17 lutego 2016 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się zebranie sprawozdawcze z działalności za rok 2015.
Zebranie otworzyła dyrektor dr Grażyna Schlender, nadmieniając przy tym, że odbędzie się ono według nowej formuły. Nie będzie to tylko spotkanie samych pracowników Archiwum i ewentualnego gościa z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych ale wzorem innych instytucji uczestniczyć w nim będą zaproszeni goście. Dyrektor podkreśliła, że ubiegłoroczne dokonania są zasługą obecnych tu pracowników. W tym miejscu dr Grażyna Schlender podziękowała za ich zaangażowanie i za osiągnięte bardzo dobre wyniki. Plan pracy Archiwum został wykonany prawie w 100%. Oczywiście są obszary, gdzie wskaźnik jest wyższy jak np. w przejmowaniu materiałów archiwalnych, ale są także dziedziny, gdzie jest niższy np. jeżeli chodzi o udostępnianie materiałów archiwalnych w pracowni naukowej. Spowodowane jest to digitalizacją naszego zasobu gł. akt metrykalnych i stanu cywilnego i umieszczaniem ich w internecie. Dyrektor APK w sposób szczególny powitała gości specjalnych, którzy w ubiegłym roku współpracowali z kaliską placówką. Dzięki ich wsparciu to Archiwum osiągnęło takie wyniki a nie inne. Dr Grażyna Schlender podkreśliła współpracę z Prezydentem miasta Kalisza Grzegorzem Sapińskim, którego na spotkaniu reprezentowała Anna Woźniak, pracownik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki. Dzięki Urzędowi Miejskiemu w Kaliszu udało się wydać książkę "Dziecko w archiwaliach". Złożyła podziękowania dziennikarzom Agnieszce Burchackiej z "Życia Kalisza" i Mariuszowi Kurzajczykowi z "Ziemi Kaliskiej" za przychylne artykuły, że często piszą o Archiwum oraz dziennikarzom Radia "Centrum" m.in. Agnieszce Marszał, którzy przyjęli honorowy patronat nad konferencją "Calisiana rozproszone". Dyrektor APK serdecznie powitała Arkadiusza Woźniaka prezesa Zarządu "Życia Kalisza", dzięki którego przychylności ukazują się artykuły o kaliskiej placówce. Dr Grażyna Schlender podkreśliła, że Archiwum stawia na współpracę ze szkołami. W ubiegłym roku kontakt z kaliską placówką miało 831 uczniów. I w tym miejscu przywitała Wioletę Słupianek, wicedyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, Magdalenę Mocną, dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, Izabelę Galubę-Bryję nauczycielkę z ZSE, Jadwigę Bartoszek, dyrektor I Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu. Na koniec dyrektor Archiwum powitała dr Jarosława Dolata, który reprezentował Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. W tym roku kaliskie Archiwum i Muzeum realizują wspólny projekt - wystawę i wydawnictwo pt. "Fabryki Kalisza i okolic".
W pierwszej części spotkania Anna Bestian-Zając, pracownik ds. popularyzacji, w oparciu o prezentację multimedialną, przedstawiła największe osiągnięcia Archiwum Państwowego w Kaliszu w roku 2015.
Sprawozdanie opisowe za 2015 r.
Pobierz plik w formacie PDF
Pierwsza część zakończyła się wystąpieniami Karola Andrzejewskiego zajmującego samodzielne stanowisko ds. nadzoru archiwalnego oraz kierowników Grzegorza Walisia i Edytę Pietrzak, którzy w paru zdaniach podsumowali pracę w swoich komórkach.
W drugiej części zebrania dr Jarosław Dolat zaprezentował wspólne przedsięwzięcie Archiwum Państwowego w Kaliszu i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku dotyczące organizacji wystawy nt. kaliskich fabryk, której towarzyszyć będzie wydawnictwo. Projekt ten powiązany jest z jubileuszem 35-lecia powstania Muzeum w Opatówku w tzw. "okresie karnawału Solidarności". Kaliskie Archiwum posiada ciekawe materiały dotyczące uprzemysłowienia miasta Kalisza, w tym liczne plany fabryk sporządzone przez architektów np. Alfreda Nestrypke, Adama Czyżewskiego, dokumentację budowlaną. Materiały te zostaną zaprezentowane na wystawie, która zostanie otwarta 17 czerwca w siedzibie Muzeum. Przypomni ona, że Kalisz to nie tylko ośrodek kulturalny, administracyjny, oświatowy czy jako miejsce do zamieszkania ale przede wszystkim ośrodek przemysłowy. Przemysł zaznaczył się bardzo mocno na rozwoju grodu nad Prosną. Dyrektor APK dr Grażyna Schlender powiedziała parę słów nt. wydawnictwa towarzyszącemu wystawie. W książce obok rysu historycznego kaliskich fabryk przygotowanym przez Jarosława Dolata będą stare zdjęcia fabryk i współczesne fotografie tych terenów. Będzie to swoisty przewodnik, którego nam brakuje. Na wydawnictwo Archiwum otrzymało środki z Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych i Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku.
Dr Grażyna Schlender korzystając z okazji zaprosiła dziennikarzy na konferencję prasową na 26 lutego o godz. 10.00., na której przedstawiony zostanie m.in. program Marcowego Maratonu Archiwalnego, powiązanego z rocznicą nieprzerwanej działalności kaliskiego Archiwum od 65 lat.
Na zakończenie dyrektor APK wręczyła pisemne podziękowania za współpracę i publikacje zgromadzonym gościom: Annie Woźniak reprezentującej Prezydenta miasta Kalisza, Arkadiuszowi Woźniakowi, Prezesowi Zarządu "Życia Kalisza", dziennikarzom: Agnieszce Burchackiej, Mariuszowi Kurzajczykowi, Agnieszce Marszał, reprezentującej Piotra Krysiaka, redaktora naczelnego Radia Centrum oraz dyrektorom szkół: Jadwidze Bartoszek, Magdalenie Mocnej, Wiolecie Słupianek oraz nauczycielce Izabeli Galubę-Bryji. Dr Grażyna Schlender podziękowała również pracownikom APK, którzy zaangażowani byli w wydanie dwóch publikacji: Annie Bestian-Zając, Edycie Pietrzak, Piotrowi Falkowskiemu i Grzegorzowi Walisiowi. Końcowym, tradycyjnym już elementem spotkania było wykonanie pamiątkowych fotografii wszystkich pracowników. Spotkanie przebiegło w miłej, atmosferze. Mamy nadzieję, że bieżący rok przyniesie nam równie dobre wyniki pracy.
Sprawozdanie z działalności Archiwum Państwowego w Kaliszu za 2015 r.Pobierz plik w formacie PDF