Podobnie jak w latach ubiegłych, także w 2016 r. kaliskie Archiwum Państwowe wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia przekazane w formie darów - łącznie 327 jednostek inwentarzowych. Blisko połowa z nich przypada na materiały Mirosława Żarnowskiego z Turowów, kolekcjonera pocztówek, który na początku lat 90. ubiegłego wieku sam zaczął je projektować i wydawać. Do tej pory M. Żarnowski zaprojektował ok. 200 widokówek, które zostały wydane w nakładach od 50 do 1000 egzemplarzy. Wśród nich są robione na zamówienie odbiorców w Austrii, Ukrainie i Australii. Większość spośród przekazanych pocztówek dotyczy walorów krajoznawczo-turystycznych powiatu pleszewskiego i instytucji znajdujących się na jego terenie (głównie szkół). Pozostałe można podzielić na takie grupy tematyczne jak: Jan Paweł II, organizacje kolekcjonerskie (np. miniaturowych kur czubatych) i okolicznościowe (m.in. pocztówka z polską reprezentacją na Mistrzostwa Świata Bezdomnych w Piłce Nożnej w Melbourne w 2008 r.).
Następną grupą darów są archiwalia przekazane przez dr. med. Kazimierza Rogackiego, asnykowca i przez wiele lat lekarza wojewódzkiego w zakresie chirurgii ogólnej. Są to zarówno materiały rodzinne, jak i własne. Te pierwsze dotyczą głównie ojca darczyńcy - Zenona Rogackiego m.in. dowody tożsamości (np. paszport rosyjski), dokumenty związane z prowadzeniem zakładu krawieckiego na Głównym Rynku w Kaliszu (umowy o naukę rzemiosła, protokół kontroli Ubezpieczalni Społecznej w Kaliszu, ubezpieczenie pracownika, rachunki, likwidacja w 1951 r.). Do drugich należą materiały biograficzne darczyńcy, związane z nauką w kaliskim Asnyku, studiami medycznymi, pracą zawodową w kaliskich szpitalach i działalnością społeczną (m.in. w związku zawodowym lekarzy), a wśród nich medale i odznaki honorowe jakie uzyskał (łącznie 81 jednostek z lat 1907-2015).
Kolejnym darczyńcą był Jerzy Piotrowicz z Kalisza, piłkarz Gwardii i Startu Kalisz, a potem długoletni trener drużyny piłkarskiej Włókniarza, który przekazał m.in. fotografię uczestników koloni letnich Kaliskich Fabryk Tiulu, Firanek i Koronek w Wąsoszu w powiecie konińskim w 1960 r. oraz w formie elektronicznej fotografie ze swojej działalności sportowej i trenerskiej.
Wśród darczyńców znalazły się także osoby, które już wcześniej powiększały zbiory Archiwum. Jedna z nich była Elżbieta Siarkiewicz z Kalisza, która już w 2013 r. przekazała kroniki drużyny harcerskiej działających w Szkole Podstawowej Nr 16 w Kaliszu 1958-1976 oraz protokólarze chóru kościelnego przy kościele oo. Franciszkanów z lat 1947-1983. W ubiegłym roku uzupełniła spuściznę harcerską o kolejne cztery kroniki z lat 1981-1995, a także przekazała materiały rodzinne, które można podzielić na dwie grupy. Pierwszą stanowią dokumenty związane z Marią Siarkiewicz, nauczycielką i kierowniczką kaliskich przedszkoli. Szczególnie interesująca jest kronika Przedszkola Nr 6 w Kaliszu z lat 1947-1954, bogato ilustrowana zdjęciami z życia placówki oraz autorski album o tajnym nauczaniu w Kaliszu w czasie okupacji hitlerowskiej. Druga grupę stanowią materiały związane z E. Siarkiewicz: autorskie opracowania dotyczące kaliskiego PTTK, plakietki wydawane przez krajoznawców, fotografie powstańców wielkopolskich i zjazdu koleżeńskiego 29 Pułku Strzelców Kaniowskich w Kaliszu, statut i deklaracje Związku Młodzieży Polskiej, prasówka i ulotki dotyczące Jana Pawła II.
Kolejne archiwalia przekazał Henryk Drapiński, który współpracuje z kaliskim Archiwum od 2010 r. Jego spuścizna jest specyficzna, gdyż składa się głownie ze wspomnień, które spisuje i sukcesywnie przekazuje, a dotyczące Kalisza czasu okupacji (m.in. tajnego nauczania) i swojej pracy w "Runotexie". Tym razem były wspomnienia dotyczące powstania warszawskiego (tj. reakcji Niemców w Kaliszu na wieść o jego wybuchu) i zniszczeń Kalisza po II wojnie światowej dokonanych przez Niemców i Rosjan (garbarnia Fuldego, wieża kościoła św. Józefa, mosty, kamienice). W tym samym roku pierwsze archiwalia przekazał Andrzej Genstwa. W 2016 r. uzupełnił swoją spuściznę o dokumenty związane z działalnością w PCK (Klub Honorowych Dawców Krwi przy PKP Stacji Rejonowej w Kaliszu, legitymacje, odznaczenia branżowe), Janem Pawłem II (prasówka, koperty i pocztowe kartki okolicznościowe) i kolejnictwem (pocztówki, bilety, stemple okolicznościowe).