18 października 2013 r. w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza uroczyście zainaugurowano nowy Rok Kulturalny 2013/2014. Tradycją już stało się wręczenie przy tej okazji nagród i wyróżnień Prezydenta Miasta Kalisza za osiągnięcia na polu kulturalnym w minionym roku. Tym razem ogółem wpłynęło 77 rekomendacji dla 69 kandydatów (65 indywidualnych i 4 zbiorowe).
Z rekomendacji Dyrektora Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyny Schlender, w kategorii "Ochrona zabytków i zachowanie dziedzictwa kulturalnego" nagrodę z rąk Prezydenta Miasta Kalisza dr. inż. Janusza Pęcherza, odebrał Grzegorz Waliś kierownik Oddziału I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych APK. Laureata doceniono m. in. za realizację wystaw on-line pt. Wzorowa wieś Lisków i jej twórca; Internowanie legionistów w obozie jenieckim w Szczypiornie w 1917 r.; Powstanie styczniowe na Ziemi Kaliskiej; wygłoszenie wykładu w ramach Kaliskich Spotkań Archiwalnych pt. Internowanie legionistów w obozie jenieckim w Szczypiornie w 1917 r. Z jego inicjatywy Archiwum Państwowe w Kaliszu przejęło materiały Kaliskiego Klubu Sportowego Włókniarz oraz Kaliskiego Klubu Sportowego Hellena. Dzięki Grzegorzowi Walisiowi kaliskie Archiwum Państwowe wzbogaciło się i wciąż wzbogaca o nowe dary w postaci dokumentów, fotografii i prasy. Laureat koordynuje również prace związane z digitalizacją materiałów archiwalnych, dostępnych w części na portalu internetowym www.szukajwarchiwach.pl.
Jest on autorem i współautorem wielu artykułów prasowych i publikacji wydanych przez APK, m. in. Źródła do dziejów Powstania Wielkopolskiego w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu; Archiwum Państwowe w Kaliszu. Informator o zasobie archiwalnym; opracowania pt. Charakterystyka zasobu Archiwum Państwowego w Kaliszu zawartego w wydawnictwie Calisiana rozproszone. Źródła do dziejów Kalisza w polskich zasobach archiwalnych. Opracował również kilka biogramów osób związanych z Kaliszem w III tomie Słownika biograficznego Wielkopolski południowo – wschodniej. Obecnie pracuje na publikacją Materiały źródłowe do dziejów powstania styczniowego w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu.