Dnia 19 grudnia 2012 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Kalisza. Udział w zebraniu wzięli Dariusz Grodziński - wiceprezydent Miasta Kalisza, Grzegorz Sapiński - przewodniczący Rady Miejskiej Kalisza, Irena Sawicka - skarbnik Miasta Kalisza, Mieczysław Marciniak - zastępca naczelnika Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, Mariusz Witczak - naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego, przedstawiciele komisji oraz przedstawiciele APK: dr Grażyna Schlender - dyrektor, Wioletta Skonieczna - główna księgowa, Grzegorz Waliś - kierownik Oddziału I, Edyta Pietrzak - kierownik Oddziału II, Robert Kowalski - kierownik Działu Administracyjno-Gospodarczego. Obrady rozpoczęła przewodnicząca Adela Przybył, która powitała członków komisji i gości.
Na spotkaniu omówione zostały m.in. projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki dotacji przedmiotowej dla Ośrodka Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu, wnioski w sprawie zmian w budżecie na 2012 r., sprawy bieżące. Przewodnicząca komisji Adela Przybył podziękowała dyrektor Grażynie Schlender za przygotowanie zebrania.
Kolejnym punktem zebrania było przedstawienie przez dr Grażynę Schlender historii i działalności kaliskiego Archiwum. Pani Dyrektor na wstępie swojego wystąpienia przywitała gości, którzy po raz pierwszy w tak szerokim gronie zagościli w naszej siedzibie oraz podziękowała za przychylność ze strony komisji okazywaną naszej placówce. Historia kaliskiego Archiwum, udokumentowana jest od I połowy XIX w., kiedy to w 1825 r. powstało Archiwum Akt Dawnych przy Trybunale Cywilnym przy al. Józefiny. Zbiory kaliskiego Archiwum liczą ok. 270 000 j.a., 3 200 m.b., 1407 zespołów i zbiorów archiwalnych. Najstarsze materiały pochodzą głównie z XIX w. i są to m.in. akta metrykalne, notarialne, hipoteczne oraz miejskie. Jednak stanowią one tylko kilkanaście procent zasobu, w większości zasób stanowią akta po 1945 r. (ok. 70%). Dr Grażyna Schlender zaznaczyła, że archiwum jest urzędem administracji państwowej specjalnej, a jego zadaniem jest kształtowanie zasobu archiwalnego, gromadzenie, ewidencjonowanie, przechowywanie, zabezpieczanie, opracowanie i udostępnianie materiałów archiwalnych. Jest również urzędem wiary publicznej, którego zadaniem jest wydawanie zaświadczeń i uwierzytelnionych kopii dokumentów. Od 2011 r. Archiwum ma pracownię digitalizacji, która została utworzona dzięki pozyskanym środkom z programu KULTURA+. Kaliska placówka prowadzi również działalność kulturalno-oświatową, naukowo-badawczą oraz wydawniczą. W 2012 r. wydane zostały dwie publikacje Historia Kalisza w plakatach. Afisze i plakaty w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu oraz Calisiana rozproszone. Źródła do dziejów Kalisza w polskich zasobach archiwalnych. W 2014 r. Archiwum planuje zorganizować konferencję pt. Calisiana rozproszone, która będzie poświęcona materiałom archiwalnym po 1945 r. zgromadzonym w archiwach wyodrębnionych m.in. w IPN. Na zakończenie swojego wystąpienia dyrektor Grażyna Schlender omówiła misję i wizję kaliskiego Archiwum. Pierwsza część spotkania zakończyła się złożeniem życzeń świątecznych i podzieleniem się opłatkiem.
Następnie goście oprowadzeni zostali po siedzibie Archiwum. Mogli zobaczyć pracownię naukową, pracownię digitalizacji, magazyny oraz pracownię konserwacji. Aneta Burchard - pracownik Oddziału I zapoznała zebranych z tajnikami pracy konserwatorskiej. Zaprezentowano również najstarszy dokument znajdujący się w kaliskim Archiwum z 1527 r. dotyczący Stawiszyna. Na zakończenie goście otrzymali upominki - najnowszą publikację pt. Historia Kalisza w plakatach. Afisze i plakaty w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu i długopis z logo Archiwum.