22 września 2020 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się II Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów.
KTPA powstało w 2016 r. z inicjatywy dyrektora APK dr Grażyny Schlender jako stowarzyszenie promujące wiedzę o archiwaliach i archiwach. Do zarządu I kadencji należeli: Mariusz Kurzajczyk - prezes, Sławomir Woźniak - wiceprezes, Sylwia Kwiatkowska - skarbnik, Tomasz Dalinkiewicz - sekretarz, dr Grażyna Schlender - członek. Komisję Rewizyjną tworzyli: Świętosław Fortuna - przewodniczący i ks. dr Sławomir Kęszka.
Po przedstawieniu sprawozdania z działalności zarządu, sprawozdania komisji rewizyjnej i sprawozdania finansowego, przystąpiono do wyboru nowych władz KTPA.
Powołano Zarząd II kadencji w składzie: Mariusz Kurzajczyk - prezes, Sławomir Woźniak - wiceprezes, dr Grażyna Schlender - członek, Sylwia Kwiatkowska - skarbnik, dr Anna Bestian-Zając - sekretarz. Do Komisji Rewizyjnej wybrano: Świętosława Fortunę - (przewodniczący), Jerzego Sówkę i Aleksandra Schlendera.
Ostatnim, oficjalnym punktem zebrania było wysłuchanie prelekcji Jerzego Sówki na temat genezy "gorącego lata" w Ostrowie Wlkp. w 1980 r. Jerzy Sówka urodził się w Ordzinie k. Gołuchowa. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UAM w Poznaniu. Zawodowo związał się z ostrowskim Zakładem Automatyki Przemysłowej. Przez 16 lat był w Zarządzie Regionu NSZZ "Solidarność" Wielkopolska Południowa, a przez 20 lat współpracował z komisją krajową. Obecnie jest przewodniczącym Klubu Historycznego im. gen Grota-Roweckiego w Ostrowie Wlkp., organizującego m. in. ciekawe prelekcje dla młodzieży szkolnej. Jerzy Sówka genezy strajków roku 1980 upatruje w pierwszych poczynaniach władz komunistycznych jeszcze w latach 40. I 50. XX w. Objęto kurs na kolektywizację polskiego rolnictwa, zniszczono ziemiaństwo. Później podjęto walkę z kościołem katolickim, czego przejawem było chociażby uwięzienia Prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego. Prelegent zauważył jednak, że nic tak nie mobilizowało ludzi strajków jak brak chleba. Po raz pierwszy pojawiło się to w Poznaniu w 1956 r., potem na Wybrzeżu w 1970 r. i w Radomiu w 1976 r. W 1980 r. robotnicy ostrowskich zakładów pracy również wysunęli głównie postulaty o charakterze ekonomicznym. Żądania natury politycznej pojawiły się później, głównie dzięki kontaktom z Komitetem Obrony Robotników.
Strajkujący byli mocno rozpracowywani - w samym Ostrowie Wlkp. działało ok. 300 tajnych współpracowników. Dziś należy propagować wiedzę na temat tego co działo się w Ostrowie Wlkp. i szeroko pojętym regionie kaliskim w latach 1980-1981. Na tym terenie działali bowiem prawdziwi bohaterowie, o których dzisiaj się zapomina. Jerzy Sówka podziękował dr Grażynie Schlender za prowadzenie badań naukowych na temat "Solidarności" i wystąpił z apelem, by wiedzę te głosić szczególnie wśród młodzieży szkolnej.
Na koniec spotkania prezes Mariusz Kurzajczyk zapewnił, że KTPA ma plany odnośnie dalszej działalności. Na pewno będzie kontynuowana organizacja prelekcji członków towarzystwa - pasjonatów historii i szeroko pojętej kultury. Członkowie towarzystwa będą wspierać swoją obecnością wszelkie inicjatywy popularyzatorskie APK. Dr Grażyna Schlender zachęciła członków KTPA do wzięcia udziału w konkursie "Wspomnij S" i rozpropagowania tej inicjatywy pośród zainteresowanych osób. Na koniec wykonano pamiątkowe zdjęcie członków Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego oraz zarządu i członków komisji rewizyjnej.