22 października 2019 r. Archiwum Państwowe w Kaliszu uroczyście zapromowało swoje najnowsze wydawnictwo pt. Sto dokumentów na stulecie Wybór materiałów archiwalnych z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu. W spotkaniu udział wzięli m. in. Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak; Prezydent miasta Kalisza Krystian Kinastowski; Starosta Kaliski Krzysztof Nosal; kierownik Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Delegatury w Kaliszu Anna Zarębska reprezentująca Wojewodę Wielkopolskiego; prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu prof. dr hab. Ewa Andrysiak; Senator RP wybrany w pierwszych wolnych wyborach 1989 r. prof. dr hab. Jerzy Pietrzak; naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu Grażyna Dziedziak; przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska Południowa NSZZ "Solidarność" Bernard Niemiec; dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu Adam Borowiak; dyrektor Muzeum Regionalnego w Pleszewie Adam Staszak; komendant Straży Miejskiej w Kaliszu Dariusz Hybś; archiwista Archiwum Diecezjalnego w Kaliszu ks. dr Sławomir Kęszka reprezentujący Biskupa Kaliskiego; radny miejski Leszek Ziąbka; zastępca komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu st. bryg. Dariusz Byliński; ks. prałat Stanisław Tofil z Parafii św. Piotra i Pawła w Kaliszu; prezes Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu Elżbieta Stadtmüller; wicedyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu Grażyna Stępniewska; dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Sowinie Błotnej Maciej Grzesiński; przyjaciele i sympatycy archiwum, w tym prezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów Mariusz Kurzajczyk, archiwiści zakładowi Grzegorz Szczerkowski i Artur Woelke ze Starostwa Powiatowego w Ostrowie Wielkopolskim i z Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim, Adam Walczak z Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Łukasz Jędrzejak z Urzędu Gminy w Ostrowie Wielkopolskim oraz Tadeusz Wojtczak z Sądu Rejonowego w Ostrowie Wielkopolskim; młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z dyrektorem szkoły Beatą Szulc; przedstawiciele mediów m. in. Telewizja Kalisz i Radio Centrum Kalisz; pracownicy APK. W tak podniosłym dniu gościem specjalnym promocji był Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk.
Spotkanie otworzyła dyrektor APK dr Grażyna Schlender witając tak znamienite grono gości i podkreślając, że książka ukazała się w ramach obchodów 100. rocznicy powołania polskiej, państwowej sieci archiwalnej. W listopadzie 1918 r. Polska odzyskała niepodległość, a zaledwie 3 miesiące później, 7 lutego 1919 r. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. To świadczy o wadze i roli archiwów w rozwoju polskiej państwowości. Archiwa świętują przez cały rok, a dzięki inicjatywie Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Pawła Pietrzyka doszło do wydania w ramach ogólnopolskiej serii wydawniczej okolicznościowego albumu prezentującego wybór 100 dokumentów z zasobu APK. Pani Dyrektor podziękowała Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych za pomoc finansową w wydaniu książki i ustalenie projektu graficznego całej serii.
Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk w swojej przemowie nawiązał do słów dr Grażyny Schlender podkreślając krótki czas jaki minął od powstania państwa polskiego do powołania państwowej sieci archiwalnej. Wówczas sieć była skromna i obejmowała w terenie archiwum w Lublinie, Piotrkowie, Płocku i Lwowie. Dziś sieć obejmuje 33 archiwa i ponad 70 oddziałów. Promowana seria wydawnicza ma za zadanie pokazać, jakie archiwalia można zobaczyć w poszczególnych archiwach. Dr Paweł Pietrzyk wyraził zadowolenie z faktu, iż kaliskie archiwum współpracuje z tyloma instytucjami na gruncie lokalnym. To otwarcie "na zewnątrz" jest niezwykle istotne i pomaga w codziennej pracy.
Poseł na Sejm RP Tomasz Ławniczak przekazał na ręce dyrektor APK gratulacje z okazji wydania książki i organizacji promocji w ramach 100-lecia państwowej sieci archiwalnej. Nawiązał przy tym do wspaniałych tradycji kaliskich archiwów, gdyż od momentu lokacji miasta funkcjonowało w Kaliszu archiwum miejskie, a potem starościńskie. Zawirowania czasów zaborów spowodowały, że sporo archiwaliów wywieziono do innych miast. Dlatego bardzo istotne jest promowanie obecnego zasobu archiwum, a książka będzie z pewnością istotnym wkładem w ową promocję.
Prezydent miasta Kalisza Krystian Kinastowski również pogratulował wydania publikacji i podziękował za to, co Archiwum Państwowe w Kaliszu robi od lat dla miasta Kalisza. Promocja jest niezmiernie istotnym czynnikiem, ale równie ważne jest wiedza, którą można sobie przyswoić w ciszy i skupieniu w pracowni naukowej. Krystian Kinastowski przyznał, że sam wielokrotnie miał okazję korzystać z zasobu APK i bardzo sobie chwali możliwość obcowania z historią.
Anna Zarębska złożyła na ręce dyrektora APK podziękowania za dotychczasową pracę na rzecz archiwum i gratulacje w imieniu Wojewody Wielkopolskiego. Archiwa państwowe są ważnym urzędem, w którym przechowywane są dokumenty na temat chociażby spraw własnościowych, czy innych losów ludzkich.
Starosta Kaliski Krzysztof Nosal dodał, że dokumenty są na ogół doceniane przez społeczeństwo w momencie, gdy ich już zabraknie. Dlatego warto dbać o nasze obecne dziedzictwo narodowe. Starosta podziękował archiwistom za ich pracę i życzył czerpania radości z pielęgnowania przeszłości.
Ks. dr Sławomir Kęszka przekazał pozdrowienia i gratulacje od Księdza Biskupa zapewniając o gotowości do współpracy z Archiwum Państwowym w Kaliszu.
Podobne zapewnienia o współpracy przekazała prof. dr hab. Ewa Andrysiak dodając, że publikacja będzie stanowić ważną pomoc w pracy badaczy skupionych wokół Towarzystwa Przyjaciół Książki i Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.
Bernard Niemiec podziękował dr Grażynie Schlender za badania nad najnowszą historią Kalisza i regionu kaliskiego zaznaczając przy tym, że zbliża się 40. rocznica powstania NSZZ "Solidarność" i związkowcy są zainteresowani podjęciem współpracy z Archiwum Państwowym w Kaliszu w zakresie organizacji jubileuszu.
W dalszej części spotkania dr Grażyna Schlender zapromowała wydawnictwo i podziękowała pracownikom APK zaangażowanym w wybór archiwaliów i sporządzenie opisów: Annie Bestian-Zając, Marii Doktór i Edycie Pietrzak. Osobne podziękowania skierowano do tłumaczy: Dariusza Natkowskiego i formy Logos Translation, Małgorzaty Grzesińskiej, Haliny Marcinkowskiej, Zofii Wojciechowskiej, dr. Karola Górskiego oraz właściciela firmy "Edytor" Sławomira Woźniaka z Kalisza, który odpowiadał za skład i druk albumu.
Następnie Anna Bestian-Zając przy wykorzystaniu prezentacji multimedialnej omówiła poszczególne elementy składowe książki: wstęp, wprowadzenie, przedmowę, część zasadniczą w postaci wyboru archiwaliów przyporządkowanych do siedmiu okresów historycznych, bibliografię. Goście poznali układ, według którego były tworzone wszystkie opisy: najpierw podaliśmy nazwę dokumentu i zespołu, z którego pochodzi, dalej zredagowano obszerne omówienie tematyki wiodącej w dokumencie oraz określono kiedy i skąd dokument trafił do zasobu. Dla osób szczególnie zainteresowanych, każdy obiekt zaopatrzono w fachową bibliografię. Ogólnie książka prezentuje 65 dokumentów aktowych, 16 fotografii, 9 druków ulotnych, 4 mapy i plany, 3 afisze i plakaty, 2 czasopisma oraz 1 projekt stanowiący dokumentację techniczną.
Dr Grażyna Schlender wręczyła po egzemplarzu publikacji zaproszonym gościom z nadzieją na życzliwe przyjęcie i miłą lekturę. Nad walorami publikacji można było dyskutować dalej podczas poczęstunku składającego się m. in. z jubileuszowego tortu.
Na koniec uroczystości pracownicy Archiwum Państwowego w Kaliszu zapozowali do pamiątkowej fotografii z Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych dr. Pawłem Pietrzykiem.