27 lutego 2017 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyła się konferencja prasowa. W obecności zgromadzonych dziennikarzy: Eweliny Samulak-Andrzejczak z "Ziemi Kaliskiej", Kalisz naszemiasto.pl, Agnieszki Burchackiej z "Życia Kalisza", Pawła Figla z Radia Centrum Kalisz, Andrzeja Gierosza z Magazynu Miejskiego Kalisz TV i Roberta Kucińskiego z Magazynu Miejskiego TV i faktówkaliskich.pl, dr Grażyna Schlender przedstawiła program tegorocznego Marcowego Maratonu Archiwalnego. To już VI edycja tej imprezy organizowanej corocznie na pamiątkę przyjęcia pierwszych akt do zasobu 4 marca 1951 r. i nadania instytucji nazwy Powiatowego Archiwum Państwowego w Kaliszu. Na początku swojego wystąpienia Pani Dyrektor zwróciła szczególną uwagę na historię kaliskiej placówki. Pokrótce przedstawiła dzieje trzech rządowych placówek archiwalnych tj. Archiwum Akt Danych działającego przy Trybunale Kaliskim w latach 1825-1876, Archiwum Państwowego w Kaliszu, które miało swoją siedzibę przy Sądzie Okręgowym (1920-1926) i obecnego Archiwum Państwowego, powołanego w 1950 r. Następnie Dyrektor dr Grażyna Schlender omówiła szczegółowo program tegorocznego Marcowego Maratonu Archiwalnego.
2 marca o godz. 12.00 w siedzibie APK nastąpi oficjalna inauguracja Marcowego Maratonu Archiwalnego, podczas której odbędzie się tradycyjne już spotkanie z darczyńcami, którzy ofiarowali swoje zbiory do zasobu APK w minionym roku. W 2016 r. darczyńcy, w tym: Henryk Drapiński, Andrzej Genstwa, Elżbieta Siarkiewicz, Jerzy Dembny przekazali 327 jednostki inwentarzowe.
7 marca o godz. 12.00 będzie miało miejsce otwarcie wystawy przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu pt. "Zagłada wielkopolskich elit 1939-1941" w obecności dyrektora tegoż oddziału dr. Rafała Reczka. Ekspozycja składająca się z następujących bloków tematycznych: "Egzekucje publiczne i tajne, Deportacje do obozów koncentracyjnych, Fort VII - Konzentrationslager Posen, Ofiary Fortu VII, Akcja "Tannenberg", Wrzesień 1939 r. w Wielkopolsce, Sojusz przeciwko Polsce, Jeńcy niewypowiedzianej wojny…, Aresztowania duchowieństwa" opracowana została przez Agnieszkę Łuczak i Agnieszkę Pietrowicz. Podczas wernisażu będzie można wysłuchać wykładu Tomasza Cieślaka nt. operacji "Tannenberg". Wystawie tej towarzyszyć będzie ekspozycja pt. "Kaliszanie w mogiłach katyńskich" przygotowana, na podstawie materiałów udostępnionych przez dr. Krystiana Bedyńskiego oraz materiałów z zasobu APK. Zaprezentowane zostaną m.in.: tekst "Apelu Pamięci", fotografie i biogramy zamordowanych w Katyniu, Charkowie czy Miednoje oraz zdjęcia z uroczystości obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.
10 marca, godz. 12.00 odbędzie się zebranie wyborcze Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Archiwaliów - zrzeszenia naukowego o charakterze popularyzatorskim, którego jednym z celów jest popularyzacja wiedzy o archiwach, materiałach archiwalnych, archiwistyce i naukach pomocniczych.
16 marca o godz. 10.00 rozpocznie się pokaz konserwatorski dla pracowników bibliotek i muzeów z Opatówka, Krotoszyna, Jarocina, Pleszewa, Ostrzeszowa i Ostrowa Wlkp. oraz przedstawicieli kwartalnika "Kolekcjoner Ostrowski". Pracownik APK Aneta Burchard pokaże uczestnikom spotkania m.in. naprawę dokumentów przy użyciu filmoplastu klejonego na gorąco oraz przy użyciu bibułki japońskiej i kleju metylocelulozowego. Punktem finalnym imprezy będzie pokaz uzupełniania ubytków masą papierową w maszynie.
22 marca o godz. 10.00 odbędą się warsztaty praktyczne w oparciu o serwis www.szukajwarchiwach.pl i Europejski Portal Archiwalny. Poprowadzi je będzie Grzegorz Waliś, kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych. Będą one miały praktyczny charakter i z pewnością pomogą wszystkim tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z odkrywaniem historii własnej rodziny.
31 marca w APK na szkoleniu kancelaryjno-archiwalnym spotkają się przedstawiciele podmiotów wytwarzających niepaństwowy ewidencjonowany zasób archiwalny.
Podczas VI Marcowego Maratonu Archiwalnego ogłoszona zostanie kolejna edycja konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego", na naszej stronie internetowej ukaże się nowa wystawa on-line pt. "Skargi i donosy w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu" oraz przeprowadzane będą lekcje archiwalne dla uczniów szkół z Kalisza i regionu.
Na koniec spotkania dyrektor APK dr Grażyna Schlender zachęciła wszystkich do skorzystania z propozycji Marcowego Maratonu Archiwalnego.