Regionalne Ćwiczenie Obronne ANAKONDA-12

Archiwum Państwowe w Kaliszu, jako jedno z 6 archiwów państwowych, zostało wytypowane do wzięcia udziału w regionalnym ćwiczeniu obronnym realizowanym wspólnie z sojuszniczym ćwiczeniem obronnym ANAKONDA-12. Było to największe ćwiczenie Wojska Polskiego o połączonym charakterze, które przejawiło się w udziale żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych, inspektoratów oraz Żandarmerii Wojskowej. Dodatkowo w ćwiczeniu doskonalona była współpraca z organami administracji państwowej (a konkretnie dział kultura i ochrona dziedzictwa narodowego) w zakresie wsparcia Sił Zbrojnych RP. Po raz pierwszy ćwiczenie ANAKONDA-12 zostało ujęte w programie ćwiczeń NATO.

Realizacja zadań w ramach RCO obejmowała:

  • gromadzenie informacji dotyczących rozwoju sytuacji polityczno-militarnej i powstałych w związku z nią zagrożeń, analizowanie ich i weryfikowanie oraz przekazywanie zgodnie z obowiązującym procedurami;
  • zgłaszanie wniosków dotyczących reagowania na pojawiające się zagrożenia;
  • wypracowywanie i podejmowanie decyzji dotyczącej reagowania odpowiednio na zaistniałą sytuację;
  • realizowanie zadań operacyjnych uruchamianych w ramach obowiązującego systemu reagowania;
  • realizowanie zadań ujętych w planach ochrony zabytków na wypadek konfliktu zbrojnego i sytuacji kryzysowych.

W ramach ćwiczeń kaliskie Archiwum od 17 do 27 września br. przyjęło 46 zadań, poleceń, informacji itp. oraz podjęło 13 czynności w ramach zleconych zadań. Wśród nich były takie zadania jak: uruchomienie stałego dyżuru, przeprowadzenie ewakuacji ludności z terenów zagrożonych, wymiana informacji z innymi jednostkami biorącymi udział w ćwiczeniu, czy sprawdzenie stanu ochrony przeciwpożarowej.