10 kwietnia 2015 r. w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Paderewskiego w Kaliszu odbył się pod hasłem "Wolność kocham i rozumiem" XII Dzień Polski. Podczas obchodów uczniowie na różny sposób interpretowali, czym dla nich jest wolność.
Na jej temat przygotowano przedstawienia i filmy. Żeby dobrze zrozumieć pojęcie wolności, trzeba sobie uzmysłowić, czym dla człowieka jest jej utrata i jak bardzo zabiega o jej odzyskanie. Dla lepszego zobrazowania problemu Pani Dyrektor Izabela Kotkowska zaprosiła do współpracy Archiwum Państwowe w Kaliszu.
Z prelekcją na temat "Obraz odzyskanej wolności w 1918 r. w świetle materiałów archiwalnych" wystąpiła Anna Bestian-Zając, archiwista oddziału II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych. Prelegentka z pomocą prezentacji multimedialnej omówiła dokumenty z zasobu APK, które ukazują działania Kaliszan na rzecz budowy niepodległego państwa w listopadzie i grudniu 1918 r. Przedstawiono głównie akta pochodzące z zespołu Starostwo Powiatowe w Kaliszu - m. in. Odezwę Komisarza Rządu Polskiego por. Józefa Zycha do obywateli powiatu kalisko-tureckiego z 15 listopada 1918 r.; Ogłoszenie Komisarza Rządu Polskiego dotyczące zmian składu pracowników urzędu powiatowego w Kaliszu z 18 listopada 1918 r.; Ogłoszenie Komisarza Rządu Polskiego dotyczące usuwania napisów w języku niemieckim - śladów niemieckiej okupacji z 19 grudnia 1918 r.; Regulamin dla Straży Obywatelskiej bezpieczeństwa i porządku miasta Kalisza z 27 listopada 1918 r. Uczniowie poznali treść Obwieszczenia Rady Miejskiej do mieszkańców Kalisza z 12 listopada 1918 r.; Ogłoszenia komendanta Straży Bezpieczeństwa por. Janusza Dzierżawskiego do mieszkańców miasta Kalisza z 13 listopada 1918 r. Całość okraszono fotografiami m. in. ze Spuścizny Tadeusza Martyna z Kalisza, które przedstawiają uroczystości na Placu Kilińskiego i Rynku Głównym z okazji zakończenia działań wojennych i członków Straży Obywatelskiej w Kaliszu. Osobno omówiono problem opuszczenia przez Niemców obozu dla jeńców w Szczypiornie.
Młodzieży zwrócono uwagę na bardzo ważny aspekt wydarzeń listopadowych: Kaliszanie pozwolili odejść wojskom niemieckim w sposób honorowy - z bronią w ręku i przy dźwiękach orkiestry. To ważne zważywszy na fakt, jak wojska pruskie zachowały się w sierpniu 1914 r. względem Kalisza. Radość z nadejścia niepodległości byłą ogromna - Kaliszanie czekali na nią z wytęsknieniem. Należy jednak podkreślić, że w czasie zaborów, Kalisz się rozwijał, a wiele pereł architektonicznych z tego okresu do dziś zdobi śródmieście.