Kaliska młodzież szkolna w archiwum

W dniach od 20 stycznia do 2 lutego 2011 r. do siedziby Archiwum Państwowego w Kaliszu przybyły licznie wycieczki kaliskiej młodzieży szkolnej w celu zapoznania się z wystawą akt staropolskich miasta Kalisza oraz z ekspozycją pt. "Portret miasta. Architektura Kalisza w dokumentach archiwalnych". W przeciągu 11 dni odwiedziło nas 8 grup z następujących szkół: Szkoła Podstawowa Nr 8, V Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa Nr 22, IV Liceum Ogólnokształcące, Szkoła Podstawowa Nr 23, Gimnazjum Nr 4. Dodatkowo odwiedzili nas także uczniowie Zespołu Szkół Samochodowych, którzy byli zainteresowani naszym zasobem oraz sposobem jego ewidencji i przechowywania. Wycieczka ta obejrzała nasze magazyny archiwalne i pracownię konserwatorską.

Grupy, które przybyły w związku z wystawą akt staropolskich zostały zapoznane ze specyfiką tworzenia dokumentów staropolskich. Omówiono poszczególne części takiego dokumentu, a także ówczesne sposoby jego uwierzytelniania. Wyjaśniono czym jest dyplomatyka i sfragistyka, a na przykładzie wystawionych archiwaliów w praktyce objaśniono ich cechy charakterystyczne pozwalające stwierdzić kto jest wystawcą, kto odbiorcą. Uczniowie z uwagą przyglądali się dokumentom wystawionym przez Zygmunta II Augusta - kopii nieuwierzytelnionej dokumentu z 1552 r. wystawionego na sejmie walnym w Piotrkowie nadającego prawo corocznego wybierania 12 kandydatów, spośród których starosta kaliski miał wybierać burmistrza oraz przywileju zawierającego zakaz używania w handlu kaliskim wagi talentu i miary łokcia przez zagranicznych kupców. Uczniowie z bliska przyjrzeli się także Księdze urzędu i sądu rady miejskiej w Kaliszu założonej w 1537 r., Aktom urzędu i sądu burmistrza i rady miejskiej w Kaliszu w spornych i niespornych sprawach mieszczańskich, Księgom ławniczym i regestrom spraw i pozwów sądów wójtowskich. Młodzież zaciekawił rzadki format akt - tzw. dudki. Prowadzący wyjaśnił do czego służył taki rodzaj księgi i jakie było jego zastosowanie praktyczne. Uczniowie z iście detektywistyczną ciekawością próbowali rozszyfrować zawiłości pisma łacińskiego.

Oprócz akt staropolskich odwiedzających zapoznano z ekspozycją pt. "Portret miasta. Architektura Kalisza w dokumentach archiwalnych". W ubiegłym roku była ona prezentowana przed kaliskim ratuszem, teraz znalazła miejsce w Archiwum Państwowym. Zawiera ona mnóstwo zdjęć, litografii przedstawień obiektów architektonicznych Kalisza.

Nie sposób było omówić wszystkie plansze wystawy, skupiono się głównie na obiektach ciekawych, których już w Kaliszu dziś nie ma, bądź zmieniło się ich miejsce przeznaczenia. Uczniowie na nowo odkryli dawny czar Parku Miejskiego, Fabryki Fibigera, ulicy Babina, gdzie niegdyś przepływała Babinka. Omówiono także historię ratuszy kaliskich, kościołów św. Józefa, św. Mikołaja, a także cerkwi prawosławnej. Ekspozycja cieszyła się dużym zainteresowaniem młodzieży, duże wrażenie robiły stare fotografie, na podstawie których uczniowie starali się samodzielnie zlokalizować obiekt. Uczniowie zadawali wiele pytań, a poznawanie historii regionalnej sprawiało im wiele radości. Ogólnie z naszymi wystawami zapoznało się 120 uczniów z kaliskich szkół.