Historia wielkiego formatu

17 października 2012 r. w siedzibie Archiwum Państwowego w Kaliszu odbyła się promocja najnowszego wydawnictwa Archiwum, połączona z otwarciem wystawy. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Adela Przybył - przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miejskiej Kalisza, Marzena Ścisła - naczelnik Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu, uczniowie klasy 2a I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu z opiekunką Eweliną Majewską-Kędzia, przedstawiciele świata kultury, mediów oraz przyjaciele Archiwum.

Spotkanie rozpoczęło się wystąpieniem dyrektor Archiwum dr Grażyny Schlender, która zaprezentowała album "Historia Kalisza w plakatach". Zawiera on 181 plakatów i afiszy z okresu 1884-2012. Zamysłem autorów było ukazanie poprzez afisze i plakaty ważnych momentów w życiu Kalisza. W albumie znalazły się więc zarówno plakaty polityczne, propagandowe jak i sportowe i kulturalne. Aby ukazać te najważniejsze wydarzenia umieszczono w albumie trzy materiały, które nie pochodzą z zasobu Archiwum: afisz I Kaliskich Spotkań Teatralnych z 1961 r. ze zbiorów Teatru Im. Wojciecha Bogusławskiego, plakat I Ogólnopolskiego Festiwalu Awangardy Beatowej z 1969 r. ze zbiorów Jerzego Redlicha oraz plakat festiwalu Rytmy nad Prosną z 1976 r. ze zbiorów Wirgiliusza Spychalskiego. Dyrektor Grażyna Schlender złożyła podziękowania osobom prywatnym i instytucjom, od których Archiwum otrzymało cenne i ciekawe plakaty i afisze, m.in. Daniel Aleksandrzak, Witold Sitarz, Teatr im. W. Bogusławskiego, Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego, Centrum Kultury i Sztuki, Centrum Informacji Turystycznej, drukarnia DANGRAF. Specjalne podziękowania zostały skierowane do Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych oraz Urzędu Miejskiego w Kaliszu za finansowe wsparcie, dzięki któremu wydawnictwo mogło się ukazać i to w tak atrakcyjnej albumowej formie.

Drugim punktem spotkania było otwarcie wystawy "Afisze i plakaty w zasobie Archiwum Państwowego w Kaliszu". Opowiadała o niej komisarz wystawy - Maria Doktór, pracownik Oddziału II kaliskiego Archiwum. W siedzibie Archiwum zaprezentowano 48 afiszy i plakatów, innych niż te, które znalazły się w albumie. Wyboru dokonano ze względu zarówno na atrakcyjną formę graficzną plakatów jak i na ważne i ciekawe wydarzenia, które zapowiadały, np. plakat V Światowego Sejmiku Działaczy Polonijnych, który odbywał się w Kaliszu w 1977 r. czy afisz z planem obchodów 70. rocznicy zbrodni katyńskiej w kwietniu 2010 r., które to obchody miały niespodziewanie inny, tragiczny przebieg.

Na zakończenie spotkania dyrektor Archiwum wręczyła gościom egzemplarze albumu.