Dnia 11 lutego 2014 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się zebranie sprawozdawcze z działalności kaliskiego archiwum za 2013 r. Zebranie otworzyła dr Grażyna Schlender dyrektor APK, która na wstępie odczytała list otwarty Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z okazji 95. rocznicy ukazania się dekretu Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami. Prof. Władysław Stępniak złożyć całemu środowisku archiwistów w naszym kraju "najserdeczniejsze gratulacje znaczących osiągnięć w działaniach na rzecz gromadzenia, opracowywania i udostępniania narodowego zasobu archiwalnego" oraz podzielił się kilkoma radosnymi informacjami, m.in. nt. długo oczekiwanej podwyżki wynagrodzeń, budowy gmachów dla Archiwów Narodowych w Warszawie i Krakowie, a także archiwów w Rzeszowie, Białymstoku i Bielsku Białej.
Następnie dyrektor APK omówiła działalność merytoryczną kaliskiego archiwum w ubiegłym roku. W 2013 r. przyjęło do swojego zasobu 7850 j.a., 57,34 m.b. Na uwagę zasługuje m.in. przejecie dużej ilości materiałów o tematyce sportowej, np. akta Klubu "Włókniarz", Kaliskiego Towarzystwa Sportowego "Hellena" czy Miejskiego Klubu Sportowego "Calisia". W 2013 r. zdigitalizowano 120 j.a. ksiąg metrykalnych i stanu cywilnego, co dało 26 tys. skanów, które zostaną umieszczone na portalu szukajwarchiwach.pl. Systematycznie prowadzone były prace z zakresu profilaktyki zabezpieczania zasobu m.in. porządkowano i zabezpieczano kartotekę ewidencyjno-adresową miasta Kalisza. W ubiegłym roku Archiwum nadzorowało 159 jednostek organizacyjnych (78 to państwowe jednostki organizacyjne, 81 to organy samorządu terytorialnego wraz z samorządowymi jednostkami organizacyjnymi). Wydano ogólnie 248 zgód dla państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych, w tym 12 zgód dla niepaństwowych jednostek organizacyjnych, na wybrakowanie 4576,04 m.b. dokumentacji niearchiwalnej. Opracowano 4073 j.a., tj. 28,89 m.b. Są to głównie akta sądowe oraz urzędów gminnych. 1127 osób korzystało z materiałów archiwalnych w pracowni naukowej. Łącznie udostępniono 11 666 akt i mikrofilmów. W 2013 r. do Archiwum wpłynęło 901 podań obywateli oraz instytucji z kraju i zagranicy. Ubiegły rok obfitował w przedsięwzięcia popularyzatorskie m.in. zorganizowano 11 wystaw, zorganizowano II Marcowy Maraton Archiwalny, konkurs "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego", 4 Kaliskie Spotkania Archiwalne. Kaliska placówka rozpoczęła realizację projektu pt. Kaliskie Archiwum Filmowe, w ramach którego nakręcone zostały 4 filmy - wspomnienia ludzi, związanych z regionem kaliskim, żyjących w trudnych realiach II wojny światowej. Archiwum wydało 2 publikacje: "Kaliski przemysł włókienniczy" i "Materiały źródłowe do dziejów powstania styczniowego w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu". W zeszłym roku uruchomiony został Punkt konsultacyjny - Archiwa Rodzinne. Archiwum zorganizowało promocję 2 tomu Encyklopedii Solidarności pt. Opozycja w PRL 1976 - 1989. W wykonywaniu zadań w ubiegłym roku pracę archiwistów kaliskich wspomagało 7 wolontariuszy.
W dalszej części zebrania kierownicy Oddziałów oraz pracownik nadzoru archiwalnego przedstawili plany pracy swoich komórek na 2014 r. Najważniejszymi zadaniami zaplanowanymi na ten rok będzie: przejęcie ok. 4 tys. j.a., uporządkowanie i zewidencjonowanie darów, finalizacja prac nad uporządkowaniem kartoteki mieszkańców Kalisza, opracowanie ok. 5 tys. j.a. sądów, indeksowanie akt metrykalnych, w tym Akt stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej w Dobrzecu, przygotowanie wystaw on-line i wystaw plenerowych nt. odbudowy Kalisza po 1914 r. oraz 25. rocznicy przemian ustrojowych w Polsce, przeprowadzenie konkursu "Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego", realizacja projektu "Moje archiwum rodzinne", przygotowanie 2 publikacji, przeprowadzenie 55 kontroli ogólnych, ok. 40 kontroli problemowych, wydanie ok. 200 zgód na brakowanie, zatwierdzenie ok. 250 przepisów kancelaryjno-archiwalnych.
Na zakończenie zebrania dyrektor APK podziękowała wszystkim pracownikom za zaangażowanie w wykonywanie zadań w ubiegłym roku.