"Archiwalia z dreszczem i spod ciemnej gwiazdy" w kaliskim ratuszu

26 października 2024 r. o godz. 21.00 Miasto Kalisz zorganizowało nocne zwiedzanie ratusza, którego współorganizatorem było m. in. Archiwum Państwowe w Kaliszu. Jedną z wielu atrakcji tego wieczoru było zaprezentowanie w sali recepcyjnej wystawy pt. "Archiwalia z dreszczem i spod ciemnej gwiazdy". Jest to ekspozycja obyczajowa prezentująca tragiczne i makabryczne wydarzenia, którymi żył Kalisz w II połowie XIX w., w okresie międzywojennym i latach 40. XX w.

Tłumy kaliszan przybyły do ratusza, by zobaczyć na własne oczy ciekawe archiwalia i posłuchać prelekcji autora ekspozycji kierownika Oddziału IV Popularyzacji Zasobu Archiwalnego dr Anny Bestian-Zając. Spotkanie było moderowane przez Naczelnika Kancelarii Prezydenta Miasta Kalisza Iwonę Cieślak i miało formę wywiadu.

W jego trakcie goście poznali historię nieszczęśliwych wypadków m. in. utonięcia rodziców pana młodego w drodze na wesele, połknięcia protezy zębowej przez młodą kobietę; tajemniczych zaginięć młodych dziewcząt wsiadających do limuzyny; walki z pijaństwem prowadzonej m. in. przez związaną z regionem kaliskim Marię Moczydłowską; zabójstw dokonywanych w Kaliszu przez bandę Józefa Pachołka - ucznia Al`a Capone oraz tych, do których dochodziło przez ludzką głupotę w trakcie zwyczaju śródpościa. Kaliszanie dowiedzieli się także jaki typ kradzieży przeważał w mieście - szeroko potraktowano grupę szopenfeldziarzy i omówiono metody ich działania. Wiele miejsca poświęcono także na omówienie zagadnienia nierządu i prostytucji - przedstawiono założenia teorii Lambroso o "urodzonych prostytutkach", oraz polskiej ustawy sanitarnej z 1919 r. Największą ciekawość wzbudzały zdjęcia kaliskich prostytutek z lat 1915-1918, które figurowały w specjalnych rejestrach.

Dr Anna Bestian-Zając wyjaśniła, że materiały pochodzą z prasy lokalnej oraz archiwaliów: akt administracyjnych na poziomie powiatu, miasta, dokumentacji Powiatowej Komendy Policji Państwowej w Kaliszu, akt metrykalnych. Wszystkich zainteresowanych zgłębianiem wiedzy na temat historii obyczajowej regionu kaliskiego zachęciła do odwiedzenia Archiwum Państwowego w Kaliszu i podjęcia samodzielnych poszukiwań w niniejszym zakresie.

Wystawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, prelegentka odpowiadała na liczne pytania kaliszan, także po zakończonym spotkaniu.