Dnia 31 maja 2011 roku uczniowie klasy czwartej, piątej i szóstej Szkoły Podstawowej nr 23 w Kaliszu wraz z nauczycielkami Panią Małgorzatą Czarnek i Panią Agnieszką Schlender odbyli wycieczkę ulicami miasta, podczas której poznali historię wybranych zabytków najstarszego miasta w Polsce. Współorganizatorem projektu było Archiwum Państwowe w Kaliszu. Przewodnikiem uczniów była Pani Estera Walczak archiwista Archiwum Państwowego w Kaliszu. Spacer rozpoczął się przy Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego, gdzie przybliżona została uczniom historia czterech gmachów teatralnych i sceny kaliskiej. W tym miejscu wychowankowie SP nr 23 usłyszeli o założeniu "dzikiego ogrodu" w 1793 roku, czyli Parku Miejskiego oraz o nieistniejących już budynkach: oranżerii, domku szwajcarskiego i sztucznych ruinach. Historia w/w budowli w szczególności zainteresowała uczniów, dopytywali się oni o ich dzieje.
Kolejnym punktem spotkania była przechadzka przez reprezentacyjną aleję Wolności, zaprojektowaną przez zaborców na przełomie XVIII/XIX wieku, aż do gmachu dawnego Trybunału Kaliskiego wybudowanego w 1821 roku.Ze względu na nietypową i ciekawą architekturę uwagę uczniów zwrócił budynek Filharmonii Kaliskiej, a dawnego Folusza braci Beniamina i Jana Repphanów. W tym miejscu przybliżona została uczniom działalność i zasługi rodziny Repphanów dla Kalisza zarówno w dziedzinie przemysłowej jak i rozwoju edukacji. Będąc przy moście Trybunalskim poznali historię osadnictwa społeczności wyznania mojżeszowego w Kaliszu oraz tragiczne losy Cmentarza Żydowskiego w czasie II wojny światowej, z którego macewy zostały wykorzystane przez hitlerowców do umocnienia brzegów koryta Prosny. Na zbiegu ulicy Kazimierzowskiej i Sukienniczej uczniowie mieli dogodny punkt do zapoznania się z losami kościoła i zakonu oo. Franciszkanów, duże zainteresowanie wzbudził fakt posiadania przez zakonników relikwii księżnej Jolanty, głównej orędowniczki sprowadzenia do Kalisza braci Franciszkanów. Następnym przystankiem wycieczki było dawne Kolegium Jezuickie z kościołem Św. Wojciecha i Św. Stanisława wzorowanym na świątyni Il Gesu w Rzymie, w którym uczniowie mogli obejrzeć barokowy ołtarz wskazując jego główne cechy architektoniczne. Dowiedzieli się również, jakie nauki pobierali wychowankowie szkoły jezuickiej a także, że w gmachu mieściła się drukarnia oraz obserwatorium astronomiczne.
Będąc przy pozostałościach murów miejskich uczniowie opowiedzieli o dziejach i legendach związanych z Basztą Dorotką. Jednocześnie przybliżono im historię Bazyliki Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Cerkwi Apostołów Św. Pawła i Św. Piotra oraz Parafii ewangelicko-augsburskiej. Mogli uzmysłowić sobie specyfikę Kalisza i ścierania się kultur w Kaliszu w czasie rozbiorów. Dalszym punktem wycieczki była ulica Babina, ruiny zamku, a także Liceum im. Adama Asnyka oraz wybitni Kaliszanie, którzy pobierali naukę w murach dawnej Szkoły Wojewódzkiej. Idąc ulicą Zamkową uczniowie podziwiali Katedrę Św. Mikołaja. Spacer zakończył się na poznaniu dziejów Głównego Rynku ze szczególnym uwzględnieniem zburzenia i spalenia miasta w 1914 roku przez żołnierzy niemieckich. Po zwiedzeniu zabytków Kalisza uczniowie mieli okazję wejścia na wieżę ratuszową i obejrzenia Panoramy najstaszego miasta w Polsce