31 sierpnia 2022 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu doszło do oficjalnego przekazania materiałów archiwalnych do zasobu archiwalnego przez Jacka Śródkę z Sycowa.
W spotkaniu uczestniczył dyrektor APK dr Grażyna Schlender i kierownik Oddziału Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś.
Jak wspomniała dr Grażyna Schlender data przekazania jest nieprzypadkowa, gdyż przypada 42. rocznica porozumień sierpniowych i powstania "Solidarności", a materiały zgromadzone przez Jacka Śródkę dotyczą NSZZ "Solidarność", Związku Młodzieży Demokratycznej oraz innych organizacji i wydawnictw opozycyjnych. Jacek Śródka w 1982 r. rozpoczął swoją działalność w Ruchu Młodych Demokratów jako uczeń Technikum Kolejowego w Ostrowie Wlkp. Zajmował się redagowaniem i kolportażem ulotek na terenie Ostrowa Wlkp., Kępna i Sycowa. W "Solidarność" zaangażował się po 1989 r. Był członkiem Tymczasowego Zarządu Regionu, tworzył związek w Węźle PKP Kępno i struktury miejskie w Kępnie i Sycowie. Działał w Zarządzie Regionu, był członkiem komisji rewizyjnej. W działalność związkową angażował się do 2015 r. Dziś jego pasją jest strzelectwo. Utworzył i dowodzi Związkiem Strzeleckim "Strzelec" Józefa Piłsudskiego w Kępnie. Kwestuje także na rzecz upamiętnienia miejsc pochówku Żołnierzy Wyklętych.
Darczyńca podzielił się wspomnieniem z sierpnia 1980 r., gdy od połowy do końca miesiąca przebywał na wczasach w Gdańsku i był pod bramą Stoczni Gdańskiej. To odcisnęło ogromne piętno na jego podejściu do patriotyzmu. Tradycje te były zresztą pielęgnowane w jego domu rodzinnym. Przodkowie byli powstańcami wielkopolskimi, brali udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Jacek Śródka realizuje się obecnie na rzecz obronności kraju szkoląc młodzież w strzelaniu z wiatrówki. Dyrektor APK dr Grażynie Schlender złożył obietnicę przekazania do zasobu Archiwum w przyszłości kolejnych materiałów związanych m. in. z działalnością grupy Solidarności Walczącej "Harpun" w Kępnie.
Najważniejszym momentem spotkania było podpisanie umowy przekazania archiwaliów i spisów zdawczo-odbiorczych. Kaliskie Archiwum wzbogaciło się w ten sposób o 127 j.a. m. in. gazetki zakładowe, prasę wydawana przez Zarządy Regionów, zaproszenia na uroczystości organizowane przez "S", dokumenty komisji zakładowych i Międzyzakładowych Komisji Porozumiewawczych "S" w Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wlkp., Ostrzeszowie i Pleszewie z lat 1980-1981, wydawnictwa drugiego obiegu m. in. antyrządowe ulotki autorstwa Jacka Śródki, materiały związane z powstaniem i działalnością Związku Młodzieży Demokratycznej na początku lat 80. XX w, listy członków czterech Podstawowych Organizacji Partyjnych PZPR z lat 1976-1989. Najciekawsze z tych materiałów zostały zaprezentowane w sali wystawowej APK.
Dar Jacka Śródki stanowi cenne uzupełnienie zasobu placówki, która dotychczas zgromadziła 933 j.a. wytworzone przez różne ogniwa związku w latach 1980-2007 oraz blisko 300 j.a. wydawnictw tzw. drugiego obiegu, publikowanych poza "Solidarnością".
Dyrektor APK wyraziła słowa uznania i wdzięczności za przekazane materiały apelując jednocześnie, by ludzie nie bali się powierzać swoich pamiątek rodzinnych w postaci dokumentów do Archiwum Państwowego. Tutaj będą przechowywane w należytych warunkach służąc kolejnym pokoleniom. Archiwum na nadzieję, że za przykładem Jacka Śródki pójdą inni działacze związkowi i opozycji demokratycznej. W ramach podziękowań dr Grażyna Schlender wręczyła Jackowi Śródce zestaw wydawnictw i suwenirów APK. Darczyńca wpisał się do kroniki archiwalnej, sporządzono także pamiątkowe fotografie.