Zebranie sprawozdawcze z działalności Archiwum za 2014 rok

16 lutego 2015 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się zebranie sprawozdawcze z działalności za rok 2014.

Zebranie otworzyła dr Grażyna Schlender, nadmieniając przy tym, że odbędzie się ono wedle nieco zmienionej formuły. Zwiastunem nowego, ciekawszego podejścia było zaproszenie specjalnego gościa, dr. Piotra Sobolewskiego, który opowiedział kaliskim archiwistom nieco ciekawostek na temat idei "Kaliszobrań". Drugą nowością jest przedstawienie dorobku archiwum za zeszły rok w formie prezentacji multimedialnej, co poprawiło przekaz i pomogło w skupieniu uwagi na sprawach priorytetowych. Spotkaniu towarzyszył poczęstunek własnego wypieku ciasta Pani Krystyny Bęckiej archiwisty oddziału II i Pani Iwony Janaczyk kierownika Działu Administracyjno-Gospodarczego oraz ciasteczka Pani Dyrektor. Udało się stworzyć iście rodzinną atmosferę.

Pani dr Grażyna Schlender nakreśliła sylwetkę gościa specjalnego. Dr Piotr Sobolewski jest po kądzieli kaliszaninem, jego rodzina trzy pokolenia do tyłu mieszkała jednak także we Lwowie. Z zamiłowania jest przewodnikiem i od 2009 r. pełni funkcję przewodniczącego kaliskiego koła przewodników PTTK. W 2013 r. nadano mu tytuł "Zasłużony dla miasta Kalisza". Jest pomysłodawcą i dobrym duchem cyklicznej imprezy "Kaliszobranie". Jego prelekcja dotyczyła właśnie idei "Kaliszobrań". Pomysł przekazywania wiedzy na temat regionu podczas spacerów zrodził się w 2009 r. przy wydatnej pomocy Waldemara Pola. Pierwsze spotkanie odbyło się w lutym 2009 r. Pojawiło się na nim ponad 100 osób. W tej chwili zawiązała się nieformalna grupa ok. 50 stałych bywalców, na ogół spotkania liczą ok. 200 uczestników. Najliczniejsze liczyły ok. 400 osób. Przychodzi wiele osób w starszy wieku, ale można już zauważyć coraz liczniejszą grupę młodych pokoleń. Spotkania odbywają się zawsze w trzecią sobotę miesiąca, w godzinach 15.00 - 17.00. Z czasem zrodziła się idea "Kaliszobrań Extra" i organizowania happeningów tematycznych, jak np. happening kolejarski w Opatówku. Uczestnicy są wpuszczani do miejsc, do których na co dzień nie można się dostać. Warto tu wymienić chociażby: podziemia dawnego browaru Weigta, zakon klauzurowy w Niedźwiadach, Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu, salę z kolumną u oo. Franciszkanów, schron przeciwatomowy na ul. Granicznej Obecnie mamy za sobą już 60 spotkań - marzeniem dr. Piotra Sobolewskiego jest osiągnięcie wyniku 100. Corocznie jako podsumowanie ukazuje się "Kalejdoskop przewodnicki" - wydawnictwo zawierające omówienie podejmowanych w danym roku tematów. Dr Grażyna Schlender zaproponowała naszemu gościowi zorganizowanie jednej z edycji "Kaliszobrań" właśnie w archiwum. Propozycja ta została przyjęta z entuzjazmem i wróży nam bardzo udaną współpracę na przyszłość. W drugiej części spotkania dr Grażyna Schlender, w oparciu o prezentację multimedialną, przedstawiła główne zrealizowane zadania Archiwum Państwowego w Kaliszu w roku 2014.

Poza podstawowymi danymi statystycznymi prezentacja zawierała także fotografie pracowników w natłoku codziennych obowiązków, zdjęcia z imprez organizowanych przez APK. Analiza działalności przebiegła wedle następującego schematu: najpierw omówiono dokonania Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych, w tym również w zakresie przechowalnictwa dokumentacji osobowo-płacowej, stanowiska ds. nadzoru archiwalnego, Oddziału II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych, Działu Administracyjno-Gospodarczego. Ogólnie rzecz ujmując działalność Archiwum Państwowego w Kaliszu w roku 2014 można uznać za zadowalającą. Zadaniem specjalnym i wymagającym szybkiego podjęcia trafnych decyzji była interwencja w sprawie dokumentacji byłej fabryki fortepianów i pianin "Calisia". Wiele również mówiło się o archiwum w aspekcie działalności popularyzatorskiej - udało nam się w sumie przygotować 14 wystaw, w tym 2 plenerowe, 2 w siedzibie archiwum i 10 on-line. Na szczególną uwagę zasługuje działalność wydawnicza. Po raz pierwszy wydaliśmy inwentarz zespołu Naczelnik Powiatu Kaliskiego wraz z płytami DVD zawierającymi skany wszystkich jednostek archiwalnych. Spada liczba bezpośrednich udostępnień akt w pracowni naukowej, ale jest to tendencja ogólnokrajowa. W kaliskim archiwum na tą sytuację wpływ ma postępujący proces digitalizacji i wzrost liczb zgłaszanych kwerend w stosunku do lat wcześniejszych. Przeprowadzono także niezbędne prace inwestycyjno-remontowe. Archiwum Państwowe w Kaliszu może poszczycić się własną pralnią odzieży roboczej. Ze szczegółowym sprawozdaniem z działalności będzie można niebawem zapoznać się na stronie internetowej APK. Końcowym, tradycyjnym już elementem spotkania było wręczenie egzemplarzy autorskich wydawnictw, które ukazały się w minionym roku i wykonanie pamiątkowych fotografii wszystkich pracowników. Spotkanie przebiegło w miłej, atmosferze. Mamy nadzieję, że bieżący rok przyniesie nam równie dobre wyniki pracy, a za rok spotkamy się znów w towarzystwie zaproszonego gościa specjalnego.