Wokół związków rodziny Wiłkomirskich z Kaliszem

9 czerwca 2015 r. w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyło się spotkanie w ramach akcji "Archiwa Rodzinne" z okazji Międzynarodowego Dnia Archiwów. Głównymi bohaterami była rodzina Wiłkomirskich, słynnych muzyków, którzy w latach 1920 - 1926 zamieszkiwali w Kaliszu. W uroczystości organizowanej przez Archiwum Państwowe w Kaliszu i współorganizowanej przez Urząd Miejski w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu, Państwową Szkołę Muzyczną I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu, udział wzięli m. in. Naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu Marzena Pastuszak, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Kalisza Zbigniew Włodarek reprezentujący władze miejskie, koordynator projektu Muzeum Wiłkomirskich Elżbieta Piszczorowicz-Mondra, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu Maria Pawelec, prezes Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego im. Alfreda Wiłkomirskiego w Kaliszu Grażyna Bartoszek-Szłapak, prezes PTH Oddział w Kaliszu Tadeusz Krokos, uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego wraz z dyrektorem Marią Żubrowską-Gil i opiekunem Tomaszem Jeziorskim, młodzież z V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu z nauczycielem Leszkiem Tomczakiem.

Zgromadzonych przywitała dr Grażyna Schlender. Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu wyjaśniła, że głównym celem spotkania jest wykazanie powiązań rodziny Wiłkomirskich z Kaliszem. Jest jeszcze jeden aspekt wart podkreślenia - to Międzynarodowy Dzień Archiwów. Uchwalono go w 2008 r. na pamiątkę powstania Międzynarodowej Rady Archiwów w 1948 r. pod auspicjami Unesco. W tym dniu polskie archiwa szczególnie nastawiają się na popularyzację. W tym roku postanowiliśmy rozsławić archiwalia związane z rodem Wiłkomirskich. Znajdują się one w różnych placówkach archiwalnych, kulturalnych i naukowych. Takie przedstawienie historii rodziny było istotne ze względu na obecnych gości honorowych spotkania: przedstawicieli młodego pokolenia rodziny Wiłkomirskich: Szymona Ługowskiego (prawnuka Kazimierza Wiłkomirskiego) i Radzimira Rakowskiego (wnuka Wandy Wiłkomirskiej). Nie zdołała dojechać Małgorzata Wiłkomirska, żona Józefa Wiłkomirskiego. Będzie ona jednak niebawem gościć w Kaliszu. 12 czerwca 2015 r. jej mąż Józef, odbierze z rąk Prezydenta Miasta Kalisza tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza. Jak podkreśliła dyrektor APK cała piątka rodzeństwa Wiłkomirskich odegrała istotną rolę w rozwoju kaliskiego środowiska kulturalnego, ze szczególnym uwzględnieniem Kaliskiej Orkiestry Symfonicznej, Szkoły Muzycznej i Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego. Spotkaniu towarzyszył krótki koncert na wiolonczelę i fortepian. Wykonawcami "Improwizacji" Aleksandra Artuniania byli: Dawid Figlak, 11-letni uczeń klasy V Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. H. Melcera w Kaliszu, grający na wiolonczeli i Milena Antoniewicz, pianistka światowej klasy, wykładowca m. in. Akademii Muzycznej w Poznaniu. Muzyka klasyczna, która rozbrzmiała w sali recepcyjnej, stworzyła odpowiedni klimat i nastrój.

Kulminacyjnym punktem spotkania była prezentacja multimedialna pt. "Rodzina Wiłkomirskich i jej związki z Kaliszem", przedstawiona przez Krystynę Bęcką. Prelegentka jest archiwistą, na co dzień realizuje w kaliskim archiwum kwerendy, aktywnie działa również na rzecz miasta, w 2011 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza. Prezentacja omawiała kolejno dzieje członków rodziny Wiłkomirskich, począwszy od Alfreda. Jego przygoda z Kaliszem rozpoczęła się w 1920 r., kiedy otrzymał posadę dyrektora Szkoły Muzycznej w grodzie nad Prosną. Do Polski przybył z Batumi rok wcześniej.

Pod koniec 1920 r. dojechała do niego schorowana żona Aniela wraz z dziećmi Michałem i Marią. Kazimierz w tym czasie mieszkał w Warszawie. W nawiązaniu do osoby Alfreda zaprezentowano wiele zdjęć i dokumentów m. in. akt zgonu jego żony Anieli Wiłkomirskiej, zdjęcia z uczniami, dokumenty ubezpieczenia społecznego i listy. Istotne jest nawiązanie do uroczystości oddania budynku Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego i nadania mu imienia Alfreda Wiłkomirskiego w 1975 r. Dalej prezentacja cofa się o jedno pokolenie wstecz i traktuje o rodzicach Alfreda, Józefie i Marii z d. Kłopotowskiej. Kolejne rozdziały dotyczyły dzieci Alfreda i Anieli: Kazimierza, Michała i Marii, którzy w okresie międzywojennym tworzyli słynne Trio Wiłkomirskich. Zaprezentowano akty metrykalne m. in. małżeństw Kazimierza i Michała z kaliszankami, fotografie ze wspólnych koncertów, metryczki z ich dowodów osobistych oraz wpisy do Księgi Pamiątkowej Kaliskiego Towarzystwa Muzycznego w Kaliszu, których dokonywano przy okazji pobytu w naszym mieście. W archiwalia obfitowała część poświęcona Dorocie Temkin, drugiej żonie Alfreda Wiłkomirskiego. W zasobie APK udało się odnaleźć jej akt urodzenia. Okazuje się, że była zgłoszona rok po swoim urodzeniu, w 1902 r. wraz ze swoim bratem, który zmarł jako dziecko. Archiwiści dotarli także do aktu małżeństwa jej rodziców i ich intercyzy przedślubnej. Co ciekawe, Alfred i Dorota wzięli ślub cywilny w Ostrowie w 1925 r.

W zaborze pruskim bowiem nie obowiązywała rejestracja wyznaniowa, a Dorota była wyznania mojżeszowego. Ślub kościelny wzięli po kilku latach, gdy Dorota postanowiła zmienić wyznanie. Owocem związku Alfreda i Doroty była dwójka dzieci: Józef i Wanda. Krystyna Bęcka omówiła przebieg ich kariery zawodowej, mając na względzie związki z Kaliszem. Wanda Wiłkomirska w 2006 r. odebrała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kalisza, za kilka dni podobny tytuł odbierze jej brat Józef. Miłośnicy genealogii mogli zobaczyć m. in. akt chrztu Józefa Wiłkomirskiego, wystawiony w Opatówku, kartę pocztową wysłaną z obozu jenieckiego do ojca w 1944 r. oraz wiele ciekawych fotografii Józefa i Wandy. W osobnej części przedstawiono fotografie i afisze z koncertów Tria Wiłkomirskich, Michała z czasów pobytu w Stanach Zjednoczonych (The Russian Trio), Marii i Kazimierza w duecie oraz z okresu późniejszego - Wandy i Józefa. Dr Grażyna Schlender wyjaśniła, że przedstawione materiały są tylko namiastkę ogromu spuścizny rodziny Wiłkomirskich. Na potrzeby prezentacji wykorzystano archiwalia pochodzące z takich instytucji jak: Archiwum Akt Nowych w Warszawie, Archiwum Państwowe w Kaliszu, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Państwowe w Warszawie, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Urząd Miejski w Kaliszu, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu, Kaliskie Towarzystwo Muzyczne w Kaliszu, Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego w Kaliszu (depozyty od Józefa Wiłkomirskiego, Wandy Wiłkomirskiej, Państwa Pawlików), Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, USC Kalisz, USC Opatówek, USC Ostrów Wlkp., USC Częstochowa, USC m. st. Warszawy. W najbliższym czasie na stronie internetowej Archiwum Państwowego w Kaliszu pojawi się wystawa on-line prezentująca zbiory w pełnej krasie.

Bardzo ciekawe były również wspomnienia na temat rodziny Wiłkomirskich, przytoczone przez Radzimira Rakowskiego i Szymona Ługowskiego. Jak słusznie wspomniał Radzimir Rakowski (wnuk Wandy) ich młody wiek stanowi poważne utrudnienie. On sam gra na skrzypcach irlandzki folk, od niedawna jednak korzysta z fachowych rad babci. Być może przerażał go jej profesjonalizm, bał się krytyki. Przez lata wiele także zmieniło się w muzyce. Jakiś czas temu, jego babcia otrzymała partyturę od pewnego kompozytora. Okazało się, że ludzka ręka nie jest w stanie zagrać niektórych akordów. Okazuje się bowiem, że zostało to skomponowane z użyciem komputera. Wobec takich wyzwań, nawet wirtuoz pozostaje niestety bezsilny.

Szymon Ługowski jest prawnukiem Kazimierza Wiłkomirskiego. Jest absolwentem psychologii i zawodowo zajmuje się wizerunkiem marek w internecie. Jego ogromną pasją jest DJ-owanie. Największy kontakt ma z Wandą Wiłkomirską. Dla obu panów Wanda jest bardziej nestorką rodu, ciepłą babcią i ciocią, niż słynną skrzypaczką. Goście podziękowali organizatorom za tak gorące zainteresowanie i propagowanie działalności rodziny Wiłkomirskich w Kaliszu.

Elżbieta Piszczorowicz-Mondra powiedziała, że takie autorytety są w Kaliszu potrzebne, i taki rozgłos jest również potrzebny tej rodzinie. 6 marca 2015 r. zainaugurowano oficjalnie w Kaliszu Rok Wiłkomirskich. Korzystając z okazji, koordynator Muzeum Wiłkomirskich podziękowała szczególnie młodzieży z II i V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu za zaangażowanie w projekt edukacyjny. Uczennica V Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu Martyna Gałecka przygotowała esej. Jego kontynuacją będzie opracowanie na temat Tria Wiłkomirskich. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Tomasza Jeziorskiego wykonali drzewo genealogiczne przodków i potomków Kazimierza Wiłkomirskiego. Zostało ono zaprezentowane w formie elektronicznej. Z biegiem czasu będzie ono uzupełniane o kolejne gałęzie.

Na koniec Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu Marzena Pastuszak wyraziła ogromną radość ze spotkania i narodzin ciekawego projektu, które spełniają ważny cel edukacyjny. Spełniono również rolę archiwum rodzinnego - ludzie znani od zawsze budzili ciekawość innych. Prelegentka zapewniła, ze postać Wandy Wiłkomirskiej jest kaliszanom bardzo bliska, a możliwość goszczenia rodzeństwa Józefa i Wandy w Kaliszu jest dla miasta ogromnym zaszczytem. Na koniec wykonano pamiątkowe fotografie, a nasi goście wpisywali się do Kroniki Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów
Międzynarodowy Dzień Archiwów