Wystawa "Z dziejów rzemiosła kaliskiego"

Najstarsze materiały - statuty oraz dokumenty wytworzone przez kaliskie cechy - pochodzące z lat 1552-1714 prezentowane były w formie zeskanowanych kopii użyczonych przez Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie oraz Archiwum Państwowe w Poznaniu. Pozostałe materiały wytworzone w latach 1823-2003 pochodziły ze zbiorów Archiwum Państwowego w Kaliszu. Wśród prezentowanych eksponatów znajdowały się księgi notariuszy kaliskich, akty wyzwolenia na czeladników i mistrzów, pieczęcie, projekty sztandarów sekcji rzemieślniczych, fotografie, statuty, druki ulotne, materiały prasowe oraz liczne akta obrazujące działalność kaliskiego rzemiosła.Ozdobą całej ekspozycji był tron papieski wykonany przez rzemieślnika Antoniego Regulskiego z Jarocina, dla Jana Pawła II z okazji jego wizyty w Kaliszu w 1997 r. Tron papieski został wypożyczony z Bazyliki św. Józefa w Kaliszu.

W otwarciu wystawy uczestniczył Prezydent miasta Kalisza Tadeusz Krawczykowski, pracownicy Urzędu Miejskiego, Zarząd Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości w Kaliszu, Starszyzny cechowe i Starsi cechów z terenu byłego woj. kaliskiego, członkowie Komisji Egzaminacyjnych Czeladniczo-Mistrzowskich działających przy kaliskiej Izbie, Seniorzy kaliskiego rzemiosła, przedstawiciele Kaliskiego Oddziału Towarzystwa Historycznego, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, pracownicy muzeów, młodzież szkół ponadgimnazjalnych - przyszli adepci rzemiosła, dziennikarze oraz zaproszeni goście współpracujący z naszym Archiwum.

Prezentowane na wystawie różnorodne materiały archiwalne wzbudziły duże zainteresowanie wśród zwiedzających, a rzemieślnicy kaliscy zobowiązali się przekazać własne zbiory do kaliskiego Archiwum. Z okazji wystawy przy wsparciu finansowym Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu wydano Katalog wystawy.