11 czerwca 2013 r. w sali recepcyjnej kaliskiego ratusza odbyło się podsumowanie konkursu Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Głównym organizatorem konkursu jest Archiwum Państwowe w Kaliszu, współorganizatorami zaś Urząd Miejski w Kaliszu i Starostwo Powiatowe w Kaliszu. Pośród zaproszonych gości znaleźli się m. in. Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz Wicedyrektor Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu Grzegorz Sapiński, Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Adela Przybył, Naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Marzena Ścisła, pełniący rolę prelegenta dr Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemyslu w Opatówku, reprezentujący Starostę Kaliskiego Michał Kraszkiewicz, radny Dariusz Witoń, przedstawiciele firmy Runotex - Tkalnia - Dyrektor ds. Produkcji Seweryn Kapała i pełnomocnik ds. public relations Ewelina Janicka, przedstawiciel Fabryki Firanek i Koronek "Haft" Jarosław Wilner. Jak zwykle salę recepcyjną kaliskiego ratusza wypełnili po brzegi uczestnicy konkursu - dzieci i młodzież ze szkół regionu kaliskiego.
Spotkanie tradycyjnie już otworzyła dr Grażyna Schlender dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu. W swoim wystąpieniu nawiązała do zbliżającego się w przyszłym roku jubileuszu 20-lecia konkursu. Od samego początku jego organizacji można było liczyć na przychylność władz miasta, ludzi związanych z szeroko pojętą działalnością kulturalną. Z biegiem lat konkurs zmienił nieco formułę, w tej chwili kluczem do zwycięstwa są źródła i to one powinny odegrać największą rolę przy opracowywaniu tematów. Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz podziękował wszystkim uczniom za tak liczne uczestnictwo, podkreślając równocześnie ogromne zaangażowanie nauczycieli wykonujących wiele pracy o charakterze społecznym. Zwrócił uwagę na fakt, że uroczystość podsumowania konkursu zbiegła się dokładnie ze Świętem Miasta Kalisza. Pan Prezydent życzył wszystkim zebranym, by w kolejnej, jubileuszowej edycji konkursu odnieśli co najmniej takie same sukcesy jak w tegorocznej. Ze względu na charakter pytań konkursowych o tegoroczną prelekcję organizatorzy poprosili dr. Jarosława Dolata, kustosza dyplomowanego z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Pan dr Jarosław Dolat jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, tematem jego pracy doktorskiej był przemysł w Kaliszu okresu międzywojennego. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Kaliszu oraz Polskiego Komitetu Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego. Dr Dolat rozpoczął swoje wystąpienie od omówienia ogólnego tła gospodarczego ziem polskich początku XIX w. Czynnikiem napędzającym rozwój przemysłu był człowiek posiadający kapitał. Na ziemie polskie inwestorzy przybywali głównie z Zachodu. Chcieli oni jednak mieć pewność, zabezpieczenie swojej działalności. Stąd też wiele źródeł do dziejów kaliskiego przemysłu można znaleźć chociażby w księgach notarialnych, czy dokumentach bankowych. Można tam znaleźć bardzo ciekawe informacje o pierwszych przemysłowcach, gdyż starając się np. o kredyt w banku często musieli oni okazać dokumenty dotyczące ich stanu rodzinnego. Zachowały się również typowe dokumenty wytwarzane przez same fabryki. Najstarsze źródła można znaleźć w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, dalej należy kierować się do poszczególnych archiwów państwowych. Dokumenty te często są rozproszone, co z jednej strony utrudnia poszukiwania, ale z drugiej strony sprawia, że w razie jakiegoś nieszczęścia np. pożaru, część akt zostanie nienaruszona. Młodzi badacze przemysłu powinni także korzystać ze źródeł materialnych - zachowanych starych maszyn, budynków dawnych fabryk. Uczniowie na koniec zostali zachęceni jeszcze raz do analizy dokumentów, szczególnie tych zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Kaliszu.
Wszyscy zebrali oczekiwali na najważniejszą chwilę spotkania - odczytanie wyników konkursu.
Protokół z posiedzenia Jury przedstawiła sekretarz Anna Bestian-Zając. W tym roku zmagano się z następującymi zagadnieniami:
- Kaliskie wafle i andruty są najlepsze w Polsce - a zaczęło się od Mystkowskiego...
- Prezydent Stanisław Wojciechowski - Kaliszanin w wielkiej polityce
- Kaliskie Spotkania Teatralne jako przedsięwzięcie kulturalne na skalę ogólnopolską
- Chopin najlepiej brzmiał na "naszych" fortepianach i pianinach
- "Kręć się kręć wrzeciono...", czyli o tradycjach kaliskiego włókiennictwa
Prace były oceniane przez Jury w składzie:
- dr Grażyna Schlender - przewodnicząca, dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu
- Anna Woźniak - członek reprezentujący Urząd Miejski
- Michał Kraszkiewicz - członek reprezentujący Starostwo Powiatowe w Kaliszu
- Edyta Pietrzak - członek reprezentujący Archiwum Państwowe w Kaliszu
- Anna Bestian-Zając - sekretarz, archiwista Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono 62 prace, sporządzone przez 131 uczniów. Ze szkół podstawowych zgłoszono 13 prac, z gimnazjów 20, ze szkół ponadgimnazjalnych 29.
Jury najwyżej oceniło prace charakteryzujące się różnorodnością źródeł i formy wykonania. Obok profesjonalnie przygotowanych prac w oparciu o archiwalia, fotografie, fachową literaturę zdarzały się także takie, w których jedynym źródłem wiedzy był internet.
Na konkurs wpłynęły prace o różnorodnej formie - Jury oceniało opracowania pisemne, albumy, plakaty, grafiki, filmy, prezentacje multimedialne, audycje radiowe. Przeważającą część stanowiły prace tradycyjne. Największym powodzeniem cieszył się temat kaliskich fortepianów i pianin - opracowano go 47 razy, 45 razy opisano kaliskie wafle i andruty, 35 razy osobę Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, 34 razy Kaliskie Spotkania Teatralne i tylko 18 prac dotyczyło tradycji kaliskiego włókiennictwa. Po wnikliwej analizie wszystkich prac Jury postanowiło przyznać 3 Nagrody Prezydenta (po jednej dla każdej kategorii), 3 Nagrody Starosty Kaliskiego (także po jednej dla każdej z kategorii), 6 nagród w kategorii szkół ponadgimnazjalnych, 3 nagrody w kategorii gimnazjów, 1 nagrodę w kategorii szkół podstawowych.
W kategorii szkół ponadgimnazjalnych Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymali:
Agnieszka Kasprzak, Justyna Nowak, Anita Zybała z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu,
opiekun: Izabella Galuba-Bryja.
Nagrodę wręczył Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz
Oddano dużą makietę - miniaturę fabryki pianin i fortepianów "Calisia". Makietę wykonano z dbałością o detale. Do tego dołączono album z opracowaniem na temat fabryki na pięknym, dekoracyjnym papierze. Wykonano solidną bibliografię zawierającą również archiwalia. Na temat KST złożono płytę. Odnośnie wafli i andrutów przygotowano audycję radiową na płycie CD. Zarejestrowano tam konkurs dla słuchaczy. Praca przygotowana profesjonalnie, przy okazji audycji przekazano wiedzę merytoryczną. Całość zawiera bardzo bogatą bibliografię.
W kategorii gimnazjów Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymały:
Weronika Pawlik, Magdalena Zimna z Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu, opiekun: Wioletta Janiszewska
Nagrodę wręczył Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz
Drewniany, czarny fortepian, a w nim opracowanie pisemne, wielostronicowe.
Temat Wojciechowskiego to bardzo dokładny, wyczerpujący biogram z samodzielnie wykonanym portretem Prezydenta, opisano także jego wizyty w Kaliszu. Odnośnie andrutów sporządzono opracowanie, w którym zawarto ich historię, przepis oraz archiwalia dotyczące Mystkowskiego. Oddano także płytę CD przedstawiającą w formie prezentacji KST. Opisano historię teatru, podano zdjęcia z KST, wypisano nagrody, scharakteryzowano tegoroczną edycję festiwalu. Praca bardzo solidna, wymagała wielkiego wkładu i zaangażowania.
W kategorii szkół podstawowych Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza otrzymał:
Aleksander Bartosik ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał
Nagrodę wręczył Prezydent Miasta Kalisza dr inż. Janusz Pęcherz
Ze skrawków materiału uszyto album. Na każdej karcie naszyto kieszonkę, w której znajduje się tekst. Całość pięknie udekorowano aplikacjami z materiału. Przygotowano też plakat o andrutach. Na dużym kole naklejono w mniejszych okręgach informacje tekstowe. Wykonano też atrapę fortepianu, gdzie w środku ulokowano kartki z tekstem. Praca ma duże walory plastyczne, zawiera różnorakie formy wykonania, merytorycznie też jest bardzo dobra.
Nagrodę Starosty Kaliskiego w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymały:
Violetta Ściesiek, Aleksandra Pietrowska z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Tomasz Jeziorski
Nagrodę wręczył w imieniu Starosty Kaliskiego Pan Michał Kraszkiewicz
Płyta CD w samodzielnie wykonanej i ozdobionej kopercie. Temat andrutów opracowano poprzez nakręcenie filmu i przeprowadzenie wywiadu przed kamerą z Panią Urszulą Cichą-Kinowską, która zajmuje się wypiekiem. Temat pianin to także film, w którym Fryderyk Chopin przenosi się w czasie i spaceruje po nieczynnej dziś fabryce "Calisii". Lektor w tym czasie czyta informacje o dziejach tworzenia pianin i fortepianów w Kaliszu. Film zrealizowany ciekawie, momentami nostalgiczny. Na temat teatru także nakręcono film. Zawiera on wywiad z aktorem Szymonem Mysłakowskim, dwukrotnym laureatem KST oraz ankietę uliczną na temat KST. Praca zawiera bibliografię. Ogólnie praca wymagała dużego zaangażowania, przemyślenia, wyobraźni.
Nagrodę Starosty Kaliskiego w kategorii gimnazjów otrzymały:
Weronika Gołembka, Monika Frydrychowicz, Bardis Hassan z Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu, opiekun: Wioletta Janiszewska
Nagrodę wręczył w imieniu Starosty Kaliskiego Pan Michał Kraszkiewicz
Narysowano dużego, papierowego kucharza trzymającego w rękach przepis na andruty. Z tyłu znajduje się opracowanie pisemne w kształcie fortepianu, w nim m. in. przedstawiono modele produkowane w fabryce "Calisia". Przygotowano także płytę CD z prezentacją multimedialną na temat KST, gdzie opisano dzieje teatru i festiwalu, opisano zdobywane nagrody. Autorki umotywowały także swój wybór tematów.
Nagrodę Starosty Kaliskiego w kategorii szkół podstawowych otrzymały:
Julia Bartczak, Joanna Liszkowska, Alicja Nowacka ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał
Nagrodę wręczył w imieniu Starosty Kaliskiego Pan Michał Kraszkiewicz
Na temat włókiennictwa przygotowano plakat na płótnie, do niego przyklejono kartki z informacjami na temat Haftu, Wistilu, Runotexu, Polo. O Prezydencie Wojciechowskim opowiada prezentacja multimedialna. Opisano rodzinę Prezydenta, koleje kariery politycznej. W bardzo ciekawy sposób zaprezentowano andruty. Autorki zbudowały makietę zakładu wyrabiającego andruty. W środku z plasteliny wykonano ludzi przy kolejnych etapach produkcji.
Nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymały:
Paulina Cieślewicz, Sandra Stawska, Kinga Bęcka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja
Nagroda ufundowana przez Fabrykę Firanek i Koronek "Haft" S.A.
Nagrodę wręczył Pan Jarosław Wilner
Temat tradycji włókienniczych opracowano w formie filmu na płycie CD. Jest to program telewizyjny na wzór "Rozmów w toku". Uczniowie popisali się świetną grą aktorską oraz umiejętnym przekazaniem wiedzy merytorycznej. Program zawiera elementy filmu reklamowego firmy "Haft". Do płyty dołączono opracowanie pisemne pt. "Wyroby kaliskiego przemysłu włókienniczego" oraz wieszak z firanami, który był jednocześnie eksponatem filmowym. Temat wafli i andrutów poruszono w prezentacji multimedialnej na płycie CD. Zawarto tam elementy komiksu, wklejono informację z programu "Dzień Dobry TVN" na temat kaliskich andrutów, do tego dołączono opracowanie pisemne. Temat pianin i fortepianów opracowano już tradycyjnie. Tekst wpisano ręcznie, na końcu zebrano zdjęcia w foliowych koszulkach. Skupiono się głównie na fabryce Fibigera. Włożono ogromny trud w pracę, widać tu różnorodność formy i zaangażowanie.
Katarzyna Waliszewska, Justyna Miller, Aleksandra Raszewska z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Tomasz Jeziorski
Nagroda ufundowana przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu
Nagrodę wręczył Pan Leszek Tomczak
Wykonano album w twardej oprawie, który zawiera poprawne opracowanie na temat andrutów, Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego oraz pianin i fortepianów. Na osobnej płycie w zalakowanej kopercie zawarto zdjęcia archiwaliów. Autorki popisały się bardzo bogatą bibliografią. Niewątpliwie włożyły dużo pracy w swoje opracowania.
Karolina Juszczak, Sara Olejniczak, Elżbieta Woźniak z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja
Nagroda ufundowana przez Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu.
Nagrodę wręczyła Pani Marzena Ścisła
Opracowanie na temat wafli i andrutów zawarto w formie pisemnej odręcznej, w andrucie wykonanym z zapałek. Praca zawiera zdjęcia z MOZK. Temat pianin i fortepianów to miniatura fortepianu, a w nim opracowanie tradycyjnie. Tekst wpisano odręcznie, bardzo starannym pismem. Podano bibliografię i źródła pochodzenia fotografii. Na temat Wojciechowskiego wykonano rzetelną i bogatą pracę na papierze stylizowanym na stary. Całość wymagała dużego wkładu pracy pod względem plastycznym i merytorycznym.
Joanna Jezierska z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja
Nagroda ufundowana przez Stowarzyszenie im. H. Sutarzewicz w Kaliszu
Nagrodę wręczyła Pani Elżbieta Stadtmüller
Praca w formie akt sądowych, gdzie w roli oskarżonych występują: Tadeusz Kubalski (KST), Stanisław Wojciechowski, i Gustaw Arnold Fibiger (fortepiany i pianina). Informacje merytoryczne przedstawiono jako dowody rzeczowe do sprawy sądowej. Dołączono płytę CD z filmem - programem TV pt. "Matura i kultura" - jest to rodzaj sondy wśród maturzystów na temat KST, andrutów i wafli oraz Prezydenta Wojciechowskiego. Praca bardzo ciekawa pod względem formy, niestety brak bibliografii.
Monika Galas, Justyna Kaczmarek, Marcin Langner z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, opiekun: Izabella Galuba-Bryja
Nagroda ufundowana przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Nagrodę wręczył Pan Grzegorz Sapiński
Wykonano makietę sceny teatralnej wraz z miejscami na widowni podczas KST. Całość obszyto dekoracyjnym materiałem, na środku sceny ulokowano karteczki z informacjami na temat KST. Praca bardzo czysta, ładna, robi wrażenie. Na temat Prezydenta Wojciechowskiego wykonano tradycyjne opracowanie obszyte materiałem, zapisane na guzik. Tekst wpisano ręcznie, wyjątkowo starannnie, przy czym cytaty wyróżniono innym kolorem. Podano bibliografię, pochodzenie zdjęć. Praca bardzo solidna.
Na temat pianin i fortepianów wykonano kartonowe pudełko oklejone obrazkami pianin i fabryki. W nim znajdują się małe karteczki z informacjami.
Marika Guźniczak, Joanna Mierzwińska, Weronika Rafalak z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Tomasz Jeziorski
Nagroda ufundowana przez Runotex - Tkalnia Spółka z o.o.
Nagrodę wręczyli Pan Seweryn Kapała i Pani Ewelina Janicka
Album zapisany pismem odręcznym, oprawiony w deskę z wyrytym trębaczem kaliskim. Temat Wojciechowskiego zawiera biografię, opisaną działalność polityczną, ciekawe fotografie. Temat włókiennictwa zawiera bardzo ciekawe archiwalia, bardzo ładnie opracowano dzieje firmy Runotex oraz współczesne losy tej firmy. Andruty opisano przez pryzmat wielokulturowości miasta, zawarto przepis i opisano początki produkcji.
Nagrody w kategorii gimnazjów otrzymali:
Izabella Dziadek, Weronika Musiał z Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu, opiekun: Tadeusz Skarżyński
Nagroda ufundowana przez Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu
Nagrodę wręczyła Pani Marzena Ścisła
Autorki zrobiły album o Mystkowskim, tekst napisany z polotem, świetnie się czyta, do tego wykonały z ogromnym pietyzmem makietę fabryki "Kaliszanka" z wafelków. Na temat pianin i fortepianów zwykły wydruk komputerowy, treść poprawna. Na temat KST opracowano listę wszystkich dotychczasowych edycji festiwali, przyniesiono również plakat teatralny oprawiony w szklaną antyramę.
Piotr Antczak, Piotr Perskawiec z Zespołu Szkół w Rajsku, opiekun: Anna Zimna
Nagroda ufundowana przez Runotex - Tkalnia Spółka z o.o.
Nagrodę wręczyli Pan Seweryn Kapała i Pani Ewelina Janicka
Praca tradycyjna, w sztywnej oprawie, na kredowym papierze. Opracowano tematy: fortepiany i pianina - przedstawiono firmy Fibigera, Hintza, bibliografia zawiera także archiwalia; włókiennictwo - opracowano dzieje Runotexu, Haftu, Wistilu Praca zawiera zdjęcia z lat 70. XX w. Wafle i andruty - opracowanie zawiera historię firmy "Kaliszanka", przepis na andruty. Całość robi bardzo pozytywne wrażenie, informacje są rzetelne, praca solidna.
Kamila Sufleta ze Świetlicy Środowiskowej "Wyspa" w Stawiszynie, opiekun: Marta Gołembiewska
Nagroda ufundowana przez Fabrykę Koronek i Firanek "Haft"
Nagrodę wręczył Pan Jarosław Wilner
Na temat włókiennictwa wykonano album ze skrawków materiału z ponaszywanymi kwiatami i innymi dekoracjami. Tekst drukowany na papierze przyklejono do materiału. Korzystano z wystaw on-line APK. Na temat KST wykonano składany na 3 części plakat, na którym wypisano teatry biorące udział w przedstawieniach, historię teatru i KST. Wykonano też model fortepianu.
Nagrodę w kategorii szkół podstawowych otrzymała:
Zuzanna Jarentowska ze Szkoły Podstawowej Nr 14 w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał
Nagroda ufundowana przez Archiwum Państwowe w Kaliszu
Nagrodę wręczyła dr Grażyna Schlender
Opracowanie pisemne na temat KST oraz plakat pt. "Dekada w plakatach", gdzie opisano ostatnie 10 edycji festiwalu. Temat andrutów i wafli przygotowano w postaci jednodniówki, gdzie przedstawiono m. in. Panią Jadwigę Pracowitą, zajmującą się handlem andrutami. Przygotowano płytę CD z prezentacją multimedialną na temat włókiennictwa - autorka opisuje tegoroczną, niedawną wizytę Josepha Komem z Izraela w Kaliszu.
Oprócz nagród Prezydenta Miasta Kalisza, nagród Starosty Kaliskiego i nagród fundowanych przez różne instytucje Jury postanowiło przyznać wyróżnienia pracom wykonanym właściwie pod względem merytorycznym, ciekawym, przyciągającym oko atrakcyjną formą wykonania.
Wyróżnienia w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymały:
Wyróżnienie specjalne ze względu na charakter pracy: Ewelina Glapa, Dominika Krzywda, Katarzyna Zabawa z III Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Anna Marciniak
Wyróżnienie ufundowane przez Runotex - Tkalnia Spółka z o.o. wręczyli Pan Seweryn Kapała i Pani Ewelina Janicka
Wyróżnienia równorzędne:
- Daria Nowak z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Tomasz Jeziorski
- Klaudia Sośnicka, Aleksandra Kłobut z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Tomasz Jeziorski
- Katarzyna Michalak, Anna Michalak z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Tomasz Jeziorski
- Anna Grzelak, Małgorzata Gąsior, Maria Ignaszak z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun Tomasz Jeziorski/li>
- Julita Skowron, Patrycja Kaczmarek, Angelika Kałach z II Liceum Ogólnokształcącego w Kaliszu, opiekun: Tomasz Jeziorski
Wyróżnienia w kategorii gimnazjów otrzymały:
- Nikola Różewicz z Niepublicznego Gimnazjum KSO "Edukator" w Kaliszu, opiekun: Joanna Musiał
- Angelika Świerek z Zespołu Szkół w Rajsku, opiekun: Anna Zimna
- Natalia Antczak, Nikoletta Nowak, Aleksandra Strojwąs z Zespołu Szkół w Rajsku, opiekun: Anna Zimna
- Klaudia Suchecka z Gimnazjum Nr 7 w Kaliszu, opiekun: Wioletta Janiszewska
- Aleksandra Janiak, Daria Sołtysiak, Adrianna Sieroń z Gimnazjum Nr 4 w Kaliszu, opiekun: Alicja Tomczyk
Wyróżnienia w kategorii szkół podstawowych otrzymały:
- Wyróżnienie specjalne ze względu na charakter pracy: Julia Stachowiak ze Szkoły Podstawowej Nr 16 w Kaliszu, opiekun: Ewa Bezener
Wyróżnienie ufundowane przez Fabrykę Koronek i Firanek "Haft" wręczył Pan Jarosław Wilner - Wyróżnienie: Natalia Szymczak, Gabriela Wcisła, Kinga Nowak ze Szkoły Podstawowej Nr 23 w Kaliszu
Wyróżnienia zostały ufundowane przez Runotex - Tkalnia Spółka z o.o., Fabrykę Koronek i Firanek Haft, Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki UM w Kaliszu, Archiwum Państwowe w Kaliszu. Pozostali uczestnicy otrzymali pisemne podziękowania za udział w konkursie. Osobne dyplomy, słowa uznania wraz z upominkiem książkowym oraz wyrobami firmy "Haft" skierowano do nauczycieli, opiekunów i dyrektorów szkół zgłaszających uczestników.
Na koniec spotkania głos zabrała jeszcze przewodnicząca Jury dr Grażyna Schlender podając zebranym gotową receptę na sukces w przyszłorocznej, jubileuszowej edycji konkursu - zachęciła do poznawania niezliczonej ilości i rodzaju źródeł historycznych, gdyż to robi na Jury najważniejsze wrażenie. Nie da się osiągnąć sukcesu bez wizyty w Archiwum Państwowym w Kaliszu - miły personel pracowni naukowej zawsze chętnie pomoże, doradzi młodym naukowcom. Żegnając się Pani Dyrektor APK wyraziła nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w co najmniej tak samo licznym gronie entuzjastów konkursu. Na pożegnanie wszyscy goście otrzymali numery ostatniego czasopisma Kalisia Nowa i rozeszli się do domów w miłych nastrojach, zwłaszcza, że zza okien sali recepcyjnej akurat wyjrzało Słońce.