Relacja z otwarcia wystawy "Ojciec Stefan Miecznikowski - kapłan i wychowawca"

5 marca w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu uroczyście otwarto nową wystawę, zorganizowaną we współpracy z Oddziałowym Biurem Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Jest to kolejna wspólna wystawa kaliskiego archiwum i IPN, jednak w odróżnieniu od poprzednich wspólnych projektów dotyczy jednej osoby. Bohaterem wystawy jest ojciec Stefan Miecznikowski, jezuita, legendarny kapelan łódzkiej "Solidarności". Wystawa była już prezentowana w Łodzi w ramach obchodów 30. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

O. Miecznikowski urodził się w 1921 roku w Warszawie. Do zakonu jezuitów wstąpił w 1940 r., w 1942 r. złożył śluby zakonne, a w 1950 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk arcybiskupa Stefana Wyszyńskiego. Od dziecka był związany z harcerstwem.

W Kaliszu pracował trzykrotnie. Po raz pierwszy przyjechał w 1951 r. jako socjusz magistra nowicjatu. W latach 1960-1966 pełnił funkcję mistrza (magistra) nowicjatu. Po kilkuletniej przerwie wrócił do Kalisza, początkowo jako magister nowicjatu (1970-1971), a w latach 1971-1978 objął stanowisko rektora kolegium. W okresie stanu wojennego był duszpasterzem w Łodzi, aktywnie wspierał opozycję poprzez organizowanie spotkań, patriotyczne kazania i organizowanie pomocy dla internowanych i ich rodzin.

(osoby zainteresowane szczegółową biografią o. Miecznikowskiego odsyłamy do książki: Paweł Spodenkiewicz, Ksiądz Stefan Miecznikowski, jezuita i harcerz, Łódź 2010, wydaną przez IPN; http://www.ipn.gov.pl/portal/pl/wolnytekst/4209).

Uroczystość otwarcia wystawy składała się z dwóch części. W pierwszej została przedstawiona postać o. Miecznikowskiego oraz prezentowana wystawa, natomiast druga część miała charakter wspomnieniowy. Zaproszeni Kaliszanie opowiadali o swoich kontaktach z o. Miecznikowskim, a także przedstawili osobiste pamiątki po o. Stefanie.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu, dr Grażyna Schlender, która powitała przybyłych, szczególną uwagę zwracając na osoby związane z kaliskim klasztorem oo. Jezuitów. Wśród zaproszonych gości byli bowiem o. Bronisław Sroka - uczeń o. Miecznikowskiego, działacz opozycyjny; o. Henryk Droździel - superior kaliskiego klasztoru; członkowie "Solidarności" i Klubu Inteligencji Katolickiej, wychowankowie o. Miecznikowskiego. W spotkaniu uczestniczyli także uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Kaliszu wraz z opiekunem, panią Grażyną Baranowską-Zelent.

Od lewej: Maria Wleklińska, Longina Blewąska, Paweł Spodenkiewicz, o. Henryk Droździel, Andrzej Krawczyk, o. Bronisław Sroka, Grażyna Schlender.

Paweł Spodenkiewicz, autor biografii o. Miecznikowskiego i współautor wystawy (wspólnie z Grzegorzem Nawrotem) zwrócił uwagę na wybitnych nauczycieli o. Miecznikowskiego oraz przekazywanie wartości w swoistej sztafecie pokoleń. Podkreślił również, że wszyscy, którzy mieli kontakt z o. Miecznikowskim wspominają z wdzięcznością wielki wpływ, jaki wywarł na ich życie duchowe.

Paweł Spodenkiewicz

Następnie głos zabrał o. Bronisław Sroka, który skupił się na działalności o. Miecznikowskiego jako wychowawcy i przewodnika duchowego. O. Sroka był jako nowicjusz uczniem o. Miecznikowskiego, którego wspomina przez pryzmat poetyckiej wrażliwości na piękno Słowa Bożego, pięknej polszczyzny oraz wielkiego patriotyzmu.

o. Bronisław Sroka

Kolejną osobą, która wspominała o. Miecznikowskiego była Maria Wleklińska - działaczka "Solidarności", członkini tzw. Grupy Czwartkowej, działającej w klasztorze oo. Jezuitów, współzałożycielka KIK. W swoim wystąpieniu podkreśliła piękno głoszonych przez o. Stefana kazań, jego charyzmę, dzięki której gromadził wokół siebie ludzi. Na zakończenie życzyła obecnej na sali młodzieży takich wychowawców, jakim dla jej pokolenia był o. Miecznikowski.

Maria Wleklińska

Głos zabrał także Andrzej Krawczyk, również wychowanek o. Miecznikowskiego, działacz opozycyjny, współzałożyciel KIK. Wspominał o. Miecznikowskiego jako człowieka z wielkim poczuciem humoru i jego działalność harcerską.

Dedykacja o. Stefana Miecznikowskiego dla Andrzeja Krawczyka

Józef Suda, były żołnierz AK, zwrócił uwagę na podwaliny Klubu Inteligencji Katolickiej, który - choć założony w 1981 r. - swoje początki ma w latach 50., w grupie skupionej wokół o. Miecznikowskiego.

Mieczysław Walczykiewicz, współorganizator struktur "Solidarności" Rolników Indywidualnych w województwie kaliskim, wspominał spotkania z o. Miecznikowskim z okresu jego pracy w Łodzi.

(biogramy Pawła Spodenkiewicza, o. Bronisława Sroki, Marii Wleklińskiej, Andrzeja Krawczyka oraz Mieczysława Walczykiewicza można znaleźć na stronie www.encyklopedia-solidarnosci.pl).

Józef Suda

O. Henryk Droździel podziękował za przygotowanie wystawy i przypomniał postaci dwóch innych wybitnych jezuitów, których życie i dokonania zostały w ostatnim czasie przypomniane w formie publikacji - o. Stefana Dzierżka i o. Józefa Urpszę.

o. Henryk Droździel
Kwiaty ofiarowane przez Państwa Elżbietę i Stanisława Tyc z Kalisza

Wystawa składa się z 25 plansz, na których prezentowane są fotografie i dokumenty ilustrujące działalność o. Stefana Miecznikowskiego. Wystawę można zwiedzać do końca marca.