19 marca 2013 r. w siedzibie Archiwum odbyły się "III Kaliskie Spotkania Archiwalne", których organizatorem jest Archiwum Państwowe w Kaliszu i Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Kaliszu. W wydarzeniu uczestniczyli archiwiści zakładowi i członkowie kaliskiego Oddziału Stowarzyszenia Archiwistów Polskich.
Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem dyrektor Archiwum dr Grażyny Schlender, która przedstawiła tematykę dotychczasowych spotkań. W 2012 r. obyły się dwie prelekcje K. Bęckiej pt. ""XIX-wieczne akta metrykalne parafii pw. Świętego Mikołaja w Kaliszu" i G. Walisia pt. ""Internowanie legionistów w obozie jenieckim w Szczypiornie w 1917 r." Następnie przedstawiła temat dzisiejszego spotkania "Prawo archiwalne - stan obecny, problemy oraz perspektywy ich rozwiązania". Referat na ten temat wygłosił starszy archiwista Karol Andrzejewski - pracownik nadzoru archiwalnego, prezes kaliskiego Oddziału SAP. Prelekcja wzbogacona została o pokaz multimedialny.
K. Andrzejewski pokrótce zapoznał programem swojego wystąpienia, na które składać się będzie omówienie historii przepisów kancelaryjno-archiwalnych począwszy od dekretu z 7 lutego 1919 r. o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami oraz problemów z jakimi borykają się archiwiści zakładowi w związku z przepisami wynikającymi z rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 2011 r. Prelegent skupił się w większym stopniu na ustawie o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach z 14 lipca 1983 r. Omówił takie zagadnienia jak narodowy zasób archiwalny, niepaństwowy zasób archiwalny oraz zadania państwowej sieci archiwalnej. Przytoczył przepisy wynikające z rozporządzenia Ministra Kultury z 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych. Szczegółowo przedstawione zostało rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych. Omówione zostały: instrukcja kancelaryjna, w tym czynności kancelaryjne w systemie EZD i w systemie tradycyjnym, rzeczowy wykaz akt i instrukcja archiwalna. Na zakończenie swojego wystąpienia K. Andrzejewski przedstawił najczęściej zgłaszane do APK przez archiwistów zakładowych uwagi i zapytania do rozporządzenia z 2011 r., m.in. sprawa niszczenia akt kat. B, przekwalifikowania akt do wyższej kategorii, zablokowania możliwości rozszerzenia rzeczowego wykazu akt.
Na zakończenie zebrania dyrektor Archiwum dr Grażyna Schlender zadeklarowała, że Archiwum jest otwarte na propozycje ze strony archiwistów zakładowych w sprawie zorganizowania szkoleń m.in. z zakresu wdrażania EZD. Złożyła wszystkim uczestnikom spotkania życzenia z okazji zbliżających się Świat Wielkanocnych.