9 lutego 2017 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu oficjalnie zapromowano najnowsze wydawnictwo pt. "Archiwum Państwowe w Kaliszu. Przewodnik po zasobie archiwalnym". W uroczystości udział wzięli m. in. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Kaliszu Edward Prus; Prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu Tadeusz Krokos; Prezes Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego "Kalisia" Andrzej Grzegorek; Prezes wielkopolskiego oddziału Związku Literatów Polskich Urszula Zybura; właściciel firmy wydawniczej "Media i Rynek" Grzegorz Szymański; zaprzyjaźnieni darczyńcy i miłośnicy kaliskiego archiwum.
Spotkanie otworzyła dr Grażyna Schlender witając wszystkich zebranych i nakreślając ideę nowej publikacji, która tak naprawdę powstawała przez ostatnie kilka lat. Została opracowana przez kierownika Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych Grzegorza Walisia. Książka liczy ponad 800 stron i jest ukłonem w stronę użytkowników archiwaliów APK. Obejmuje cały zasób, tj. 1488 zespołów archiwalnych (ponad 306 000 j.a., 3617,35 mb.). Opracowanie tej książki było dużym wyzwaniem. Jej głównym celem jest szybki dostęp do informacji. Przewodnik zyskał pozytywne opinie dwóch recenzentów.
Prof. dr hab. Wiesława Kwiatkowska z UMK w Toruniu, określiła go jako świadectwo pracowitości i rzetelności autora. Prof. dr hab. Krzysztof Stryjkowski z UAM w Poznaniu stwierdził, że przewodnik podniósł rangę Archiwum Państwowego w Kaliszu na mapie naukowej kraju. Wart podkreślenia jest fakt, że tylko kilka archiwów w Polsce może pochwalić się wydaniem przewodnika po zasobie.
Dr Grażyna Schlender oddała głos autorowi opracowania, po przedstawieniu obecnym jego sylwetki. Grzegorz Waliś jest absolwentem poznańskiej archiwistyki, w APK pracuje od ponad 22 lat. Odpowiada za politykę gromadzenia akt, czuwa nad bezpieczeństwem archiwaliów, tworzy bazy danych i nadzoruje digitalizację zasobu. Realizuje się także na polu popularyzatorskim i wydawniczym. Jest autorem kilkudziesięciu książek i artykułów na temat historii Kalisza i regionu kaliskiego. W podziękowaniu za swoje dokonania w 2013 r. otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza, a w 2016 r. z rąk Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych dr. Wojciecha Woźniaka odebrał odznakę honorową "Za zasługi dla archiwistyki".
Grzegorz Waliś wyjaśnił, że prowadzenie działalności informacyjnej o posiadanych materiałach archiwalnych wpisuje się w zadania archiwów państwowych. Działalność ta może przybierać różne formy. Należy do nich m. in. opracowywanie i udostępnianie pomocy ewidencyjnych i informacyjnych: inwentarzy, katalogów, skorowidzów, informatorów, przewodników oraz elektronicznych baz danych. Kaliskie archiwum w 1998 r. i w 2000 r. wydało drukiem spisy zespołów. W 2004 r. ukazał się informator o zasobie, a w 2016 r. przewodnik po zasobie. Kaliskie archiwum już raz w swojej historii zaistniało na łamach przewodnika. W 1969 r. ukazała się publikacja pt. "Archiwum Państwowe Miasta Poznania i Województwa Poznańskiego. Przewodnik po zasobie archiwalnym", która opisywała także kaliskie zespoły. Przewodnik archiwalny różni się od pozostałych pomocy archiwalnym ilością informacji. Oprócz danych podstawowych omawia także zawartość zespołu oraz dzieje aktotwórcy i samych archiwaliów. Publikację wydaliśmy mając na względzie 3 główne cele: dostarczenie informacji użytkownikom o całym zasobie APK; popularyzację zasobu APK - zachętę do pogłębionych badań nad nim; ułatwienie dostępu do archiwaliów związanych ze sprawami emerytalno-rentowymi i własnościowymi. Książka może stanowić pomoc przy redakcji opracowań monograficznych. Omawia bowiem historię: ustroju i administracji; instytucji gospodarczych, kulturalnych i sportowych; zawiera dane biograficzne. Jeżeli chodzi o układ, książka składa się z: przedmowy dyrektora APK dr Grażyny Schlender; wprowadzenia na temat zakresu opracowania i zasad udostępniania akt; wstępu charakteryzującego dzieje archiwum i jego zasobu; wykazu skrótów; właściwej części przewodnika; bibliografii; indeksu: rzeczowego, geograficznego i osobowego; streszczenia w języku angielskim i części ilustracyjnej. W przewodniku zastosowano podział na 22 grupy rzeczowe, według klasyfikacji ustrojowej, stosowanej powszechnie przez archiwa państwowe w ewidencji zasobu archiwalnego w bazie SEZAM lub w systemie ZoSIA. W obrębie grup przyjęto różne układy, w zależności od rodzajów akt: chronologiczno-alfabetyczny; chronologiczno-terytorialno-alfabetyczny; hierarchiczno-chronologiczny; terytorialno-alfabetyczny; alfabetyczny. Każdy zespół zawiera: numer porządkowy (do niego odnoszą się indeksy); daty skrajne; rozmiar w jednostkach archiwalnych i metrach bieżących; dzieje aktotwórcy i zespołu; zawartość zespołu podaną ogólnie lub w podziale na serie; język; pomoce archiwalne i bibliografię - jeśli takowa istnieje; stan zmikrofilmowania i digitalizacji. Na koniec Grzegorz Waliś nadmienił, że przewodniki w formie książkowej w przeciągu ostatnich 15 lat wydały tylko 3 archiwa. Od teraz do tego grona dołączył także Kalisz.
Dr Grażyna Schlender złożyła na ręce Grzegorza Walisia egzemplarz publikacji, dziękując mu za solidnie wykonaną pracę. Książka zawiera mnóstwo informacji z różnych dziedzin i z pewnością będzie wartościową pozycją dla badaczy, genealogów, miłośników historii Kalisza i regionu kaliskiego. Dyrektor APK podziękowała wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania niniejszej książki - Annie Bestian-Zając i Edycie Pietrzak za sporządzenie indeksów; Grzegorzowi Szymańskiemu, właścicielowi firmy "Media i Rynek" za druk; Danielowi Aleksandrzakowi z tejże firmy za skład, łamanie i projekt okładki; Agnieszce Ewiak za streszczenie w języku angielskim. Szczególne podziękowania należą się Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, z której funduszy publikacja się ukazała.
Andrzej Grzegorek, reprezentujący kaliskich genealogów, oraz Edward Prus, w imieniu swoim oraz Prezydenta Miasta Kalisza, serdecznie dziękowali za inicjatywę kaliskiemu archiwum. Przyznali, że są pod ogromnym wrażeniem wiedzy merytorycznej zgromadzonej w opracowaniu. Nie da się przecenić jej roli w pracy lokalnego środowiska naukowego.
Końcowym akcentem było wręczenie kilkunastu egzemplarzy reprezentantom samorządu miejskiego, instytucji kultury i nauki, którzy skorzystali z zaproszenia na uroczystość.