27 czerwca 2013 r. odbyło się czwarte spotkanie z cyklu "Kaliskich Spotkań Archiwalnych" organizowanych przez Archiwum Państwowe w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu. Pośród gości znaleźli się Pani Eugenia Mrozińska z Kaliskiego Towarzystwa Genealogicznego "Kalisia", Pani Elżbieta Stadtmüller Prezes Stowarzyszenia im. H. Sutarzewicz w Kaliszu, Pani Monika Sobczak-Waliś reprezentująca Miejską Bibliotekę Publiczną im. A. Asnyka w Kaliszu, zaproszeni archiwiści zakładowi, członkowie SAP oraz pracownicy Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Tematem spotkania były "Główne zagrożenia dla materiałów archiwalnych - charakterystyka zniszczeń, profilaktyka i konserwacja na przykładzie Archiwum Państwowego w Kaliszu". Prelekcję przygotowała Pani Aneta Burchard piastująca stanowisko dokumentalisty w Oddziale I Gromadzenia i Ewidencji Materiałów Archiwalnych w APK.
Pani dr Grażyna Schlender przedstawiła pokrótce prelegentkę. Pani Aneta Burchard w Archiwum Państwowym w Kaliszu pracuje od 17 lat. Od początku swojej przygody archiwalnej związała się z konserwacją, przeszła szereg szkoleń m. in. w Centralnym Laboratorium Konserwacji Archiwaliów w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie pod okiem wybitnych specjalistów, jest osobą wysoce kompetentną w swojej dziedzinie. Pani Dyrektor nakreśliła zakres merytoryczny spotkania: głównym jego celem jest przedstawienie podstawowych zasad profilaktyki i konserwacji właściwej dokumentów archiwalnych.
Pani Aneta Burchard w pierwszej części spotkania skupiła się na teorii. Przedstawiła fachową literaturę tematu, gdzie chętni mogą zgłębić wiedzę na temat konserwacji. Sama prelekcja w dużej mierze została przygotowana w oparciu o "Atlas zniszczeń dokumentów archiwalnych" wydany przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych. Z pomocą prezentacji multimedialnej omówiono główne zagrożenia dla materiałów archiwalnych - naturę samego materiału, środowisko i sposób traktowania, katastrofy naturalne i spowodowane przez człowieka. Szczególną uwagę zwrócono na program "Kwaśny papier", który realizowany od 2000 r. bada skalę zagrożeń zjawiskiem kwaśnego odczynu pH oraz określa potrzeby archiwów w dziedzinie konserwacji masowej i odkwaszania dokumentów archiwalnych. W dalszej części omówiono rodzaje i właściwości atramentów, które w zależności od właściwości mogą powodować chociażby tzw. wżery atramentowe. Druga prezentacja multimedialna obrazowała podstawowe rodzaje zniszczeń materiałów archiwalnych: zniszczenia chemiczne, mechaniczne, spowodowane plaga insektów, gryzoni, wilgoć. Część fotografii pochodziła z "Atlasu zniszczeń dokumentów archiwalnych", reszta przedstawiała księgi i dokumenty z zasobu APK. Duże zainteresowanie wzbudziło zaprezentowanie kolejnych etapów zabiegów profilaktycznych i konserwatorskich na przykładzie kart meldunkowych miasta Kalisza oraz ksiąg USC Jaraczewo.
Prawdziwą gratką był pokaz w pracowni konserwatorskiej kaliskiego archiwum. Zgromadzeni dowiedzieli się, że żelazko jest przydatne nie tylko w pracach domowych, czym jest stół niskociśnieniowy, w jaki sposób pracę ułatwia stół podświetleniowy i w jaki sposób zszywa się akta na zszywadle. Wszyscy z uwagą śledzili mechaniczny sposób uzupełniania ubytków w dokumentach masą papierową. Pojawiły się pytania dlaczego masa papierowa osadza się właśnie w miejscu ubytku i jak to się dzieje, że akta można z powodzeniem kąpać w wodzie z mydłem. Na koniec spotkania wszyscy złożyli podziękowania prelegentce za profesjonalne i nietuzinkowe przygotowanie.
Dalsze rozmowy przebiegły w kuluarach przy kawie i odrobinie słodyczy.