Obecna edycja Konkursu uwzględnia następujące bloki tematyczne:
- 90. rocznica odzyskania niepodległości,
- 90 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego,
- 90. rocznica utworzenia 29 Pułku Strzelców Kaniowskich stacjonującego w Kaliszu,
- 170. rocznica urodzin Adama Asnyka,
- 50. rocznica podpisania umowy partnerskiej pomiędzy Kaliszem, a francuskim miastem Hautmont,
- działalność Archiwum Państwowego w Kaliszu.
Archiwum Państwowe w Kaliszu po raz pierwszy jest organizatorem Konkursu "Wiedzy o Kaliszu i regionie kaliskim". Zmieniła się także jego formuła - podkreśla Dyrektor Archiwum Państwowego w Kaliszu dr Grażyna Schlender - pomysłodawczyni i od 14 lat koordynatorka tego Konkursu, do której dołączono dwa nowe elementy. Pierwszym z nich jest towarzysząca Konkursowi wystawa - ściśle związana z tematami konkursu, a drugą nowością, będą organizowane w Archiwum tzw. lekcje archiwalne poświecone także tematyce konkursowej.
W uroczystym otwarciu uczestniczyli przedstawiciele Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Kaliszu, Miejskiej Biblioteki Publicznej, kaliskich stowarzyszeń, grono stałych współpracowników, dziennikarze, a także uczniowie i nauczyciele, którzy otrzymali regulamin konkursu wraz z pytaniami.
Podczas inauguracji konkursu Władysław Kościelniak - znany kaliski artysta-grafik przekazał Archiwum Państwowemu grafikę przedstawiającą panoramę XVII-wiecznego Kalisza.
W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z terenu Kalisza i regionu kaliskiego. Uczestnicy mają za zadanie udzielić pisemnych odpowiedzi na 10 pytań. Autorami pytań są historycy-archiwiści: mgr Krystyna Kubiak, mgr Edyta Pietrzak oraz mgr Grzegorz Waliś. W siedzibie Archiwum uczestnicy konkursu mogą skorzystać z pracowni naukowej, w której udostępniona będzie bibliografia i materiały źródłowe związane z tematyką Konkursu. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Wszyscy uczestnicy zostaną zaproszeni przez organizatorów na uroczyste podsumowanie w sali recepcyjnej kaliskiego Ratusza w czerwcu br., połączone z rozdaniem nagród i spotkaniem ze znanym kaliszaninem. Ponadto nagrodzone prace zostaną zaprezentowane na wystawie w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Wystawa będzie czynna do połowy sierpnia w godzinach od 8.00 do 15.00.