10 grudnia 2013 r. w siedzibie Archiwum miały miejsce VI Kaliskie Spotkania Archiwalne, których organizatorem jest Archiwum Państwowe w Kaliszu i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu. Zebranie odbyło się w scenerii wystawy poświęconej powstaniu styczniowemu pt. Mors sola victris, gloria victis, zrealizowaną przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie.
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem dyrektor Archiwum dr Grażyny Schlender, która wprowadziła zebranych gości w tematykę spotkania. Kaliskie Spotkania Archiwalne do tej pory zajmowały się zagadnieniami archiwalnymi i prelegentami byli pracownicy Archiwum. Dzisiaj po raz pierwszy osoby z zewnątrz zostały wprowadzone na salony archiwalne. Jest to pierwsze z cyklu spotkań z rodzinnymi archiwistami. Pani dyrektor powitała dzisiejszych prelegentów Eugeniusza Bałamącka i Marka Tuszyńskiego laureatów ogólnopolskiego konkursu zorganizowanego przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych pod hasłem "Zostań rodzinnym archiwistą" w ramach akcji Programu I Polskiego Radia i archiwów państwowych. Konkurs trwał od czerwca do września 2013 r. i wzbudził szerokie zainteresowanie w społeczeństwie, czego dowodem jest blisko 100 prac, które wpłynęły do organizatorów.
Dyrektor Archiwum mile powitała również pozostałych gości, w tym przedstawicieli rodu Bałamącków, darczyńców, genealogów, archiwistów zakładowych skupionych w SAP Oddział Kalisz. Złożyła serdeczne podziękowania p. Jerzemu Dembnemu, który w dniu dzisiejszym podarował kaliskiemu archiwum unikatowe dzieło Dziennik Urzędowy Województwa Kaliskiego z 1824 r., który może okazać się jedynym egzemplarzem w Kaliszu. Dr Grażyna Schlender przybliżyła zebranym sylwetki dzisiejszych prelegentów. Eugeniusz Bałamącek urodził się w 1947 r., technik leśnik, obecnie emeryt, pasjonat, który wpadł na pomysł stworzenia archiwum rodzinnego. Marek Tuszyński urodził się w 1951 r., jedyny syn Kazimiery, córki Sylwestra Bałamącka, mistrz w zawodzie fotografii, współwłaściciel drukarni. Obaj panowie są w ósmym pokoleniu Bałamącków. Drzewem genealogicznym zaczęli zajmować się niespełna rok temu, a mają już takie osiągnięcia.
Dyrektor kaliskiej placówki przybliżyła temat archiwów rodzinnych tak wszechobecny w mediach. W dniach 13-14 marca br. odbyła się konferencja ogólnopolska w Warszawie pt. Archiwa i kolekcje prywatne - dziedzictwo archiwalne, dziedzictwo kultury. Organizatorami byli Dyrektor Naczelny Archiwów Państwowych prof. dr hab. Władysław Stępniak i Dyrektor Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie dr Hanna Krajewska przy udziale Polskiego Towarzystwa Archiwalnego. Wtedy to prof. W. Stępniak zaapelował aby tworzyć archiwa rodzinne. Zwrócił się również do archiwistów państwowych jako specjalistów aby wspierali kolekcjonerów pamiątek rodzinnych. Następnym krokiem było ogłoszenie konkursu ogólnopolskiego pt. "Zostań rodzinnym archiwistą". Na antenie "Jedynki" co tydzień były pogadanki, rozmowy z archiwistami, którzy zachęcali słuchaczy do tworzenia archiwów rodzinnych, do szukania swoich przodków. Efektem tego wszystkiego jest dzisiejsze spotkanie z laureatami konkursu. Jak podkreśliła dyrektor kaliskiego archiwum jest to pierwsze tego rodzaju spotkanie.
Następnie dr Grażyna Schlender oddała głos dzisiejszym bohaterom, którzy będą mówić na temat "Moje rodzinne archiwum". Eugeniusz Bałamącek powitał zebranych gości i podziękował za zaproszenie do archiwum. Swoje wystąpienie zaczął od przedstawienia pomysłu na stworzenie drzewa genealogicznego rodziny. Pierwszym krokiem było sporządzenie przez siostrę Eugeniusza Bałamącka drzewa genealogicznego w prostej linii dla swojego syna. I na tej podstawie przy którymś rodzinnym spotkaniu postanowiono poszerzyć to drzewo i poszukać dalszych powiązań rodzinnych. Zawiązała się pięcioosobowa grupa, która postanowiła się tym zająć. Zorganizowano 13 lipca br. I Zjazd Rodu Bałamącków i Potomków, który zgromadził nie tylko członków rodu ale także zaproszonych gości m.in. księdza i sołtysa. Zjazd odbył się w rodzinnej wsi Garki, gdzie przez długi okres mieszkał dziadek prelegentów. Przygotowany został program uroczystości, m.in. uczestniczono w mszy w miejscowym kościele, wręczono kwiaty seniorom rodu, zrobiono pamiątkowe zdjęcie. W zjeździe uczestniczyło 130 osób. Opracowana została przez Eugeniusza Bałamącka i Marka Tuszyńskiego publikacja pt. Ród Bałamącków i potomkowie 1757-2013. Prelegenci przedstawili pokrótce sylwetki swoich przodków oraz ciekawostki, na które natknęli się podczas swoich poszukiwań. Osoby o nazwisku Bałamącek to jest w Polsce tylko jedna rodzina. Franciszek Bałamącek został wcielony do armii i wysłany do kolonii niemieckiej w Afryce skąd przywiózł strusie jajo, które do tej pory znajduje się w posiadaniu rodziny. Sylwester Bałamącek skończył Szkołę Podoficerską 25 Pułku Artylerii Lekkiej w Kaliszu. Opowieści gości wzbogacone zostały prezentacją zdjęć m.in. z pobytu Franciszka Bałamącka w Afryce oraz dokumentów znajdujących się w rodzinnym archiwum m.in. pamiętnika z podróży po Europie, świadectw szkolnych, książeczki wojskowej, sztambuchu. Najstarsze zdjęcie znajdujące się w kolekcji rodzinnej przedstawia Szczepana Bałamącka. Podzielili się z zebranymi gośćmi metodami wyszukiwania dokumentów i informacji o członkach rodziny. Poszukiwania swoje przeprowadzali w Aktach stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Odolanów, Aktach stanu cywilnego Parafii Rzymskokatolickiej Kotłów czy na portalu szukajwarchiwach. W trakcie spotkania laureaci odczytali pismo Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych prof. Władysława Stępniaka skierowane na ich ręce, w którym to Naczelny Dyrektor złożył im serdeczne podziękowania za zgłoszenie ich rodzinnego archiwum do akcji "Zostań rodzinnym archiwistą" i wyraził nadzieje, ze materiały z rodzinnego archiwum laureatów będą mogły być zaprezentowane w publikacji przybliżającej ideę i znaczenie archiwów rodzinnych. Przekazał również nagrody rzeczowe w postaci wydawnictw: "Pamięć państw i narodów. Lista światowa Programu UNESCO Pamięć Świata" oraz "Wstęp do historii identyfikacji i kolekcjonerstwa wczesnych fotograficznych kartek pocztowych".
Dr Grażyna Schlender podziękowała gościom za wyjątkowe, rodzinne i spontaniczne spotkanie, jakiego jeszcze w archiwum nie było. Jak podkreśliła dyrektor APK jest to premierowe spotkanie, które zapoczątkuje cykl spotkań pod hasłem "Moje rodzinne archiwum". Przekazała również informacje o uruchomieniu punktu konsultacyjnego dla archiwistów rodzinnych, gdzie będzie można uzyskać wszelką pomoc dotyczącą tworzenia archiwum rodzinnego. Osobą wytypowaną z ramienia archiwum jest Krystyna Bęcka - osoba zajmująca się na co dzień poszukiwaniami genealogicznymi. Informacje udzielane będą telefonicznie, mailowo lub osobiście w siedzibie archiwum. Dyrektor APK gorąco zachęciła do skorzystania z naszej nowej oferty. Informacje o punkcie konsultacyjnym znajdują się na naszej stronie w zakładce Archiwa rodzinne.
Na zakończenie zebrania dyrektor Archiwum dr Grażyna Schlender złożyła wszystkim uczestnikom spotkania życzenia z okazji zbliżających się Świat Bożego Narodzenia.
Publikacja pt. Ród Bałamącków i potomkowie 1757-2013 autorstwa Eugeniusza Bałamącka i Marka Tuszyńskiego nie jest dostępna w księgarniach. W sprawie jej zakupu należy zwrócić się do autorów, nr tel. 606 898 624.