocki Marek, Mariusz Pawlak z Żelzakowa, Stanisław Perliński, Waldemar Pol, Stanisław Rusak, Elżbieta Stadtmüller, Zenon Sulwiński, Zdzisław Uczkiewicz, Józefa Wardęska, Barbara Wasik, Wirginia Wawrzyniak, Mieczysław Wiśniewski, Andrzej Zmyślony i Irena Zawadzka (wszyscy z Kalisza), Marek Wróbel z Kępna, Zenon Kempiński, Jerzy Minta, Stanisław Kordon (wszyscy z Ostrowa Wielkopolskiego), Zdzisław Samulak z USA, Wanda Stasiak z Kalisza, Andrzej Trymerski z Płocka, Mieczysław Walczykiewicz ze Stawu, a także Gminna Biblioteka Publiczna w Opatówku, Drukarnia DANGRAF w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu oraz Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejskie w Kaliszu.
Łącznie przekazali oni 1215 j.a. (3,5 m.b.) w latach 2007-2012.
Poza materiałami archiwalnymi Archiwum Państwowe w Kaliszu otrzymuje także dary dla swojej biblioteki. Regularnie otrzymujemy wydawnictwa Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych w Kaliszu oraz innych archiwów państwowych, a także Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, czy Gminnej Biblioteki Publicznej w Opatówku. W 2011 r. otrzymaliśmy m.in. opracowanie "Turek i okolice. Słownik biograficzny" (Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Turku) oraz kolejne numery "Szkiców Koźmińskich" i "Notatek Dobrzyckich". Ponadto Lech T. Jabłoński podarował opracowanie "Grodziccy herbu Łada", Grzegorz Łodziński "25-lecie Stowarzyszenia Rzemieślników Chrześcijan w Kaliszu 1907-1932, a Jerzy Bielawski z Kalisz numery "Filatelisty Kaliskiego". W 2012 r. Tadeusz Tomaszewski ofiarował archiwalne egzemplarze "Opatowianina", a Henryk Zgarda (obydwaj z Opatówka) rocznik tygodnika "Świat" z 1908 r. W tym ostatnim znaleźć można dużo ciekawych, głównie fotograficznych calisianów, jak np.: portrety poety Stefana Gillera (Stefana z Opatówka), Stanisława Wojciechowskiego i Henryka Melcera, wspomnienie pośmiertne o prawniku Józefie Koryckim, informację o Fabryce Konserw "Prosna" w Kaliszu, fotografię z poświęcenia fundamentów kościoła na Rypinku, majówki uczniów Szkoły Handlowej, kursu włościańskiego (autorstwa W. Borettiego), czy obchody 45-lecia kaliskiej Straży Ogniowej.