27 lutego 2025 r. w siedzibie Archiwum odbyło się zebranie sprawozdawcze Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów. Honory gospodarza i przewodniczącej zebrania czyniła dyrektor APK dr Grażyna Schlender, która powitała zebranych członków KTPA oraz gości: reprezentację Polskiego Związku Esperantystów Oddział w Kaliszu.
W trakcie zebrania sekretarz KTPA dr Anna Bestian-Zając przedstawiła sprawozdanie zarządu z działalności w 2024 r. Łącznie w minionym roku zorganizowano 4 prelekcje tematyczne:
- Mariusza Kurzajczyka pt. "Kaliski sport w czasie Wielkiej Wojny" - 1 lutego 2024 r.
- Jerzego Sówki pt. "Pieniądz zastępczy na terenie Wielkopolski Południowej w latach 1914-1924" - 16 maja 2024 r.
- Janusza Waliszewskiego pt. "Ćwiczenia wojskowe w Głogowie w 1982 i 1983 r. " - 26 września 2024 r.
- Krystyny Velkovej pt. "Przez genealogię rodziny do historii Kalisza, Opatówka i Saczyna" - 12 grudnia 2024 r.
KTPA współorganizowało wespół z Archiwum Państwowym w Kaliszu i Stowarzyszeniem Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu:
- XIII Marcowy Maraton Archiwalny
- Międzynarodowy Dzień Archiwów
- Dzień Archiwisty.
W ramach XIII Marcowego Maratonu Archiwalnego odbyły się:
- obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych pod gmachem byłego kaliskiego więzienia (1 marca)
- szkolenia kancelaryjno-archiwalne i warsztaty EZD
- promocja książki pt. "Niepodległościowcy Wielkopolski Południowo-Wschodniej (ziemi kaliskiej) w świetle materiałów archiwalnych (Villa Calisia 7 marca)
- Kaliski Festiwal Nauki dla uczniów szkół podstawowych i średnich (21 marca)
- posiedzenie Regionalnej Komisji Archiwalnej Oceny Dokumentacji dla AP w Częstochowie, Kaliszu, Łodzi, Piotrkowie Trybunalskim, Płocku (22 marca)
- wystawy on-line "Kobieta pracująca...", "Sprawiedliwi są wśród nas".
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Archiwów:
- podsumowano cykl półrocznych zajęć dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Calisia" (6 czerwca)
- zorganizowano 2 prelekcje dla archiwistów zakładowych: Anety Burchard o monitorowaniu występowania owadów w archiwum i Andrzeja Krupińskiego o ochronie danych osobowych i cyberbezpieczeństwie (7 czerwca)
W ramach obchodów Dnia Archiwisty:
- przeprowadzono warsztaty genealogiczne dla członków Odolanowskiego Towarzystwa Historyczno-Genealogicznego (24 września)
- zorganizowano konferencję naukową pt. "Śladami Powstania Warszawskiego na Ziemi Kaliskiej" (30 września)
- otwarto wystawę pt. "Powstanie Warszawskie w archiwaliach" (30 września)
KTPA w 2024 r. było jednym ze sponsorów Nagród Głównych w konkursie "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Nagrodę Prezesa KTPA zdobyła Agata Adamska z I Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu. KTPA było współtwórcą wystawy on-line pt. "Pieniądz zastępczy na terenie Wielkopolski Południowej 1914-1924", która ukazała się na stronie internetowej Archiwum 19 sierpnia 2024 r.
Następnie przewodniczący komisji rewizyjnej Świętosław Fortuna przedstawił członkom KTPA sprawozdanie finansowe stowarzyszenia za 2024 r. oraz sprawozdanie komisji rewizyjnej. Stwierdzono, że KTPA prowadzi rzetelną księgowość. Zostało sporządzone sprawozdanie finansowe, bilans, wprowadzenie do sprawozdania finansowego, rachunek zysków i strat oraz informacja dodatkowa. W trakcie głosowań jednogłośnie przyjęto treść przedstawionych sprawozdań.
Zwieńczeniem części oficjalnej zebrania była prelekcja Świętosława Fortuny o 41. Ogólnopolskim Kongresie Esperanto w Kaliszu. Prelegent z wykształcenia jest prawnikiem. Pracował m. in. w Przedsiębiorstwie Ulic i Mostów w Kaliszu z siedzibą w Borowie, gdzie współtworzył struktury "Solidarności". Był doradcą prawnym w komitecie założycielskim i komisji zakładowej, organizatorem społecznych dyżurów pomocy prawnej w MKZ. Zasiadał w Zarządzie Regionu Wielkopolska Południowa. W latach 1990-1991 wykładowca na Uniwersytecie Ludowym im. ks. Wacława Blizińskiego w Kaliszu, a w latach 1991-1995 radca prawny m. in. w Hotelu Orbis "Prosna" w Kaliszu. Od 2003 r. wspólnie z Piotrem Szczepaniakiem prowadzi kancelarię prawną, a od 2004 r. jest prezesem Oddziału Zrzeszenia Prawników Polskich w Kaliszu. Odznaczono go m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jego ogromną pasją jest język esperanto. W trakcie prelekcji na temat kongresu kaliskiego zaprezentował kilka nagrań filmowych, m. in. ze zwiedzania Kalisza, pikniku na terenie Uniwersytetu Kaliskiego, sadzenia dębu w kaliskim parku, czy prowadzenia wykładów w salach wykładowych UK. Zachęcił także do nauki esperanto - kurs podstawowy rusza już 3 marca.
W toku dyskusji dr Grażyna Schlender oznajmiła, że Archiwum przygotowuje się do procesu termomodernizacji i od 4 kwartału 2025 r. do końca 2026 r. KTPA nie będzie mogło potykać się w siedzibie APK. Jerzy Sówka i Elżbieta Siarkiewicz zgłosili chęć przekazania materiałów archiwalnych do zasobu Archiwum prezentując je uprzednio członkom stowarzyszenia. Ustalono, że nastąpi to w trakcie najbliższych spotkań stowarzyszenia.


