28 września 2023 r. w ramach 15. Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni odbyła się debata pt. "X Muza. Dobre praktyki w zakresie mariażu Archiwów Państwowych ze sztuką filmową", w której uczestniczyły: dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender, dyrektor Archiwum Państwowego w Kielcach dr Wiesława Rutkowska i dyrektor Archiwum Państwowego w Koszalinie Katarzyna Królczyk.
Panie miały okazję podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania produkcji filmowych w statutowej działalności kierowanych przez siebie Archiwów. Dr Grażyna Schlender miała okazję opowiedzieć z jakimi stacjami telewizyjnymi współpracowaliśmy do tej pory, jakiego typu wydarzenia organizowane przez Archiwum Państwowe w Kaliszu cieszyły się największym zainteresowaniem mediów, czy Archiwum realizuje własne nagrania filmowe i czy lokalna społeczność włącza się aktywnie do udziału w naszych produkcjach.
Dyrektor APK scharakteryzowała naszą wieloletnią współpracę z TV Kalisz przy promowaniu wystaw archiwalnych i ekspozycji on-line, formy współpracy z TVP 3 Poznań w zakresie produkcji filmów dokumentalnych z cyklu "Nieznane historie" ("Orły z Asnyka", "Gaukinderheim w Kaliszu") oraz produkcji codziennego kalendarium "Wielkopolska Każdego Dnia" okraszonego archiwaliami z zasobu APK komentarzem eksperckim pracowników Archiwum. Wisienką na przysłowiowym torcie było przypomnienie reportażu zrealizowanego przez TVN na temat wystawy "Skargi i donosy w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu".
Dr Grażyna Schlender wskazała, że dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkie inicjatywy Archiwum promujące patriotyzm. Tak było w przypadku wystawy "Ocaleni z nieludzkiej ziemi", czy akcji poszukiwania miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych Ziemi Kaliskiej, dla której zorganizowano aż 2 konferencje prasowe.
Dyrektor APK scharakteryzowała różne typy własnych produkcji filmowych APK, które powstawały m. in. jako odpowiedź na trudny czas pandemii: wykłady eksperckie, filmy promujący książkę pt. "Fibigerowie. Twórcy kaliskich fabryk fortepianów i pianin (1878-2016)" i akcję wspólnego śpiewania "Roty" przez uczniów kaliskich szkół. Nie zapomniano przy tym omówić wyjątkowego cyklu Kaliskie Archiwum Filmowe, który powstawał we współpracy z Arkadiuszem Pacholskim.
Warto nadmienić, że do udziału w produkcjach zapraszaliśmy lokalną społeczność: starsi chętnie udzielali wywiadów do Kaliskiego Archiwum Filmowego. Młodsi zaś dawali upust swojej wyobraźni grając w filmach realizowanych na potrzeby konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego".
Spotkanie było dobrą okazją do wspólnej wymiany doświadczeń i inspiracją do dalszego współdziałania archiwistów z X Muzą.