VI Marcowy Maraton Archiwalny rozpoczęty

Dnia 2 marca 2017 r. Archiwum Państwowe w Kaliszu miało zaszczyt kolejny raz gościć swoich darczyńców, którzy bezinteresownie przekazali różnego rodzaju archiwalia, w tym nierzadko pamiątki rodzinne. Na spotkaniu, które inaugurowało tegoroczny VI Marcowy Maraton Archiwalny, obecni byli: Marcin Białożyt, Jerzy Dembny, Henryk Drapiński, Józef Gola, Józef Kaczkowski, Tadeusz Krokos (Polskie Towarzystwo Historyczne), Stanisław Kuczyński, Jan Mak, Marek Nawrocki, Lech Nawrocki, Wojciech Pilarski, Stanisław Perliński, Elżbieta Siarkiewicz, Witold Sitarz, Monika Sobczak-Waliś (Miejska Biblioteka Miejska im. A. Asnyka w Kaliszu), Elżbieta Stadtmüller, Wanda Staszak, Mieczysław Wiśniewski oraz Mirosław Żarnowski. Gospodarzami spotkania byli: dyrektor dr Grażyna Schlender oraz kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorz Waliś.

Spotkanie rozpoczęła dyrektor Archiwum, która powitała gości, zachęcając ich do aktywnego uczestnictwa we wspomnianym Maratonie. Następnie podsumowała dotychczasową współpracę z darczyńcami. Od 2000 r. Archiwum przyjęło w formie darów 4150 jednostek inwentarzowych (prawie 18 m.b.), najwięcej w 2014 r. (606 j.in.). Mimo, że w skali całego zasobu dary stanowią znikomą część (1,3%), to jednocześnie należą do najczęściej wykorzystywanych materiałów, zarówno przez samo Archiwum w jego działaniach popularyzatorskich, edukacyjnych i wystawienniczych, jak i przez użytkowników. Przyjmując kryterium rzeczowe dary można podzielić na następujące grupy: materiały propagandowe, I i II wojna światowa, Solidarność i stan wojenny, oświata, przemysł, rzemiosło, ubezpieczenia, ochrona środowiska, organizacje społeczne, sport, religia, życie kulturalne, Kalisz wczoraj i dziś oraz znani Kaliszanie. W chwili obecnej lista darczyńców APK liczy 72 osoby prywatne i 8 instytucji kultury i drukarni. Szczególną uwagę dr Schlender poświęciła ubiegłorocznym darczyńcom: Henrykowi Drapińskiemu, Andrzejowi Genstwie, Jerzemu Piotrowiczowi, Kazimierzowi Rogackiemu, Elżbiecie Siarkiewicz i Mirosławowi Żarnowskiemu, krótko charakteryzując ich materiały i wręczając dyplomy z podziękowaniem. Łącznie wzbogacili oni zasób kaliskiego Archiwum o 327 jednostki inwentarzowe (0,73 m.b.).

Kolejnym punktem spotkania było prezentacja przez kierownika Oddziału I przewodnika po zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu wydanego w 2016 r. Wcześniej każdy darczyńca otrzymał publikację, jako skromny wyraz wdzięczności za przekazane archiwalia. Prezent był tym milszy, że zawiera informacje o darczyńcach i przekazanych przez nich darach. Mając w ręku publikację darczyńcy mogli na bieżąco zapoznawać się z układem i treścią przewodnika omawianymi przez Grzegorza Walisia w formie pokazu multimedialnego.

Stało się już tradycją, że spotkanie z darczyńcami jest okazją do przekazania kolejnych materiałów. Było tak i tym razem. Elżbieta Siarkiewicz ofiarowała prowadzoną przez siebie kronikę zjazdów absolwentów Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej im. H. Melcera w Kaliszu z lat 1990-2014, Elżbieta Stadtmüller kilka zdjęć Kalisza z lat 60. XX w., a Jerzy Dembny legitymacje licznych odznaczeń i medali własnych, żony oraz ojca, powstańca wielkopolskiego.

Spotkanie miało kameralny charakter przy kawie i ciastkach, a zakończono je wspólnym zdjęciem.