Uroczysty finał konkursu
Ad fontes! - 20 lat minęło...

16 czerwca 2014 r. w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyło się coroczne podsumowanie konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego". Tegoroczna edycja była szczególna - konkurs obchodził 20 rocznicę istnienia. Z tej okazji, w siedzibie władz miejskich, zebrało się grono znamienitych gości. Wśród nich byli m. in. Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz; Artur Kijewski reprezentujący Starostę Kaliskiego; Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu Marzena Ścisła; radna Barbara Wrzesińska; Przewodniczący Zarządu Regionu "Solidarność" Wielkopolska Południowa dr Jan Mosiński pełniący również rolę prelegenta; Bożena Kryst z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu; przedstawiciele sponsorów: dr Danuta Wańka z Biblioteki Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu, prof. dr hab. Ewa Andrysiak z Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Leszek Tomczak z Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu, Ewelina Janicka z Runotex-Tkalnia Sp. z o.o., Elżbieta Stadtmüller ze Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu; dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie szkół regionu kaliskiego, sympatycy konkursu i przedstawiciele lokalnych mediów.

Spotkanie otworzyła dr Grażyna Schlender witając wszystkich zebranych i przedstawiając krótki rys historyczny konkursu. Wystartował on dokładnie 20 lat temu. Zrodził się z pomysłu pracowników Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Kaliszu: Bożeny Kryst i Grażyny Schlender. Przez te wszystkie lata zmieniał się główny organizator, zmieniały się nazwy i formuły. Niezmienna pozostała tematyka i charakter nagród: książki. Od 1994 r. w konkursie wzięło udział ponad 1500 osób. Uczestniczą w nim zarówno uczniowie szkół podstawowych jak i maturzyści. Impreza ta jest alternatywą dla młodzieży - pozwala wykazać się kreatywnością i oryginalnością. Tutaj liczy się różnorodność formy i poziom merytoryczny. Duża w tym rola dyrektorów i nauczycieli miejscowych szkół. Gdyby nie ich pomoc i odpowiednie zmotywowanie młodzieży, konkurs z pewnością nie cieszyłby się tak dużą popularnością. W tym roku złożono stosunkowo mało prac - konkurs trwał krócej z uwagi na prace związane z okolicznościowym wydawnictwem. Podsumowanie corocznie odbywa się w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza, wpisując się w obchody Święta Miasta. Dr Grażyna Schlender podziękowała włodarzom miasta za życzliwość i przychylność. Dzięki współpracy z Prezydentem Miasta Kalisza możemy liczyć na użyczenie tak wspaniałej sali, co podnosi rangę całej uroczystości. Osobne podziękowania dyrektor APK skierowała do wszystkich sympatyków, sponsorów przedsięwzięcia. Bez ich wsparcia nie byłoby możliwe wręczenie takiej ilości nagród.

Prezydent dr inż. Janusz Pęcherz przypomniał, że rok 2014 jest wyjątkowy pod względem jubileuszy. Minęło 10 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, 15 lat naszej obecności w NATO, 25 lat od pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce. Konkurs odbywający się pod egidą Archiwum Państwowego w Kaliszu uczy lokalnego patriotyzmu i demokracji - pozwala wybierać. Uczniowie od najmłodszych lat są uczeni podejmowania samodzielnych wyborów. Konkurs wyrobił sobie pewną renomę - uczestnictwo w nim nie gwarantuje dodatkowych punktów na świadectwie, nie jest przepustką do lepszej szkoły. Mimo to, bycie jego laureatem, to coś wyjątkowego. Honorowy gość wyraził podziw dla działań dr Grażyny Schlender: Pani Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu od 20 lat potrafi zachęcić dzieci i młodzież do uczestnictwa w konkursie (...). Najpierw była biblioteka, potem archiwum. Niezależnie od miejsca, tam gdzie jest dr Grażyna Schlender, tam jest konkurs i młodzież, która w nim uczestniczy. Nowa formuła każe przede wszystkim szukać źródeł. Informacji jest dziś dużo. Sztuką jest wybrać te najwartościowsze. Konkurs uczy właśnie takiej sztuki wyboru.

Prof. dr hab. Ewa Andrysiak nadmieniła, że tak piękny, 20 jubileusz jest okazją do refleksji. Konkurs jest skierowany od lat do tych, którzy chcą poznawać region, są zainteresowani historią. Dla Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk ta inicjatywa jest szczególnie ważna - pozwala na wychowanie pokoleń przyszłych naukowców, badaczy historii regionu.

Kolejnym punktem programu była prelekcja zaproszonego gościa specjalnego. W tym roku o roli "Solidarności" w kształtowaniu się III RP opowiadał dr Jan Mosiński, Przewodniczący Zarządu Regionu "Solidarność" Wielkopolska Południowa. Dr Grażyna Schlender przedstawiła sylwetkę gościa młodzieży, wspominając o brawurowej akcji, którą przeprowadził w listopadzie 1982 r. W stanie wojennym udało mu się powiesić wielki napis "Solidarność" na budynku zmiękczalni wody "Runotexu". W tamtej rzeczywistości był to wielki wyczyn. Napis był widziany przez wszystkich robotników zmierzających o 6 rano do pracy. Dr Jan Mosiński zauważył, że konkurs "Ad fontes!" w jakiś sposób jest owocem przemian demokratycznych w Polsce. Droga do tych przemian była jednak bardzo długa i wyboista. Wyznacza ją historia "Solidarności", która dla jednym była ruchem pacyfistycznym, dla innych ruchem narodowym. Prawnie był to Niezależny Samorządny Związek Zawodowy, zarejestrowany w 1981 r. Od początku swego istnienia odwoływał się on do wartości chrześcijańskich. Powstał on z buntu polskich robotników. Rozpoczęło się od Poznańskiego Czerwca 1956 r., kiedy to rzesze pracowników zakładów "Cegielskiego" wyszła na ulicę domagając się chleba. Kolejnym niechlubnym punktem była interwencja w Czechosłowacji w 1968 r. Lata 80-te kojarzyły się z powiedzeniem "Chcesz cukierka, idź do Gierka. Gierek ma, to ci da". Kulminacją kryzysu były wydarzenia w Radomiu w 1986 r. Aresztowani przechodzili tzw. "ścieżki zdrowia", byli pałowani, wielu zmarło. Ważnym punktem przemian był pontyfikat Jana Pawła II. On sprawił, że pojawiła się symbioza inteligencji ze środowiskiem robotniczym. To właśnie w środowisku kaliskim powstał tekst "Posłania Pierwszego Zjazdu Delegatów NSZZ Solidarność do ludzi pracy Europy Wschodniej". Porządek pojałtański zaczął się sypać. Komunizm obalono nie dzięki polityce Gorbaczowa, nie dzięki obaleniu muru berlińskiego, ale dzięki aktywizacji polskiego społeczeństwa.

Z okazji 20 lat konkursu organizatorom udało się wydać okolicznościową publikację pt. "Ad fontes! - Do źródeł! Od konkursu Co wiesz o Kaliszu? do konkursu Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Książka została zapromowana przez autorkę, pracownika Archiwum Państwowego w Kaliszu Annę Bestian-Zając. Książka z jednej strony stanowi kontynuację cyklu wydawniczego związanego z konkursem, zapoczątkowanego w 1997 r. Z drugiej strony stanowi pewne novum. Publikacja została podzielona na dwie części. Jedna ma charakter wspomnieniowy - opisuje pierwszą edycję z 1994 r., losy kolejnych organizowanych w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. A, Asnyka w Kaliszu, Filii Nr 9 MBP im. A. Asnyka w Kaliszu i od 2008 r. w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Chodzi głównie o upamiętnienie osób, z których wiele już niestety odeszło. Publikacja ukazuje związek z imprezą takich osobistości jak: Cezary Marian Abramowicz, o. Stefan Dzierżek, Janina Junosza-Gzowska, Wacław Klepandy i Eligiusz Kor-Walczak. W tej części niezmiernie dużą rolę odgrywają ilustracje, które są w stanie oddać więcej niż najlepiej zredagowany tekst. Dodatkiem do tej części jest zbiór wszystkich pytań konkursowych z lat 1994 - 2009. Druga część książki dotyczy lat 2010 - 2014. Dotyczy konkursu od momentu zmiany nazwy i formuły. Znajdziemy tu krótkie wyjaśnienie zasad, nieco danych statystycznych. Najobszerniejszym elementem są tematy konkursowe wraz z wzorcowymi odpowiedziami i przytoczonymi fragmentami prac uczniów. Na ilustracjach zawarto materiał uzupełniający do odpowiedzi oraz zdjęcia prac konkursowych z lat 2010 - 2014. Załącznikami do książki są: wykaz skrótów, bibliografia o konkursie oraz spis ilustracji. Gratką jest wykaz wszystkich uczestników i laureatów; nauczycieli i opiekunów; szkół i bibliotek; sponsorów konkursu z 20 lat.

Najprzyjemniejszym momentem dla najmłodszych gości było odczytanie protokołu przez Bożenę Kryst. Do tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu zgłoszono 34 prace, sporządzone przez 71 uczniów. Ze szkół podstawowych zgłoszono 13 prac, z gimnazjów 10, ze szkół ponadgimnazjalnych 11. Z okazji jubileuszu 20 lat istnienia konkursu wprowadzono jeden temat obligatoryjny dla wszystkich pt. "Najcenniejszą dla mnie, odkrytą tajemnicą regionu kaliskiego jest...". Oprócz niego, należało opracować jeszcze dwa tematy, dowolnie wybrane z następującej puli:

  • Jak Feniks z popiołów - odbudowa Kalisza po zburzeniu miasta w 1914 r.
  • Kalisz i region kaliski w dobie przemian 1989 r.
  • Kaliskie zegary i ród Stilterów
  • Kalisz Wenecją Północy

Zadanie polegające na zaprojektowaniu logo dla konkursu potraktowaliśmy jako osobną konkurencję. W wyznaczonym terminie wpłynęło w sumie 99 prac, wytworzonych przez 90 uczniów z dwóch szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych i Niepublicznego Gimnazjum KSO Edukator.

Prace konkursowe były oceniane przez Jury w składzie:

  • dr Grażyna Schlender - przewodnicząca, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu
  • Bożena Kryst - członek reprezentujący Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu
  • Edyta Pietrzak - członek reprezentujący Archiwum Państwowe w Kaliszu
  • Lidia Łyszczak - grafik komputerowy oceniający projekty na logo
  • Anna Bestian-Zając - sekretarz Jury i reprezentant Archiwum Państwowego w Kaliszu.

Najpopularniejszymi tematami były: "Jak Feniks z popiołów..." i "Kalisz Wenecją Północy" - opracowano je 24 razy. 16 prac dotyczyło kaliskich zegarów i rodu Stilterów. Najtrudniejszy okazał się temat dotyczący Kalisza i regionu kaliskiego w dobie przemian 1989 r. - zgłoszono dwa opracowania. W tym roku zgłoszono stosunkowo mało prac w porównaniu z latami poprzednimi - z pewnością wpływ na to miał wcześniejszy niż zwykle ostateczny termin zgłaszania. Dzięki temu udało się jednak w wydawnictwie jubileuszowym zawrzeć dane tegorocznych uczestników, co było dla nas niezmiernie ważne. Jury zwróciło uwagę na stosunkowo dużą liczbę prac o charakterze przestrzennym oraz tradycyjnych opracowań pisemnych. Te drugie często stanowiły uzupełnienie do wykonanych makiet i plakatów. Zmniejszyła się liczba prac o charakterze cyfrowym. Wpływ na taką, a nie inną tendencję tegoroczną, miał z pewnością charakter pytań - zagadnienia odbudowy miasta, zegarów i mostów - dały pole do popisu dla miłośników plastyki. Jeśli chodzi o wybór tematu otwartego pt. "Najcenniejszą dla mnie, odkrytą tajemnicą regionu kaliskiego jest..." , największą popularnością cieszył się budynek teatru, ratusz i Zawodzie. Zdarzało się jednak, że uczniowie wpadali na bardzo oryginalne pomysły opisując np. dworzec PKP w Skalmierzycach, dom Bzowskich, czy też istniejące niegdyś ZOO w kaliskim parku. Coraz częściej uczestnicy korzystają z pomocy wykwalifikowanej kadry specjalistów i proszą o udzielenie wywiadów przewodników turystycznych. Jury po wnikliwej analizie wszystkich prac postanowiło wręczyć po jednej Nagrodzie Prezydenta Kalisza i po jednej Nagrodzie Starosty Kaliskiego dla każdej z trzech kategorii wiekowych. Oprócz tego ustanowiono również równorzędne Nagrody Główne i wyróżnienia.

W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymały:

Agnieszka Janiak, Joanna Safian, Martyna Świderska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja.

W specjalnie przyozdobionym kartonie znajdują się opracowania pisemne, wszystkie oprawione, w barwach złoto - kremowych. Każdy z albumów jest pięknie zdobiony, pisany odręcznie. Opisano podziemia kaliskie ze szczególnym uwzględnieniem klasztoru Franciszkanów, browaru Weigta. Przeprowadzono wywiad z przewodnikiem PTTK Barbarą Galubą i Stefanem Szymczakiem. Przy opracowywaniu tematu odbudowy korzystano z czasopism, praca jest wyczerpująca i dokładna, powołuje się na liczne archiwalia z zasobu APK. W podobnym tonie wykonano album o kaliskich mostach - jest bardzo szczegółowy, wykonany ze smakiem i zmysłem estetycznym. Niewątpliwie największe wrażenie robi makieta panoramy miasta z zaznaczonym współczesnymi osiedlami, biegiem rzeki i mostami.

W kategorii gimnazjów Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymali:

Piotr Antczak, Piotr Perskawiec z Zespołu Szkół w Rajsku, opiekun: Małgorzata Burdelak.

Za najważniejszą odkrytą tajemnicę regionu uznano osoby Agatona i Stefana Gillerów. Wybór umotywowano chęcią ochrony pamięci o swojej małej ojczyźnie. Wykonano album na papierze kredowym, oprawiony przez introligatora. Zdobią go elementy graficzne zaczerpnięte z regulaminu konkursu "Ad fontes!". W tym samym albumie opracowano tematy kaliskich zegarów i odbudowy Kalisza. Praca jest wyczerpująca, bardzo szczegółowa. Zaprezentowano wiele archiwaliów z zasobu APK. Szczególne wrażenie robi bogata bibliografia, która poza książkami i internetem posiada również czasopisma. Chłopcy wykonali zegar z drewna, który stoi na rogatce - bardzo dokładnie oddali każdy szczegół. Jako dodatek wykonano stronę internetową na Facebooku z okazji 20-lecia konkursu - zawiera ona zdjęcia archiwaliów kaliskich. Praca świetna merytorycznie, różnorodna pod względem formy.

W kategorii szkół podstawowych Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymała:

Julia Nowak ze Szkoły Podstawowej Nr 22 w Kaliszu, opiekun: Marta Nowak.

Jako największą tajemnicę opracowano historię dworca kolejowego w Skalmierzycach. Jest to album z wklejonymi zdjęciami i tekstem. Dodatkowo jako załącznik dodano zalaminowany artykuł z "Rocznika Kaliskiego". Temat kaliskich zegarów opracowano tradycyjnie - jest to album. Praca bardzo czysta i estetyczna. Temat Kalisz Wenecją Północy to płyta z filmem, w którym autorka oprowadza po najważniejszych mostach kaliskich. Opowieść zaczyna przy teatrze. Narracja jest ciekawa, naszpikowana anegdotami. Autorka nie omieszkała wspomnieć również o nieistniejącym już kanale Babinka i o pomniku książki. Nieco szerzej omówiono temat parku miejskiego w odniesieniu do rzeki. Temat potraktowano bardzo szeroko i rzetelnie.

Nagrodę Starosty Kaliskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymali:

Roksana Werecka, Margerita Majtas, Radosław Duras z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja.

Oddano album z wklejonymi wierszami o Prośnie, ze zdjęciami głównego nurtu i kanałów. Bibliografia jest różnorodna. Odnośnie odbudowy miasta sporządzono obraz namalowany farbami przedstawiający ratusz kaliski. Na płycie znajduje się prezentacja na temat zburzenia miasta, w której wykorzystano fragmenty ekranizacji "Nocy i Dni". Kapitalnie opracowano temat największej tajemnicy. Opisano bowiem zoo, które znajdowało się w kaliskim parku. Dołączono płytę, na której się znajduje prelekcja Piotra Sobolewskiego na temat ogrodu zoologicznego. Praca różnorodna pod względem formy.

Nagrodę Starosty Kaliskiego w kategorii gimnazjów otrzymały:

Julia Bartczak, Joanna Liszkowska, Klara Muszyńska z Niepublicznego Gimnazjum KSO "Edukator" w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał.

Na temat zegarów sporządzono makietę. Z tektury wykonano wzory niektórych z nich. Ród Stilterów przedstawiono w medalionach. Praca piękna, kolorowa, bardzo pomysłowa. Odnośnie odbudowy Kalisza sporządzono gazetę pt. "Wieści Kaliskie". Zawiera ona informacje m. in. na temat architektów, którzy zajmowali się odbudową miasta. Skład gazety sprawia wrażenie profesjonalnego. Największą tajemnicą dla autorek jest gród Piastów na Zawodziu. Temat ujęto w formie prezentacji multimedialnej. Praca jest ładna, bogato ilustrowana, ma przemyślany układ.

Nagrodę Starosty Kaliskiego w kategorii szkół podstawowych otrzymała:

Matylda Wolff ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Kaliszu, opiekun: Ewa Bezener.

Odnośnie odbudowy miasta sporządzono podświetlaną makietę ze zdjęciami Kalisza
z czasów I wojny św. Praca ładna pod względem plastycznym. Bardzo ciekawie opisano dom i zwyczaje rodziny Bzowskich jako największą tajemnicę Kalisza. Autorka sama wykonała zdjęcia zamieszczone w pracy. Temat zegarów i rodziny Stilterów przedstawia funpage na Facebook`u.

Nagrody Główne w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymały:

Agata Duras, Marta Paś z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja. Nagrodę ufundowało Archiwum Państwowe w Kaliszu.

Świetne, rzetelne opracowanie o mostach - bardzo dużo zdjęć archiwaliów z APK. Do tego album ze współczesnymi zdjęciami mostów z rysunkiem mostu kamiennego na okładce. W podobnym tonie opracowanie o zegarach kaliskich - również bazujące na zasobie APK. Jako tajemnicę opisano zamek w Gołuchowie. Dołączono obraz przedstawiający teatr kaliski. Praca jest ciekawa i rzetelna, wykonana z użyciem różnorodnych form.

Małgorzata Jerzak, Patrycja Gadomska, Sara Ziąbkowska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba Bryja. Nagrodę ufundowała Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu.

Sporządzono makietę - miniaturę mostu kamiennego. Opisano historię mostów kaliskich. Narysowano piękną grafikę Pomnika Książki w miejscu dawnej Babinki. Opracowano również historię grodu na Zawodziu w sposób tradycyjny, na nadpalonych kartkach papieru. W skrzyni zbitej z drewna znajduje się płyta CD. W walizce z naklejoną od wewnątrz tarczą zegarową znajduje się album z opisem rodu Stilterów i zegarów kaliskich. Dołączono piękne rysunki wykonane samodzielnie. Samą walizkę zdobi dodatkowo malunek kaliskiego ratusza. Praca piękna pod względem plastycznym, w oczy rzuca się różnorodność formy.

Natalia Maciaszek, Justyna Łęczycka, Emilia Kupaj z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja. Nagrodę ufundowała Biblioteka Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu UAM w Poznaniu.

W drewnianej skrzyni znajdują się akta sprawy sądowej odnośnie zaginięcia obrazu Rubensa w kościele św. Mikołaja. Tekst pisano ręcznie. Wiele miejsca poświęcono zeznaniom księdza Andrzeja Gawła, podającym pod wątpliwość fakt spalenia obrazu. Korzystano z książek i internetu. Oddano również album o zegarach Stiltera, z biografiami przedstawicieli rodu. Słusznie opisano także dworzec kolejowy jako miejsce, w którym znajduje się najwięcej zegarów. Osobny album poświęcono odbudowie Kalisza. Pracę zaopatrzono w spis treści, mapę zniszczeń. Dołączono bibliografię.

Nagrody Główne w kategorii gimnazjów otrzymali:

Angelika Świerek z Zespołu Szkół w Rajsku, opiekun Małgorzata Burdelak. Nagrodę ufundowało Stowarzyszenie im. H. Sutarzewicz w Kaliszu.

Wykonano album w drewnianej oprawie. Opisano zburzenie i odbudowę miasta. Temat opracowano prawidłowo, podobnie jak zagadnienie zegarów kaliskich. Autorka wykonała ładną stronę tytułową, zawarła życiorysy Rafała Stiltera i jego potomków. Za największą tajemnicę uznała teatr kaliski i osobę Wojciecha Bogusławskiego. Praca bardzo estetyczna, czysta, solidna pod względem, plastycznym i merytorycznym. Każdy temat zawiera bibliografię.

Aleksander Bartosik z Niepublicznego Gimnazjum KSO "Edukator" w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał. Nagrodę ufundowało Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk.

Sporządzono makietę, do której przyklejono tekturowe kartki z naklejonymi zdjęciami zburzonego Kalisza. Dołączono opracowanie pisemne, w którym opisano jakie budynki kiedy odbudowano. Za tajemnicę regionu uznano andruty - tekst w formie wydruku komputerowego leży w wyklejonym kolorowym papierem naczyniu. W butelce umieszczono opracowanie odnośnie kaliskich mostów. Dodatkiem jest mały albumik ze współczesnymi zdjęciami mostów.

Nagrody Główne w kategorii szkół podstawowych otrzymali:

Sara Polińska, Łukasz Kardoliński, Kasper Wroczyński ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał. Nagrodę ufundował Runotex-Tkalnia Sp. z o.o.

Autorzy przygotowali makietę z kartonowymi budynkami i wklejoną mapą zniszczeń 1914 r. Doklejono krótkie informacje tekstowe. Odnośnie Kalisza jako Wenecji Północy sporządzono album ze związanych, kolorowych kart. Tekst wpisano odręcznie, wklejono czarno-białe wydruki zdjęć mostów kaliskich. Za największą tajemnicę Kalisza uznano mury obronne miasta. Prezentuje je plakat z wklejonymi wydrukami zdjęć i krótkim opisem odręcznym. Oparto się m. in. na "Balladach kaliskich".

Zuzanna Woźniak ze Szkoły Podstawowej Nr 22 w Kaliszu, opiekun: Bartłomiej Sobieszczański. Nagrodę ufundował Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu.

Farbami namalowano most w kaliskim parku. Za odkrytą tajemnicę uznano Kalisz jako kolebkę państwa Piastów. Osobno przygotowano prezentację multimedialną odnośnie zburzenia i odbudowy Kalisza. Praca krótka, ale poprawna i ożywiona dawnymi i aktualnymi zdjęciami popularnych w Kaliszu miejsc.

Wyróżnienia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych powędrowały do następujących uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu:

  • Paulina Grzelak, Weronika Bardowska, Daria Nowak - wyróżnienia zostały ufundowane przez firmę HAFT S A.
  • Joanna Jezierska, Beata Ugorna, Daniel Pawlak - wyróżnienia zostały ufundowane przez Biuro Promocji i Współpracy Międzynarodowej UM w Kaliszu.
  • Paulina Powązka, Emila Ciszewska, Malwina Bryła - wyróżnienia zostały ufundowane przez Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu.

Wyróżnienia w kategorii gimnazjów otrzymały:

  • Natalia Antczak, Nikoletta Nowak, Aleksandra Strojwąs z Zespołu Szkół w Rajsku, opiekun: Małgorzata Burdelak. Wyróżnienia zostały ufundowane przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu.

Wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych otrzymały:

  • Olga Woźniak, Zofia Jaskuła ze Szkoły Podstawowej Nr 22 w Kaliszu, opiekun: Bartłomiej Sobieszczański. Wyróżnienia zostały ufundowane przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

Wszyscy pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz egzemplarze czasopisma "Kalisia Nowa", złożone na ręce nauczycieli i opiekunów.

W konkursie na logo imprezy "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego",wzięło udział 90 uczniów z dwóch szkół: Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu oraz Niepublicznego Gimnazjum KSO "Edukator". Wpłynęło 99 projektów. Po obejrzeniu wszystkich prac Jury postanowiło wyróżnić siedmiu autorów.

Wyróżnienia ufundowane przez Archiwum Państwowe w Kaliszu otrzymali:

  • Milena Adamiak
  • Sylwia Grzelaczyk
  • Anna Posiłek
  • Emilia Ciszewska
  • Bartosz Chwilkowski
  • Gabriela Kasprzak
  • Piotr Doruch

Z okazji jubileuszu 20 lat konkursu dr Grażyna Schlender wraz z prelegentem dr. Janem Mosińskim wręczyli podziękowania za wieloletnią współpracę w formie dyplomów oraz egzemplarza najnowszego wydawnictwa, zaprzyjaźnionym dyrektorom i nauczycielom szkół. W ten sposób uhonorowani zostali:

  1. Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu - dyrektor Magdalena Mocna, nauczyciel Izabella Galuba-Bryja
  2. I Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu - dyrektor Elżbieta Karpisiewicz, nauczyciel Ewelina Majewska-Kędzia
  3. II Liceum Ogólnokształcące w Kaliszu - dyrektor Maria Żubrowska-Gil, nauczyciele Wojciech Dyśko, Tomasz Jeziorski
  4. Gimnazjum Nr 3 w Kaliszu - dyrektor Agnieszka Wańka, nauczyciel Grażyna Baranowska-Zelent
  5. Gimnazjum Nr 4 w Kaliszu - dyrektor Izabela Kurek, nauczyciel Alicja Tomczyk
  6. Zespół Szkół Nr 7 w Kaliszu - dyrektor Beata Prus, nauczyciele Wioletta Janiszewska, Anna Zimna
  7. Niepubliczne Gimnazjum KSO "Edukator" - dyrektor dr Małgorzata Górska, nauczyciel Joanna Musiał
  8. Szkoła Podstawowa Nr 14 w Kaliszu - dyrektor Dagmara Zimoch, Joanna Musiał
  9. Zespół Szkół w Rajsku - dyrektor Honorata Wolniaczyk
  10. Szkoła Podstawowa Nr 16 w Kaliszu - dyrektor Ewa Zegler, nauczyciel Ewa Bezener

W tym roku organizatorzy zostali zaskoczeni prezentem, jaki otrzymali od sióstr bliźniaczek w wieku przedszkolnym - Antoniny i Kornelii Bryja. Z okazji 20-lecia konkursu Archiwum Państwowe w Kaliszu otrzymało kartkę z życzeniami od dziewczynek. Dodatkiem była płyta CD z nagranym filmem. W ramach prezentu urodzinowego siostry udały się na spacer po kaliskim Rynku Głównym i przeprowadziły rozmowę z przewodnikiem PTTK Panią Barbarą Galubą, na temat odbudowy Kalisza i historii kaliskich zegarów. Antonina i Kornelia w ramach wdzięczności otrzymały słodki upominek z rąk gospodarza - dr Grażyny Schlender.

Miłym akcentem i dopełnieniem uroczystości była prezentacja multimedialna, przygotowana przez Roberta Kowalskiego. Zebrani mogli dyskretnie spoglądać na najważniejsze momenty historii konkursu, podejrzeć prace konkursowe.

Organizatorzy żegnając tegorocznych uczestników, nie mówili "Do widzenia", lecz "Do zobaczenia w przyszłym roku". Całość uroczystości została udokumentowana na fotografiach autorstwa Roberta Kowalskiego.