W dniu 13 maja 2010 roku Archiwum Państwowe w Kaliszu gościło młodzież z Zespołu Szkół w Rajsku wraz z nauczycielkami, Paniami Anną Zimną, Ewą Szymańską, Bernadettą Blek i Elżbietą Wosiek. Z kolei dnia 2 czerwca 2010 r. odwiedziła nas młodzież z Zespołu Skół przy ulicy Żwirki i Wigury w Kaliszu z paniami Carmen Bednarek i Alodną Kaźmierczak. Uczniowie zostali zapoznani z głównymi zadaniami i zakresem terytorialnym działania archiwum państwowego, przedstawiono im charakterystykę naszego zasobu archiwalnego. Większość akt to akta administracji państwowej i samorządowej, akta partii politycznych, instytucji wymiaru sprawiedliwości i Urzędu Stanu Cywilnego. Wyjaśniono, że nasze archiwum działa na terenie trzech województw: wielkopolskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. Dowiedzieli się jakie dokumenty są u nas przechowywane.
Cechą szczególną naszego zasobu jest fakt, iż nasze archiwum przechowuje dokumenty wytworzone w okresie zaborów w dwóch różnych systemach kancelaryjnych i w dwóch różnych językach: rosyjskim i niemieckim Na przykładzie kilku ksiąg dotyczących Rajska omówiono etapy poszukiwań genealogicznych i wyjaśniono w jaki sposób rozpocząć poszukiwanie swoich korzeni i jak korzystać z naszej pracowni naukowej.
Nasi goście zostali oprowadzeni po magazynach archiwalnych. Zapoznano ich tam z głównymi zasadami prawidłowego przechowywania akt. Magazyny Archiwum Państwowego w Kaliszu należą one do najnowocześniejszych w Polsce. Są wyposażone w regały przesuwne tzw. kompakty, co pozwala wygospodarować dodatkowo wolne miejsce w magazynie.
Końcowym etapem wizyty były zajęcia w pracowni konserwatorskiej, gdzie pokazano w jaki sposób konserwuje się dokumenty, jak uzupełnia się ubytki masa papierową w sposób ręczny i jak likwiduje się przetarcia i naddarcia papieru. Uczniowie Zespołu Szkół w Rajsku wykorzystali wizytę w naszym archiwum także do przygotowań do konkursu "Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Pod czujnym okiem opiekuna pracowali w naszej pracowni naukowej w myśl hasła "Ad fontes!".