Dzień Darczyńcy w Archiwum Państwowym w Kaliszu

6 grudnia 2024 r. Archiwum Państwowe w Kaliszu zorganizowało Dzień Darczyńcy. Z tej okazji zaproszono wszystkie te osoby, które w 2024 r. przekazały nieodpłatnie swoje zbiory do zasobu APK z myślą o przyszłych pokoleniach.

Spotkanie otworzyła dyrektor APK dr Grażyna Schlender informując, że Dzień Darczyńcy to święto zainicjowane przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka, przypadające na Mikołajki. W 2024 r. kaliskie archiwum wzbogaciło się o 139 jednostek archiwalnych stanowiących dary. Ogólny zasób darów zwiększył się do 10 329 j.a. (prawie 18 m.b.)., co stanowi prawie 3% ogólnego zasobu APK.

Dr Grażyna Schlender złożyła na ręce darczyńców oficjalne podziękowania wraz z wydawnictwem APK. W 2024 r. nasz zasób wzbogacili: Elżbieta Siarkiewicz z Kalisza, Ryszard Janiak z Kalisza, Związek Pszczelarzy Wielkopolski Południowej Miejsko-Powiatowe Koło Pszczelarzy w Kaliszu, Lech Jabłoński z Łomianek, Christine Frank z Karoliny Południowej w Stanach Zjednoczonych, Andrzej Kornacki z Poznania i Kaliskie Towarzystwo Muzyczne w Kaliszu.

Elżbieta Siarkiewicz przekazała m. in. fotografie, listy, karty pocztowe i dokumenty rodziny Siarkiewiczów, w tym wierszową kronikę Chóru Mariańskiego, który działał przy kościele oo. Franciszkanów w Kaliszu, a także materiały związane z działalnością PTTK. Ryszard Janiak z Kalisza przekazał 6 tomów opracowań dotyczących historii rodziny Janiaków i Machowczyków, swojej pracy zawodowej w PZU i "Weście" oraz działalności społecznej. Przedstawiciele Miejsko-Powiatowego Koła Pszczelarzy w Kaliszu: Longin Rącki oraz Ryszard Samoć przekazali księgi pamiątkowe związku z lat 1984-2023. Lech Jabłoński z Łomianek przekazał dokumentacje przyznania dyplomu honorowej Odznaki Miasta Kalisza Genowefie Cichej w 1984 e. oraz fotografię kaliskiego kupca i kompozytora Antoniego Dziegieckiego. Christine Frank ze Stanów Zjednoczonych przekazała życiorys ojca Bronisława Durewicza, autora fotografii z egzekucji ks. Romana Pawłowskiego w październiku 1939 r. oraz kopię artykułu z "The Buffalo News" z listopada 1981 r. opisującego spotkanie Bronisława Durewicza z Janem Pawłem II. Andrzej Kornacki z Poznania przekazał fotografie rodziny Dobriak oraz medale pamiątkowe. W 2024 r. Archiwum otrzymało także akta osobowe i fotografie z Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego. Materiały te są w trakcie porządkowania.

Kierownik Oddziału II ewidencji, opracowania i zabezpieczania zasobu archiwalnego Grzegorz Waliś zaprezentował przykłady darów zebrane na wystawie on-line pt. "Na wieczną Pamiątkę. Dary dla Archiwum Państwowego w Kaliszu w 2024 r." oraz omówił zawartość spuścizny Józefa Wojciecha Krenza - znanego kaliskiego fotografa i filmowca, zmarłego w czerwcu br. Goście obejrzeli fragmenty Kaliskiej Kroniki Filmowej autorstwa Krenza oraz przykładowe zdjęcia jego autorstwa.

Pan Andrzej Kornacki z Poznania podzielił się informacjami z życia swoich krewnych: rodzeństwa Aleksandry i Michała Dobriaków. Michał Dobriak był znanym kaliskim malarzem, a Aleksandra Dobriak była babcią Pana Andrzeja od strony mamy. Ojciec malarza, Michaił, wybudował w Kaliszu kamienicę na ul. Ciasnej 19. Michał Dobriak był perfekcjonistą, malował dużo - Pan Andrzej jest w posiadaniu ok. 100 jego obrazów. Do zasobu APK trafiły fotogriafie rodziny Dobriak oraz medale pamiątkowe.

Pani Zdzisława Flisińska z Chocza przekazała na ręce dr Grażyny Schlender książkę pt. "Chocz Ziemia Obiecana" autorstwa ks. Leszka Szkudlarka, w tworzeniu której miała okazję uczestniczyć, a Pan Zbigniew Zawartka publikację swojego autorstwa pt. "Podróż w czasie. Polskie Biuro Podróży Orbis w Kaliszu w latach 1920-2003". Spotkanie zwieńczono wspólną fotografią.