Spotkanie z młodzieżą i przedstawicielami Domu Kultury w Golinie

18.03.2014 r. w ramach III Marcowego Maratonu Archiwalnego w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się spotkanie z młodzieżą ze Szkoły Podstawowej im. Juliusza Słowackiego i przedstawicielami Domu Kultury w Golinie. Przybyli goście wysłuchali pogadanki na temat historii Archiwum, jego organizacji, obowiązujących przepisów, terytorium działania i zadań, jakie wykonuje. Zajęcia w oparciu o archiwalia przygotowała i przeprowadziła Małgorzata Świdlikiewicz z Oddziału II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych. Zaprezentowano unikatowe zbiory, m.in. inwentarz pośmiertny pierwszego namiestnika Królestwa Polskiego Józefa Zajączka, umowę przedwstępną związku małżeńskiego zawartego między Jarosławem Konopnickim a Marią Wasiłowską przed notariuszem Janem Niwińskim, akt urodzenia Marii Dąbrowskiej i innych zasłużonych dla Kalisza osób.

Ponadto dzieci ze szkoły podstawowej uczestniczące w projekcie pt. Dziecięca Encyklopedia Wielkopolan, który polega na odszukaniu informacji na temat zasłużonych dla regionu osób, dowiedziały się jakie informację mogą uzyskać z archiwów i na ich podstawie stworzyć biogramy tych osób.

Druga cześć spotkania dotyczyła genealogii. Prelekcję wygłosiła Krystyna Bęcka z Oddziału II Opracowania i Udostępniania Materiałów Archiwalnych, prowadząca m.in. punkt konsultacyjny "Archiwa Rodzinne". Krok po kroku wyjaśniła, od czego rozpocząć poszukiwania i jak stworzyć drzewo genealogiczne. Podkreśliła także jak ważne jest opisywanie zdjęć, rozmowa ze starszymi członkami rodziny, a nawet zapisywanie ich wspomnień. Opowiedziała jak dbać o posiadane dokumenty. Omówiła specyfikę akt metrykalnych i stanu cywilnego na podstawie ksiąg urodzeń, małżeństw i zgonów z zaboru rosyjskiego i pruskiego. Tematyka wzbudziła wiele emocji i zainteresowała również dzieci, które rozpoczęły swoje genealogiczne przygody.

Dopełnieniem całej wizyty były odwiedziny w pracowniach: naukowej, digitalizacji i konserwatorskiej oraz wycieczka po magazynach. Goście mogli zobaczyć jak skanuje się materiały archiwalne i dowiedzieć się, w jakiej rozdzielczości i formacie są wykonywane, a także na jakiej zasadzie i jakiej pojemności pamięci na dyskach potrzeba aby wysłać je do Narodowego Archiwum Cyfrowego. O obowiązujących normach opowiedział Robert Kowalski, kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego.

W pracowni konserwatorskiej Aneta Burchard, pracownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych omówiła na czym polegają zabiegi profilaktyczne oraz konserwacja właściwa. Przedstawiła metody zabezpieczania dokumentacji bibułką japońską, klejem metylocelulozowym oraz uzupełniania ubytków masą papierową. Żywe zdziwienie spowodował fakt, że przezroczysta taśma klejąca czy spinacze biurowe i zszywki, tak często używane przez uczniów powodują duże zniszczenia przechowywanej dokumentacji.

Dla porównania przedstawiono księgi przed i po konserwacji. Po magazynach archiwalnych młodzież oprowadzał Grzegorz Waliś, kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych, który przedstawił w jakich warunkach składuje się archiwalia oraz wytłumaczył w jaki sposób najszybciej je zlokalizować. Na koniec spotkania goście wpisali się do kroniki, wykonano pamiątkowe fotografie. Po reakcji gości można było wywnioskować, że czas spędzony w naszej placówce był ciekawym doświadczeniem oraz że na długo zapadnie w pamięci uczestników spotkania.