Uroczyste podsumowanie konkursu "Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego"

Dnia 18 czerwca 2010 roku o godzinie 12.00 w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu "Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego" połączone z promocją najnowszej książki "Kalisz i region kaliski.260 pytań i odpowiedzi". Materiał do książki zebrała i opracowała Grażyna Schlender. Na spotkanie przybyło wielu wspaniałych gości, w tym Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz, który sprawuje honorowy patronat nad konkursem. Organizatorem konkursu było Archiwum Państwowe w Kaliszu, współorganizatorami zaś Wydział Pedagogiczno - Artystyczny w Kaliszu UAM w Poznaniu i Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Na konkurs wpłynęło 69 prac przygotowanych przez 123 uczniów z 14 szkół z terenu Kalisza oraz z Rajska (gmina Opatówek), w tym 4 szkoły podstawowe, 7 gimnazjów i 3 szkoły ponadgimnazjalne. Tegoroczny konkurs odbył się według nowej, odmienionej formuły. Pytania zastąpiono pięcioma tematami, z których uczestnicy mieli do opracowania trzy, dowolnie przez siebie wybrane. Dopuściliśmy możliwość samodzielnego wyboru formy pracy. Ponadto przyjmowaliśmy prace wykonane zespołowo oraz w pojedynkę. Prace, które wpłynęły cechuje różnorodność formy. Wśród nich znalazły się tradycyjne prace opisowe, ale także te zamieszczone na płytach CD składające się z audycji radiowych, filmów, prezentacji multimedialnych, czy w formie stron internetowych zrobionych specjalnie na potrzeby konkursu, a także makiety (głównie makiety grodu na Zawodziu z czasów Mieszka III Starego). Dla jury ogromne znaczenie przy ocenie miała także różnorodność źródeł wykorzystanych do sporządzenia pracy. Najwyżej oceniano prace opatrzone bogatą bibliografią (książki, artykuły z czasopism, archiwalia, strony internetowe). Jury z ubolewaniem stwierdza, że najczęściej powtarzającymi się błędami było kopiowanie fragmentów tekstu z internetu. Odrzucane były też prace jeżeli informacje pochodziły np. tylko z Wikipedii. Błędem było także przepisywanie fragmentów tekstu z książek innych autorów. Na przykład często stosowaną praktyką było przepisywanie tekstu z książki Stanisława Małyszko pt. Zabytkowe cmentarze przy rogatce w Kaliszu.

W tym roku uwzględniliśmy następujące tematy do opracowania:

  • Zawodzie
  • Tablica Gaukinderheim
  • Ulica Nowy Świat
  • Rogatka Wrocławska
  • Cmentarz Miejski

Jury w składzie:

  • mgr Marzena Ścisła (Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu) - członek jury,
  • dr Danuta Wańka (Kierownik Biblioteki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu) - sekretarz jury,
  • mgr Stanisław Małyszko (Etnograf, autor książek o Kaliszu i regionie kaliskim, pracownik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu, delegatura w Kaliszu) - członek jury,
  • dr Grażyna Schlender (Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu) - przewodnicząca jury,

po wnikliwym przeanalizowaniu wszystkich prac nagrodziło 14 prac (tj. 23 osoby), a wyróżniło 14 prac (tj. 24 osoby).

Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymuje:

  • Magdalena Zimna ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Zespole Szkół Nr 7 w Kaliszu opiekun - Wioletta Janiszewska

Fundatorem nagrody jest Urząd Miejski w Kaliszu - Nagrodą była moneta z bursztynem (40 denarów kaliskich, wybita przez mennicę polską z okazji 18,5 wieków Kalisza).

Praca wykonana w formie albumu, okładka płócienna z wyklejonym szlakiem bursztynowym zawierającym elementy bursztynu. Pracę poprzedza fragment wiersza "Oblicza ojczyzny" autorstwa Tadeusza Różewicza. Praca interesująca przede wszystkim pod względem treści. Tematy zostały opracowane w sposób wyczerpujący i rzeczowy. Praca zawiera opisy Zawodzia, Cmentarza Miejskiego i Tablicy Gaukinderheim. Treść uzupełniają wykonane przez autorkę liczne fotografie ilustrujące materiał. Ponadto wykorzystano dokumenty archiwalne, jak np. ksero aktu zgonu Adama Chodyńskiego, wykaz nazwisk dzieci, które przeszły przez Gaukinderheim i inne. Autorka dołączyła bogatą bibliografię z podziałem na opracowania książkowe oraz źródła archiwalne, ponadto wyeksponowała adresy stron internetowych, z których korzystała.

Jury przyznało 3 równorzędne nagrody główne (dla 8 osób), dla najlepszych prac pod względem treści i wyróżniających się oryginalna formą graficzną.

Nagrody Główne ufundowane przez różne instytucje otrzymują:

  • Piotr Antoszczyk, Grzegorz Krymarys, Artur Nowicki z Zespołu Szkół w Rajsku
    opiekun - Anna Zimna
    Nagrody ufundowane zostały przez Kaliskie Towarzystwo Genealogiczne "Kalisia"
    Praca w formie strony internetowej pod adresem www.konkurskalisz-zsrajsko.pl.tl. Opracowano następujące tematy: Rogatka Wrocławska, Zawodzie, Tablica Gaukinderheim. Strona posiada logiczne, intuicyjne menu podzielone na kolejne działy. Szata graficzna dopasowana, sprawia wrażenie profesjonalnej. Wprowadzono ankietę badającą popularność najważniejszych historycznych miejsc w Kaliszu. Dołączono bogatą bibliografię.
  • Dominika Jasik, Anna Szulc z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu
    opiekun - Tomasz Jeziorski
    Nagrody ufundowane zostały przez Starostwo Powiatowe w Kaliszu
    Praca powstała przy wykorzystaniu wielu technik plastycznych. Rogatka przedstawiona w formie obrotowej wieży, Zawodzie jako makieta, natomiast Cmentarz Miejski został opracowany w formie pisemnej. Praca wykonana bardzo pieczołowicie, makieta i wieża wymagały ogromnego wkładu pracy. Praca na temat cmentarza dokładna i estetyczna, bogata bibliografia.
  • Zuzanna Mendera, Bogna Ziąbka, Magdalena Nawrocka z Niepublicznego Gimnazjum KSO Edukator w Kaliszu
    opiekun - Joanna Musiał
    Nagrody ufundowane zostały przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu

    Autorki opracowały tematy dotyczące: Cmentarza Miejskiego, Zawodzia i Rogatki Wrocławskiej. Wykorzystano różnorodne formy: film, dwie prezentacje multimedialne oraz dodatkowo wykonano makietę Zawodzia. Praca bardzo ciekawa, zawiera dużo własnej inwencji twórczej. Praca opatrzona bibliografią.

    Jury przyznało także 10 równorzędnych nagród specjalnych. Są to prace wartościowe zarówno pod względem treści jak i formy graficznej.

    Nagrody Specjalne otrzymują:

    • Dominika Ginalska z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu
      opiekun: Tomasz Jeziorski
      Nagrodę ufundował Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu
      Praca w formie drewnianej skrzyni, w której na słomie znajdują się butelki z zamkniętymi wewnątrz tekstami zwiniętymi w rulony. Opracowano tematy: ulica Nowy Świat, Zawodzie, Rogatka Wrocławska. Jury zwróciło uwagę na bardzo oryginalną formę pracy. Tekst poprawny, logiczny.
    • Ewelina Glapa, Katarzyna Zabawa z Zespołu Szkół w Rajsku
      opiekun Anna Zimna
      Nagrody ufundowało Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Oddział w Kaliszu.
      Składająca się z trzech części praca umieszczona w kufrze. Po otwarciu kufra widzimy motto z wiersza Antoniego Dziegieckiego "Czy pamiętasz miły bracie gród nasz stary w dawnej szacie? Czy pamiętasz przyjacielu miasto Kalisz sprzed lat wielu...?". Opisy wybranych tematów znajdują się na zwojach. Wykorzystano różnorodne źródła, w tym materiały z Archiwum Państwowego w Kaliszu. Autorka opracowała następujące tematy: Tablica Gaukinderheim, Rogatka Wrocławska oraz Zawodzie.
    • Agata Koszyczarska z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu
      opiekun - Tomasz Jeziorski
      Nagroda ufundowana przez Archiwum Państwowe w Kaliszu
      Opracowano tematy: Rogatkę Wrocławską, Cmentarz Miejski i ulicę Nowy Świat. Praca bardzo ciekawa w formie albumu zawierającego opisy zdjęć wykonane przez autorkę. Autorka przygotowała także stronę internetową - www.konkurs-ap.xt.pl Całość wykonana bardzo estetycznie i solidnie. Profesjonalna szata graficzna albumu.
    • Joanna Lonty, Katarzyna Czyszek z Gimnazjum Nr 9 im. Jana Pawła II w Kaliszu
      opiekun - Aneta Justyńska
      Nagrody ufundowała Biblioteka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
      Praca tradycyjna w formie albumu na temat: Zawodzia, ulicy Nowy Świat i Cmentarza Miejskiego. Praca zawiera herb Kalisza, jest dopracowana pod względem graficznym i estetycznym, przyciąga wzrok. Autorki wykorzystały między innymi zdjęcia własnego autorstwa.
    • Justyna Miller z Zespołu Szkół w Rajsku
      opiekun Anna Zimna
      Fundatorem nagrody jest Towarzystwo Miłośników Kalisza
      Dużym atutem jest fakt, iż praca została napisana ręcznie. Autorska wyszła od wiersza Stefana Gillera rodem z Opatówka. Opracowano tematy: Cmentarz Miejski, Zawodzie, tablicę Gaukinderheim. Praca zawiera bogatą bibliografię, w tym książki oraz archiwalia z zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu.
    • Natalia Nowak z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu
      opiekun - Tomasz Jeziorski
      Nagrodę ufundowało Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk
      Płyta CD umieszczona była w kieszonce znajdującej się w gipsowym odlewie herbu miasta Kalisza, tak więc praca składa się z dwóch części - płyty CD i herbu. Autorka wybrała następujące tematy: Cmentarz Miejski, Zawodzie, Rogatka Wrocławska.
    • Bartosz Przybylski, Marta Maciaszek, Izabela Jamszoł z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu
      opiekun - Iwona Kopeć
      Nagrody ufundowała Biblioteka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu
      Opracowano Zawodzie, Rogatkę Wrocławską i Cmentarz Miejski. Tematy zostały przedstawione w różnych formach graficznych takich jak: makieta, plansza i tradycyjna praca tekstowa. Wykorzystano samodzielnie robione fotografie i nawiązano do historii rodzin. Praca wymagała dużego nakładu czasu. Położono duży nacisk na formę graficzną.
    • Monika Puchała z II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu
      opiekun - Tomasz Jeziorski
      Nagrodę ufundował Związek Sybiraków Oddział w Kaliszu
      Praca wykonana w formie prezentacji multimedialnej, ciekawy projekt graficzny. Opracowano tematy: Cmentarz Miejski, Rogatka Wrocławska, Zawodzie. W pracy można znaleźć ogromną ilość ciekawych informacji, istnieje równowaga pomiędzy wiedzą przekazaną w pracy, a grafiką. Na uwagę zasługuję profesjonalnie wykonany podział źródeł w bibliografii.
    • Paulina Sulanowska z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu
      opiekun: Tomasz Jeziorski
      Nagrodę ufundowała Biblioteka Uniwersytecka Kolegium Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu
      Praca napisana w formie opowieści. Tematy zostały przedstawione w bardzo niekonwencjonalny sposób w formie dialogu, z wykorzystaniem technik literackich. Zdjęcia były robione przez autorkę. Praca wymagała dużego wkładu własnego autorki. Autorka oparła się o liczne źródła. Tematy opracowane to: Zawodzie, Tablica Gaukinderheim oraz Rogatka Wrocławska.
    • Maria Wosiek z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu
      opiekun: Tomasz Jeziorski
      Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie im. Haliny Sutarzewicz w Kaliszu
      Praca wykonana bardzo ciekawie w formie albumu. Okładka wykonana z kory, co wzbogaca walory zewnętrzne pracy. Praca przejrzysta, faktograficzna, prawidłowo napisana. Obejmuje tematy: Cmentarz Miejski, Zawodzie, Tablica Gaukinderheim. Praca zawiera różnorodne źródła, skorzystano także z archiwaliów

    Dodatkowo jury przyznało 14 wyróżnień (dla 24 osób). Są to prace dobre zarówno pod względem merytorycznym jak i graficznym. Wyróżnione prace zawierają dobrze opracowane tematy i oparte są na bogatej bibliografii. Wykonanie tych prac wiązało się z dużym nakładem pracy i czasu.

    Fundatorami wyróżnień są: Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Urząd Miejski w Kaliszu, Towarzystwo Miłośników Kalisza, Starostwo Powiatowe w Kaliszu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

    Wyróżnienia otrzymują:

    • Aleksandra Busza, Karolina Piekarska, Bogusława Wypyszyńska z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu,
      opiekun: Tomasz Jeziorski
    • Agnieszka Florczak, Paulina Florczak z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kosciuszki w Kaliszu,
      opiekun: Tomasz Jeziorski
    • Ilona Gaczyńska, Michalina Kaźmierczak z Zespołu Szkół w Rajsku,
      opiekun: Anna Zimna
    • Mateusz Haranicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu,
      opiekun: Tomasz Jeziorski
    • Agnieszka Jarentowska, Ewa Rataj, Patrycja Roszak z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu
      opiekun: Piotr Mydlach
    • Martyna Jeziorska z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu,
      opiekun: Tomasz Jeziorski
    • Krzysztof Łużyński z Gimnazjum nr 2 im. Juliusza Słowackiego w Kaliszu
      opiekun: Grażyna Stępniewska
    • Ewelina Ograbisz ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu,
      opiekun: Ewa Bezener
    • Monika Płuciennik z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu,
      opiekun: Tomasz Jeziorski
    • Tobiasz Rumian z Gimnazjum nr 7
      opiekun: Wioletta Janiszewska
    • Dominika Tempka, Marta Stępień, Patrycja Kuncman z II Liceum Ogólnokształcącego im. T. Kościuszki w Kaliszu,
      opiekun: Tomasz Jeziorski
    • Alicja Trzepacz, Klaudia Zielewicz, Patryk Janczak z Gimnazjum nr 10,
      opiekun: Agnieszka Woźniak
    • Anna Wenerska, z Gimnazjum KSO Edukator
      opiekun: Joanna Musiał
    • Vanessa Zakosztowicz ze Szkoły Podstawowej nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu,
      opiekun: Ewa Bezener

    Ponadto jury postanowiło wyróżnić najaktywniejsze i najskuteczniejsze szkoły uczestniczące w konkursie Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Fundatorem nagród dla pięciu najaktywniejszych i najskuteczniejszych szkół jest Archiwum Państwowe w Kaliszu. Nagrody przekazane zostaną na ręce dyrektorów.

    Nagrody otrzymują następujące szkoły:

    • II Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu
    • Szkoła Podstawowa Nr 16 im. Powstańców Wielkopolskich w Kaliszu
    • Zespół Szkół w Rajsku
    • Zespół Szkół Nr 7 w Kaliszu
    • Niepubliczne Gimnazjum KSO "Edukator" w Kaliszu

    Pan Dyrektor Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej Jerzy Aleksander Splitt i Pani Kierownik Biblioteki Uniwersyteckiej w Kaliszu dr Danuta Wańka zapromowali najnowsze wydawnictwo Archiwum Państwowego w Kaliszu pt. "Kalisz i region kaliski. 260 pytań i odpowiedzi". Książka ta zawiera najważniejsze informacje na temat Kalisza i okolic począwszy od czasów Ptolemeusza, a skończywszy na czasach współczesnych. Opisuje tematy związane z jubileuszami i rocznicami, nie jest tylko wydawnictwem okolicznościowym. Jest przede wszystkim kompendium wiedzy o regionie, z którego z powodzeniem mogą korzystać nauczyciele i uczniowie w nauce historii o regionie. Zawiera informacje na temat m.in. architektury, dendrologii, archeologii, archiwistyki i bibliologii. Składa się z pytań i odpowiedzi zamieszczonych także we wcześniejszych wydawnictwach związanych z konkursem z lat 1997 i 2000. Poszerzono jednak bibliografię, uzupełniono ją o nowe wydawnictwa. Książka zawiera także biogramy osób związanych z konkursem - autorów pytań i prelegentów. Podczas spotkania w ratuszu przypomniano sylwetki tych, którzy już nie żyją: ojca Stefana Dzierżka, Wacława Klepandego, Mariana Cezarego Abramowicza, Eligiusza Kor-Walczaka. Wydawnictwo to jest pokłosiem 15 lat konkursu "Wiedzy o Kaliszu i regionie kaliskim", który od tego roku zmienił formułę i nazwę na konkurs "Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Książka zawiera nazwiska ponad 1000 uczestników, którzy przewinęli się przez konkursowe rozgrywki przez ostatnie 15 lat.