W dniach 11-27 marca, w ramach II Marcowego Maratonu Archiwalnego, odbyły się lekcje archiwalne pt. Lew, czarownice i stara skrzynia dla dzieci i młodzieży połączone ze zwiedzaniem Archiwum. Do kaliskiej placówki przybyło 6 grup, łącznie 145 uczniów z kaliskich szkół. Zajęcia prowadziły Maria Doktór i Edyta Pietrzak Spotkania były przygotowane dla dwóch grup: uczniów, którzy byli już w archiwum w ramach ubiegłorocznej akcji I Marcowego Maratonu Archiwalnego oraz dla tych, którzy odwiedzili archiwum po raz pierwszy.
Dla nowych grup przygotowaliśmy lekcję o podstawowych zadaniach archiwum, rodzajach materiałów archiwalnych. Uczniowie mogli zobaczyć księgę z XVIII wieku, dowiedzieć się co to jest kategoria A i skąd trafiają do archiwum wszystkie akta. Jednym z punktów programu było zwiedzanie wystawy pt. Kaliski przemysł włókienniczy. Atrakcją było zwiedzanie magazynów i oglądanie ksiąg z zasobu kaliskiego archiwum, w tym księgi notariusza Franciszka Nowosielskiego z 1824 r. Dużym zainteresowaniem cieszyły się regały kompaktowe. Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie pracowni konserwatorskiej, gdzie Aneta Burchard, na co dzień zajmująca się konserwacją, prezentowała kolejne etapy konserwacji ksiąg oraz wyjaśniała zasady profilaktyki archiwalnej. Zapoznała uczniów z warunkami w jakich należy przechowywać akta w archiwach.
Każde spotkanie kończyło się konkursem z nagrodami. Dla starszych był to quiz na temat kaliskiego przemysłu włókienniczego, dla młodszych konkurs rysunkowy. Prace sprawdzała komisja złożona z Edyty Pietrzak i Krystyny Bęckiej. Ogłoszenia wyników konkursów oraz wręczania nagród dokonała dyrektor APK dr Grażyna Schlender lub kierownik Oddziału II Edyta Pietrzak.
Laureaci otrzymali publikacje, drobne upominki ufundowane przez Archiwum Państwowe w Kaliszu, nagrody rzeczowe podarowane przez kaliskie zakłady: Fabrykę Firanek i Koronek HAFT S.A. oraz Fabrykę Wyrobów Runowych RUNOTEX S.A. oraz dyplomy.