Spotkanie nauczycieli i doradców metodycznych ODN

Dnia 13 czerwca 2011 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się spotkanie z nauczycielami doradcami metodycznymi Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu, działającymi na terenie południowej Wielkopolski. Celem zebrania było zapoznanie doradców metodycznych z działalnością kaliskiego archiwum.

Pani dyrektor dr Grażyna Schlender po powitaniu wszystkich zebranych przedstawiła historię kaliskich archiwaliów i kaliskich palcówek archiwalnych, która sięga początków XIX w., kiedy w 1825 r. utworzono Archiwum Akt Dawnych przy Trybunale Cywilnym. Przechowywano w nim akta dawnych sądów grodzkich i ziemskich oraz akta miast z okresu staropolskiego. Obecne archiwum powołane zostało w 1950 r., a działalność rozpoczęło w 1951 r. Pani dyrektor omówiła role archiwum jako urzędu administracji specjalnej, urzędu wiary publicznej i jednostki naukowo-badawczej. Archiwum stara się stwarzać coraz to nowe oferty edukacyjne dla młodzieży, przykładem jest tu konkurs Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Współpracuje z Łódzkim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej przy organizacji wystaw m.in. "Ocaleni z nieludzkiej ziemi". W trakcie wystąpienia zaprezentowane zostały również wydawnictwa archiwum m.in. Dokumenty mówią, Portret miasta. Architektura Kalisza w dokumentach archiwalnych. Na zakończenie swojego wystąpienia pani Dyrektor przedstawiła program obchodów jubileuszu 60-lecia działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Następnym punktem programu było wystąpienie starszego archiwisty Karola Andrzejewskiego, zajmującego stanowisko ds. nadzoru archiwalnego, który wyjaśnił czym się zajmuje nadzór czyli czynnościami kontrolnymi wykonywanymi w zakresie stosowania właściwej klasyfikacji, kwalifikacji, brakowania i przechowywania dokumentacji w jednostkach będących pod nadzorem oraz przekazywania tej dokumentacji do archiwum państwowego. W 2011 r. pod nadzorem archiwum kaliskiego znajduje się 159 jednostek organizacyjnych, m.in. Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu.

Edyta Pietrzak, kierownik Oddziału II omówiła sprawy związane z udostępnianiem materiałów archiwalnych. Materiały archiwalne udostępniane są bezpośrednio w pracowni naukowej archiwum. W celu skorzystania z nich należy wypełnić Zgłoszenie użytkownika zasobu archiwalnego. Archiwum na wniosek użytkownika może sprowadzić mikrofilmy z innego archiwum państwowego. Kaliska placówka przeprowadza również poszukiwania (kwerendy) na pisemne zlecenia osób prywatnych i instytucji z kraju i zagranicy. Na zlecenie użytkowników archiwum wykonuje odpłatnie kserokopie, skany, zdjęcia cyfrowe.

Na zakończenie Grzegorz Waliś, kierownik Oddziału I oprowadził metodyków po magazynach Archiwum. Goście mogli zapoznać się z warunkami przechowywania akt oraz wyposażeniem magazynów. Mieli także okazję zapoznać się z najcenniejszymi i najstarszymi dokumentami przechowywanymi przez kaliską placówkę (dokument pergaminowy z XVI w., akta notarialne, akt urodzenia Marii Dąbrowskiej i bł. Michala Kozala). Szczególnie duże zainteresowanie okazali w pracowni konserwatorskiej, gdzie pani Aneta Burchard zapoznano ich z poszczególnymi etapami konserwacji zniszczonych materiałów. Obejrzeli jak wielkie zniszczenia w dokumentach może spowodować użycie niewłaściwych materiałów np. zastosowanie taśmy przeźroczystej typu "Scotch". Dowiedzieli się jak ważny wpływ na stan zachowania materiałów archiwalnych ma właściwa temperatura, wilgotność, promienie świetlne.