13 czerwca 2023 r. w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu po raz szósty wręczono nagrody i wyróżnienia najlepszym archiwistom z Wielkopolski w ramach Nagród im. prof. Stanisława Nawrockiego. Organizatorem nagrody jest wojewoda wielkopolski, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Archiwum Państwowym w Poznaniu i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu. W uroczystości wzięli udział: I wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska reprezentująca wojewodę wielkopolskiego Michała Zielińskiego, dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Poznaniu ks. Roman Dworacki, dyrektor Archiwum Państwowego w Lesznie dr Elżbieta Olender, kierownik Zakładu Archiwistyki UAM prof. dr hab. Krzysztof Stryjkowski. Gośćmi specjalnymi tegorocznej gali były córki prof. Stanisława Nawrockiego: Maria Rynarzewska oraz Ewa Potrawiak. W bieżącym roku honory przewodniczącej Kapituły pełniła dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender.
Galę prowadził Roman Łukawski z Gabinetu wojewody wielkopolskiego. Przewodnicząca Kapituły dr Grażyna Schlender złożyła sprawozdanie z tegorocznej pracy członków Kapituły oraz przedstawiła sylwetki tegorocznych laureatów.
Na wniosek Kapituły, wojewoda wielkopolski Michał Zieliński przyznał w bieżącej edycji nagrodę główną Grażynie Zaliwskiej z Archiwum Państwowego w Poznaniu; nagrodę dla młodego archiwisty dr. Tomaszowi Kościańskiemu. Nagrodę za całokształt dorobku archiwalnego otrzymał z kolei Grzegorz Waliś z Archiwum Państwowego w Kaliszu. Nagrody zostały wręczone przez I wicewojewodę wielkopolskiego Anetę Niestrawską oraz przewodniczącą Kapituły dr Grażynę Schlender.
Grażyna Zaliwska z wykształcenia jest archiwistą, w Archiwum Państwowym w Poznaniu pracuje od 1991 r. Obecnie jest starszym kustoszem archiwalnym. Zajmuje się przede wszystkim naukowym opracowaniem zasobu. W latach 2009-2017 pełniła funkcję sekretarza Komisji Metodycznej dla Archiwów Państwowych w Kaliszu, Lesznie i Poznaniu. Jest autorką wielu wystaw, referatów i artykułów publikowanych m. in. w "Poznańskim Roczniku Archiwalno-Historycznym". Była zaangażowana w przygotowanie ekspozycji "Historia dokumentem pisana", z okazji otwarcia XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych w Poznaniu.
Dr Tomasz Kościański w 2019 r. obronił pracę doktorską pt. "Samorząd sejmikowy województwa poznańskiego i kaliskiego w latach 1733-1763". Od 2019 r. pracuje w Archiwum Państwowym w Lesznie, obecnie jako kierownik Oddziału ewidencji, opracowania, udostępniania i zabezpieczania zasobu archiwalnego. Zrealizował wiele wystaw archiwalnych, zredagował także szereg artykułów na temat dziejów Wielkopolski. Propaguje wiedzę historyczną w programie TVP 3 Poznań "Wielkopolska Każdego Dnia". Został odznaczony odznaką honorową "Wierni Tradycji" za upowszechnianie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim.
Grzegorz Waliś jest absolwentem historii ze specjalizacją archiwistyczną i pedagogiczną UAM oraz podyplomowego studium z zakresu komputeryzacji archiwów UMK. W Archiwum Państwowym w Kaliszu pracuje od 1994 r., obecnie na stanowisku kierownika Oddziału II ewidencji, opracowania i zabezpieczania zasobu archiwalnego. Jest autorem wielu artykułów, które były publikowane na łamach czasopism naukowych. Opracował wydawnictwa "Materiały źródłowe do dziejów legionistów internowanych w Szczypiornie w 1917 roku", "Materiały źródłowe do dziejów powstania styczniowego w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu", "Kaliska Policja i policjanci w okresie II RP", "Spuścizny w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu", "Notariusze kaliscy w latach 1808-1951".
Za dotychczasowe dokonania został wyróżniony odznaką honorową "Za zasługi dla archiwistyki" oraz srebrnym "Medalem za długoletnią służbę". W 2013 r. i w 2018 r. był laureatem Nagrody Prezydenta Miasta Kalisza w kategorii "Zachowanie dziedzictwa kulturalnego".
Warto dodać, że łącznie od 2018 r. nagrody otrzymało 18 wielkopolskich archiwistów, a 7 zostało wyróżnionych.