Spotkanie Członków i Sympatyków Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz

Dnia 7 czerwca 2011 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się Walne Zgromadzenie członków i sympatyków Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz w Kaliszu.W ramach spotkania przedstawiono merytoryczne i finansowe sprawozdanie z działalności Zarządu za rok 2010, zapoznano się z działalnością Archiwum Państwowego w Kaliszu podczas spotkania z dr Grażyną Schlender, wysłuchano wystąpienia Pana Przemysława Mańki na temat Dybowski wobec PRL. Teatr i proza. Zebranie prowadził Pan Andrzej Zmyślony. Na wstępie Pani Elżbieta Stadtmüller omówiła główne dokonania stowarzyszenia w zeszłym roku, w tym m. in. ufundowanie nagród w konkursie Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Po omówieniu swoich wewnętrznych spraw, członkowie Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz w Kaliszu zostali zapoznani z głównymi zadaniami Archiwum Państwowego w Kaliszu. Pani dr Grażyna Schlender omówiła pokrótce historię kaliskiej placówki archiwalnej, jej miejsce na tle struktury archiwalnej ogólnopolskiej i główne aspekty działalności. Obecni zostali także zapoznani z naszym zasobem, jego cechami charakterystycznymi, najciekawszymi dokumentami.

Pani Dyrektor omówiła także naszą działalność popularyzatorską i wydawniczą. Pani dr Grażyna Schlender nadmieniła także o tegorocznym jubileuszu 60 lat działalności APK, którego główne obchody odbędą się w listopadzie 2011 r.

Jednym z punktów spotkania było wystąpienie Pana Przemysława Mańki na temat Dybowski wobec PRL. Teatr i proza. Pan Przemysław Mańka jest stypendystą Stowarzyszenia im. Haliny Sutarzewicz. Jego referat miał na celu przedstawienie dotychczasowych dokonań naukowych. Pan Przemysław Mańka scharakteryzował twórczość Janusza Dybowskiego na tle epoki. Dalej nasi goście zostali zapoznani przez Panią Edytę Pietrzak, kierownika Oddziału II, z działalnością pracowni naukowej, poznali główne przepisy dotyczące bezpośredniego udostępniania akt. Dowiedzieli się w jaki sposób są zamawiane akta i na jakich zasadach są świadczone usługi reprograficzne.

Ostatnim punktem programu było zwiedzenie magazynów archiwalnych i pracowni konserwatorskiej pod okiem Pana Grzegorza Walisia, kierownika Oddziału I. Członkowie stowarzyszenia dowiedzieli się jakie są optymalne warunki przechowywania akt, czego należy unikać, by zachować akta w dobrej kondycji fizycznej. Szczególne wrażenie na zebranych zrobił pokaz ksiąg notariuszy kaliskich przeznaczonych do konserwacji. Pan Kierownik przedstawił sposoby profilaktyki , a także konserwacji właściwej dokumentów.